Нічна атака 16 травня на Україну повністю зруйнувала міф про російську ракетну суперзброю. Росіяни запустили 6 гіперзвукових балістичних ракет «Кинджал», і всі вони були збиті протиракетами ЗРК Patriot. З початку травня це вже сьома така збита ракета. І якщо в першому випадку, коли було збито лише один «Кинджал», можна було б говорити про випадковість, то 6 збитих таких ракет за раз – це вже закономірність.
До війни в Україні не було можливості протестувати потенціал цієї американської ППО, але наразі така можливість з'явилася. В Україні вже жартують: головним спонсором Patriot стала українська ППО.
KP.UA розбиралася в тому, чим саме Patriot знищує російську «суперзброю».
6 втрачених за ніч «Кинджалів» наглядно довели, що комплекс Patriot має всі можливості боротися з російськими аеродинамічними та балістичними цілями. Адже швидкість ракети-перехоплювача Patriot досягає 2200 метрів на секунду, що дозволяє перехоплювати гіперзвукові та балістичні ракети.
Це працює в такий спосіб. Протиракета Patriot вибухає на зустрічному курсі до «Кинджала» і випускає величезну кількість дрібних елементів, що вражають все на своєму шляху. Х-47 «Кинджал» влітає у цю хмару з тисяч фрагментів і руйнується у повітрі.
І війна в Україні підтвердила, що зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) Patriot заслужено вважається одним із найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника. І Patriot захистив Київ від масованої атаки гіперзвуковими ракетами.
Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну ціль.
Зенітний дивізіон Patriot включає від 4 до 8 пускових установок по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрільби – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів. Крім цього, цими комплексами можна маневрувати та прикрити небо над містами-мільйонниками. Тому їх нам потрібно якнайбільше. Але вони коштують дуже дорого – мільярди доларів. Що й пояснює той факт, що західні союзники постачають їх нам у дуже малих кількостях.
Військовий експерт Олег Жданов вважає, що успіхи української ППО справді підтвердили, що російська гіперзвукова зброя – це міф. Якщо перший збитий кілька днів тому «Кинджал» можна було б назвати випадковістю, то шість – це вже ні.
- За фактом Росія не має жодного «гіперзвуку». Тому що Patriot, який створювався тоді, коли про гіперзвук ніхто й не чув, може збивати лише балістичні ракети, якими й виявилися «Кинджали». Насправді вони ті самі балістичні ракети «Іскандер», лише запускаються із літака, - пояснює експерт.
Окрім цього, Україна отримала і франко-італійські зенітно-ракетні комплекси дальньої дії SAMP-T. Комплекс є протиракетною системою, призначення якої - захист поля бою та важливих об'єктів від крилатих ракет, пілотованих та безпілотних літальних апаратів, а також тактичних балістичних ракет.
Комплекс розроблений європейським консорціумом Eurosam. SAMP-T може знищувати аеродинамічні цілі (літаки, балістичні ракети) на відстані до 150 кілометрів на висоті до 25 кілометрів. Він здатний боротися із балістичними ракетами на відстані до 25 кілометрів. Вага бойової частини – 20 кг, стартова маса – 450 кг. SAMP-T стоїть на озброєнні у Італії, Франції та Сінгапуру.
– Франко-італійські комплекси SAMP-T є європейським аналогом Patriot. Загалом у нас зараз є три Patriot та один SAMP-T. А щоби закрити все небо над Україною, потрібно 10-15 дивізіонів таких комплексів.
Поразка російських «Кинджалів» важлива, бо російська влада стверджувала, що її неможливо «ні виявити, ні перехопити». Росіяни рекламують ракету Х-47 "Кинджал" як гіперзвуковий ракетний комплекс. Нібито швидкість польоту гіперзвукової ракети "Кинджал" може досягати понад 10 Махів, або 4080 метрів за секунду, що в кілька разів перевищує швидкість звуку. Дальність польоту – понад 2000 км. Носіями можуть бути літаки МіГ-31, Ту-22М та Су-57.
Після старту Х-47 піднімається практично в космос і далі йде по балістичній траєкторії. У момент початку зниження з граничної висоти «Кинджал» набирає гіперзвукову швидкість 5–6 Махов (1 Мах дорівнює швидкості звуку). У щільних шарах атмосфери він починає сповільнюватися до 2-3 Махів (2450 км/год), і тут його може збити протиракета ЗРК. Ракета «Кинджал» справді вкрай складна для перехоплення.
Але за фактом виявилося, що «Кинджали» є лише модифікацією балістичної ракети системи «Іскандер». А це значить, що ракети не стільки маневрені та високотехнологічні, скільки "наспіх зібрана модифікована версія балістичної ракети "Іскандер".
Експерти сперечаються про те, чи можна називати її гіперзвуковою ракетою.
- Першим розгінним щаблем ракети є літак. Спочатку літак набирає максимальну швидкість, і з нього вже стартує сама ракета. Цей момент і вважається фазою гіперзвуку, але потім, коли швидкість падає, «Кинджал» стає простою балістичною ракетою, - пояснює Олег Жданов.
За його словами, Росія мала 53 «Кинджала», сім з них - використали.
- Тобто заділ для атак ще залишився. Але нові ракети цього типу Росії важко виробляти, бо через санкції вони не мають комплектуючих, - вважає військовий аналітик.