21 листопада
Завантажити ще

Туреччина напередодні знакових виборів: на що чекати і що зміниться

Туреччина напередодні знакових виборів: на що чекати і що зміниться
Фото: REUTERS/Dylan Martinez

14 травня в Туреччині відбудуться президентські та парламентські вибори. І вони можуть принести певні сюрпризи, від яких у свою чергу залежатиме і політика цієї країни.

Ердоган поки що поступається

Останні соцопитування показують, що чинний президент Реджеп Ердоган відстає на кілька процентних пунктів від свого головного конкурента та представника опозиції – Кемаля Киличдароглу.

Ердоган править країною вже протягом 20 років, він зробив Туреччину президентською республікою, скасував посаду прем'єра та отримав широкі повноваження: від призначення міністрів та суддів до розпуску парламенту. Але, як показують опитування, багато турків незадоволені його політикою і тому підтримують кандидата від опозиції.

Кемаль Киличдароглу обіцяє відмовитися від президентської системи Ердогана, відновити повноваження парламенту та посади прем'єр-міністра, а також гарантувати незалежність судової системи та преси. Все це і знайшло відгук у молодих турків. Чимало їх ми прагнемо полегшення важкого економічного становища Туреччини (інфляція нині становить близько 45 %) і репресій, підтримуваних державою.

На сьогоднішній день Ердогана підтримують 43,7%, а Киличдароглу – 49,3% опитаних виборців. Така ситуація означає, що переможця, найімовірніше, визначить другий тур, який має відбутися 28 травня. Для перемоги у першому турі необхідна умова – 50% + 1 голос. Соціологічна служба Konda, яка публічно оприлюднює опитування перед виборами, провела особисті інтерв'ю з 3480 людьми у 35 провінційних центрах.

Що буде, якщо переможе опозиціонер

Тут можна припустити, що кардинальні зміни будуть у відносинах з Європою та зі Сполученими Штатами - очікується потепління та нормалізація відносин та повернення до партнерства. Киличдароглу постійно каже, що останніми роками Ердоган мав відхід від нормальності. А "я поверну нормальність, поверну нормальність з Європою, зі Штатами", - каже він. Що стосується Росії, то при Киличдароглу Анкара продовжуватиме торгівлю з нею та економічні відносини, навряд чи запроваджуватиме свої санкції чи приєднуватиметься до санкцій Євросоюзу та Сполучених Штатів. Ходять навіть розмови про відродження давно бездіяльної заявки Анкари на вступ до ЄС.

Якщо опозиція переможе, то це надихне багатьох людей по всьому світу. Це буде зразок того, як багаторічного автократа шляхом виборів можна справді усунути з його посади.

А якщо Ердоган залишиться

Чинний президент має тісні контакти і з Москвою, і з Києвом, і сам завжди на цьому наголошує. І Заходу подобаються його посередницькі зусилля. Та й сам Ердоган підносить себе таким собі світовим лідером, який може вирішувати міжнародні конфлікти.

Але для самої Туреччини, якщо Ердоган залишиться при владі, це означатиме величезне розчарування в опозиції і люди втратять надію на те, що в країні можна щось змінити.

Поразка опозиції розв'яже руки Ердогану, хоча має і так суперпрезидентські повноваження. Йому навіть додатково не потрібно приймати жодних законів. Прийняті 2017 року поправки до Конституції зробили його повноваження майже необмеженими. Проте Ердоган планує ухвалити нову Конституцію замість чинної, яка буде ще більш президентською, з розширеними повноваженнями глави держави. І тоді будуть підстави говорити про те, що Туреччина перетворилася на авторитарний режим.

Росія - за Ердогана

Тим більше, що, зважаючи на все, такий же диктатор – Путін також зробив ставку на Ердогана. Москва виділила Анкарі 20 мільярдів доларів на АЕС «Аккую». Плюс Москва відстрочила оплату газу, поставленого минулого року (теж на 20 мільярдів доларів), і це, загалом, недвозначно натякає на те, що Кремль підтримує чинну владу. З особистих відносин також видно, що Путін зацікавлений у тому, щоб Ердоган залишився при владі.

12 травня Кемаль Киличдароглу звинуватив росіян у втручанні у президентські вибори та поширенні фейків. Політик зазначив, що "російські друзі" стоять за "монтажами, змовами, дипфейками та записами", викритими 11 травня у Туреччині.

"Дорогі російські друзі! Якщо ви хочете продовження нашої дружби після 15 травня, тримайте руки подалі від турецької держави. Ми, як і раніше, виступаємо за співпрацю", - наголосив Киличдароглу.

Чого чекати на Україну

Наша країна має великий інтерес до Туреччини. Від безпілотників «Байрактар», торговельних відносин між двома країнами до забезпечення « зернової угоди ». Так, в Україні створили компанію з виробництва Bayraktar та під будівництво заводу вже придбали ділянку. Безпілотники, які виготовлятимуться в Україні, будуть використовувати як Збройні Сили України, так і Туреччини.

Зараз, коли Росія знову шантажує світ зривом «зернової угоди», саме Туреччина докладає максимум зусиль для її збереження. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що, на його думку, так звану "зернову угоду" може бути продовжено щонайменше на два місяці. Про це він сказав після раунду " зернових переговорів " у Стамбулі.

Що ж до того, як зміниться ставлення до України у разі перемоги того чи іншого кандидата, то тут не варто чекати на великі зміни. Реджеп Ердоган як підтримував стосунки і з Москвою, і із Заходом, і з Україною, так і надалі це робитиме. У разі перемоги Кемаля Киличдароглу Києву теж навряд варто чекати на великі прориви. За нього позиція Туреччини сильно не зміниться. Він також підтримуватиме зв'язки як з Росією, так і з Україною.

До речі

Не обійшлося без сексуального скандалу

За три дні до президентських виборів у Туреччині один із чотирьох кандидатів Мухаррем Інче зняв свою кандидатуру через сексуальний скандал.

В якості однієї з причин зняття своєї кандидатури він назвав підроблені фотографії сексуальної властивості і поскаржився, що на нього наклепували і цькували протягом півтора місяця, а турецька влада не змогла захистити його репутацію.

"Підроблені рахунки, підроблені відео, фотографії. Вони взяли відео із ізраїльського порносайту і додали туди моє обличчя. На жаль, деякі в Туреччині поділилися ними заради того, щоб бути в так званій опозиції", - поскаржився він. Але так чи інакше, відхід Інчі, на думку місцевих експертів, працює на користь кандидата від опозиції Кемаля Киличдароглу.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього

- Усі соцопитування показують, що, найімовірніше, у Туреччині буде другий тур виборів. І результат зараз важко спрогнозувати, оскільки між двома кандидатами зберігається мінімальний розрив. Але поки що лідирує Кемаль Киличдароглу.

Україні якихось великих проривів від зміни турецького лідера чекати також не варто. За умовчанням мало що зміниться. Кемаль Киличдароглу, як і Реджеп Ердоган, намагатиметься підтримувати відносини і з Росією, і з Україною. Тому що самій Туреччині вигідна така позиція.

Але тут багато залежатиме від того, наскільки турецька опозиція буде прив'язана до Заходу. Якщо опозиційний кандидат буде залежним від США, то вони можуть приєднатися до санкцій проти Росії. Але в такому разі Туреччина втратить статус посередника і «зернова угода», швидше за все, буде зірвана.

Новини по темі: Вибори Туреччина новини