Після агресії Росії сусіди цієї країни почали відгороджуватися від неї та її союзників штучними парканами. KP.UA з'ясовувала, де ще на кордонах у Європі є огорожі.
Польща вже майже добудувала "стіну" на кордоні із Білоруссю. Поляки встановили 206 км електронного бар'єру. Остання (ще доробляється) з одинадцяти ділянок загородження розташована на території, що охороняється прикордонними постами в Біловежі та Наревці. Решту цієї ділянки, тобто майже 25 кілометрів, вже включено.
- Майже вся огорожа працює, і ми маємо повний огляд того, що відбувається на кордоні. Звідси й велика кількість зафіксованих спроб нелегального перетину кордону, які ми фіксуємо, – повідомила прессекретар прикордонної служби Польщі Ганна Михальська.
Польща також будує «стіну» і на заході – на кордоні з Калінінградською областю Росії. Поляки поки що не відчували міграційного тиску з боку Калінінграда, але спрогнозувати дії Кремля дуже важко, тому Варшава намагається діяти на випередження та будує свої фортифікаційні загородження на кордоні.
– Краще підготуватися до варіантів, які навіть зараз виглядають абсолютно неможливими та нереальними, щоб потім це не застало зненацька, – зазначив заступник голови МВС Польщі Блажій Побожий.
Загородження на кордоні із Калінінградською областю РФ матиме три ряди колючого дроту 2,5 метра заввишки та три метри завширшки. Його оснастять системою периметрії, тобто приладами, які дозволять вести електронний нагляд.
- Безпека на кордоні Польщі з регіоном буде посилена шляхом ущільнення цього кордону. Ми хочемо, щоб кордон був щільним, - пояснив міністр національної оборони Маріуш Блащак.
Міністр національної оборони Польщі зазначив, що під час будівництва нового паркану країна використовує досвід, набутий при загостренні ситуації на кордоні з Білоруссю, коли восени 2021 року тисячі мігрантів із РБ штурмували кордон Польщі.
- Немає сумніву, що ця тимчасова огорожа запобігла гібридній атакі з території Білорусі або значно уповільнила атаку. Тому ми дійшли висновку, що таку огорожу треба будувати на кордоні з Калінінградською областю, - сказав Маріуш Блащак.
"Стіна" між Польщею та Білоруссю вже майже добудована.. Фото: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Фінляндія також розпочала будівництво «стіни» на кордоні з Росією, щоб захиститися від міграційної кризи, яку у 2021 році на кордоні з Польщею організувала Білорусь. Паркан буде висотою три метри і до кінця 2026 року охопить близько 200 кілометрів найбільш критичних точок кордону. «Стіна» матиме обладнання для спостереження та колючий дріт.
- У ситуації із безпекою, що повністю змінилася, Фінляндія повинна мати більш надійний і незалежний прикордонний контроль. І Фінляндія має менше залежати від російського прикордонного контролю, – заявив бригадний генерал прикордонної служби Ярі Толпанен.
Міністерство внутрішніх справ Фінляндії розрахувало, що побудова загородження на частині кордону з Росією коштуватиме шість мільйонів євро. Перша секція майбутньої «стіни» на кордоні з Росією буде збудована у південно-східній Фінляндії. Планується, що загородження складатиметься не лише з фізичного бар'єру, а й проїзної частини та засобів стеження.
Фінляндія має сухопутний кордон із Росією протяжністю близько 1300 км. За оцінками прикордонної служби, фізичний бар'єр знадобиться не більше ніж на 260 км кордону.
Литва будує аналогічну 500-кілометрову «стіну» на кордоні з Білоруссю. У Волинській області України також збудували загородження на трьох кілометрах українсько-білоруського кордону. Це – рів, насип, залізобетонний паркан із колючим дротом. Схожі роботи тривають у Рівненській та Житомирській областях. Після деокупації всієї української території така сама «стіна» буде збудована на кордоні із Росією.
Зведення "стіни" між Україною та Білоруссю, Волинська область, 11 листопада, 2022 року. Фото: t.me/tymoshenko_kyrylo/2618
Греція розпочала будівництво «стіни» вздовж річки Еврос, яка служить кордоном із Туреччиною. Будівництво перших 35 кілометрів загородження розпочинається негайно, повідомив міністр захисту громадян Греції Такіс Теодорікакос.
Бюджет будівництва перших 35 кілометрів – 100 млн євро. Загалом планується спорудити близько 140 кілометрів. Влада Греції приступає до швидкого і негайного конкурсу з пошуку забудовника, додав Теодорікакос.
У 2022 році грецька поліція запобігла незаконному проникненню в країну 256 тис. нелегальних іммігрантів і заарештувала 1300 перевізників, поділився даними міністр. Теодорикакос пообіцяв покінчити з нелегальною імміграцією.
Ще раніше, 2021 року, Греція встановила 40-кілометровий паркан та систему спостереження на кордоні з Туреччиною, побоюючись можливого напливу мігрантів з Афганістану.
Грецькі прикордонники стежать, чи турецькі мігранти не перетинають кордон. Фото: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images