24 листопада
Завантажити ще

Підсумки євротуру Зеленського: за 3 дні – 5 країн, 7 топ-політиків та нова зброя

Підсумки євротуру Зеленського: за 3 дні – 5 країн, 7 топ-політиків та нова зброя
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський продовжує своє велике закордонне турне. 13-15 травня він відвідав провідні європейські країни, з керівництвом яких домовився про подальшу підтримку України та її посилення. KP.UA зібрала усі результати цих візитів українського лідера.

Італія та Ватикан: ППО для України та суд над Путіним

Своє турне Володимир Зеленський розпочав із Італії. Там він зустрівся з президентом Серджо Матареллою, прем'єром Джорджією Мелоні та головою Ватикану Папою Римським Франциском. Президент Італії зустрічав українського лідера із військовими почестями. Під час зустрічі Серджо Маттарелла заявив, що мир в Україні має бути справжнім "не капітуляцією".

Глава уряду Італії Джорджія Мелоні після переговорів із президентом Володимиром Зеленським у Римі пообіцяла надати Києву повну підтримку для вступу до ЄС, зокрема допомагаючи у сфері реформ.

"В Україні зараз ведеться боротьба, щоб захистити європейські цінності. Це цінності всіх наших громадян. Ось чому ми вирішили зайняти активну позицію у підтримці статусу кандидата України на вступ до ЄС. Будемо продовжувати надавати нашу повну підтримку, щоб сприяти поступовій інтеграції України до ЄС", – пообіцяла Мелоні. Вона також висловила впевненість у перемозі України у війні проти Росії, заявивши, що Рим продовжуватиме працювати з союзниками, щоб надалі надати військову підтримку Києву.

Президент Володимир Зеленський заявив після переговорів із главою уряду Італії Джорджією Мелоні щодо важливих рішень для захисту українського неба.

- Домовилися про зброю та ППО. Як Джорджія правильно сказала, коли ми в Україні захищаємо свободу та наше життя від російських бомб та ракет, від терору, ми віддаляємо війну від решти Європи, - заявив Зеленський в Італії. Крім того, за його словами, йшлося про реалізацію "формули миру".

У Ватикані Володимир Зеленський зустрівся з Папою Римським Франциском, вони спілкувалися 40 хвилин та обмінялися подарунками. Папа Франциск подарував президентові Зеленському невелику скульптуру у вигляді оливкової гілки – символ миру. Натомість український президент подарував Папі ікону Мадонни, написану на залишках бронежилета.

Президент України розповів, що попросив Папу засудити російські злочини у нашій країні.

- Я розповів про злочини, які скоїли російські окупанти проти наших людей, про депортацію українських дітей. Невідомо навіть точну кількість, скільки дітей Росія вкрала в Україні та ховає від рідних, від України десь там, на чужині. Попросив Його Святість допомогти повернути наших дітей додому, в Україну, – пояснив Зеленський. Він же переконував понтифіка у тому, що не може бути рівності між жертвою та агресором.

Пресслужба Святого Престолу зазначила, що теми розмови Папи Франциска із президентом України стосувалися гуманітарної та політичної ситуації в Україні.

Символічні подарунки Папі Римському Франциску. Фото: president.gov.ua

Символічні подарунки Папі Римському Франциску. Фото: president.gov.ua

Німеччина: «коаліція винищувачів» для України

Після Італії літак ВПС Німеччини доставив Зеленського до Берліна. Як повідомляє Spiegel, після входу до повітряного простору Німеччини літак супроводжували винищувачі Eurofighter.

14 травня Зеленського прийняв президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Зеленський особисто подякував Штайнмаєру за його підтримку: "Дякую вам, пане федеральний президент, за вашу особисту підтримку України та гостинність".

Потім українського президента також із військовими почестями прийняв канцлер Німеччини Олаф Шольц. Після зустрічі з ним Володимир Зеленський подякував Німеччині за найбільший пакет допомоги з початку повномасштабного вторгнення РФ – 2,7 млрд євро. "Це додаткові системи ППО, ракети до них, нові гармати, снаряди", – зазначив Зеленський.

У Берліні президент України також заявив, що вірить у "коаліцію винищувачів" після візитів до Європи. "Частково мої візити до столиць Європи направлені саме для цього (формування "коаліції винищувачів"). Я думаю, що ми матимемо успіх», - заявив він.

У рамках офіційного візиту до Німеччини президент Володимир Зеленський відвідав військову базу в місті Аахен, де навчаються українські військовослужбовці. Зеленський та канцлер Німеччини Олаф Шольц поспілкувалися з українськими воїнами, які навчаються у Бундесвері. Зеленський подякував канцлеру Німеччини за підтримку тренувальної місії для українських військових.

У Німеччині Володимиру Зеленському вручили премію Карла Великого, яку вручають за роботу заради об'єднання Європи. На церемонії були присутні багато європейських політиків. Тут же Володимир Зеленський зустрівся із лідером білоруської опозиції Світланою Тихановською.

Премію Карла Великого вручають за внесок до об'єднання Європи. Фото: president.gov.ua

Премію Карла Великого вручають за внесок до об'єднання Європи. Фото: president.gov.ua

Франція: захист українського неба, танки та броньовані машини

Пізно увечері 14 травня Зеленський прибув до Парижа, де його в Єлисейському палаці зустрів голова Франції Еммануель Макрон. Під час зустрічі в Парижі президент України Володимир Зеленський та президент Франції Еммануель Макрон говорили про "формулу миру", створення "коаліції винищувачів" та подальшу військову допомогу Україні.

Пріоритетну увагу під час зустрічі було приділено питанням надання Францією військової допомоги Україні, зокрема, першочерговим потребам нашої країни для зміцнення обороноздатності, захисту українського неба. Також було обговорено практичну взаємодію із Францією для посилення потенціалу сил оборони України.

Французький президент Еммануель Макрон пообіцяв Україні нові постачання озброєнь. "Найближчими тижнями Франція проведе підготовку та оснастить кілька батальйонів десятками броньованих машин і легких танків, включаючи AMX-10RC", - йдеться у спільній декларації України та Франції, яку опублікував Офіс українського президента за підсумками зустрічі лідерів обох країн.

У ній також наголошується, що військова підтримка, яку надає Франція, продовжуватиметься, готуються нові військові пакети з постійним урахуванням найнагальніших та найнагальніших потреб України.

Також Київ та Париж продовжать разом з іншими розробляти механізми компенсації втрат, руйнувань та збитків, завданих російською агресією. Для цього важливою віхою є Міжнародний реєстр збитків, який буде представлений на саміті Ради Європи у Рейк'явіку 16–17 травня 2023 року.

Британія: ракети ППО та дальні безпілотники

15 травня президент України Володимир Зеленський відвідав Лондон, де зустрівся з прем'єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком.

- Великобританія є лідером, коли йдеться про розширення наших можливостей на землі та у повітрі. Ця співпраця триватиме і сьогодні, – зазначив Зеленський у британській столиці.

Глава британського уряду Ріші Сунак заявив, що зустріч із президентом України Володимиром Зеленським відбувається у "вирішальний момент опору України". "Вона потребує постійної підтримки міжнародної спільноти, щоб захиститися від шквалу безжальних і невиборчих атак, які вже більше року є їхньою щоденною реальністю. Ми не повинні їх підвести", - сказав британський прем'єр.

"От чому Велика Британія підтримує Україну - від танків до навчання, від боєприпасів до бронетехніки. І це послання солідарності голосно звучатиме на всіх моїх зустрічах з іншими світовими лідерами в наступні дні", - додав Ріші Сунак.

А після зустрічі Зеленського із Сунаком британський уряд направить Україні нові види озброєнь. "Сьогодні прем'єр-міністр підтвердив подальше надання Великобританією сотень ракет протиповітряної оборони та нових безпілотних авіаційних систем, включаючи сотні нових ударних безпілотників далекого радіусу дії з дальністю польоту понад 200 км", – йдеться у заяві уряду.

Окрім цього, Великобританія вже цього літа розпочне навчання українських пілотів, а також працює з іншими країнами над можливим наданням винищувачів F-16 Україні. "Цього літа ми розпочнемо початковий етап навчання українських пілотів базовій підготовці. Ми адаптуємо програму, яку використовують британські пілоти, щоб надати українцям навички пілотування, які вони зможуть застосовувати на інших типах літаків", – сказано у заяві британського уряду.