24 листопада
Завантажити ще

Резолюція ООН про російську агресію: чому Китай підтримав

Резолюція ООН про російську агресію: чому Китай підтримав
Фото: REUTERS/Denis Balibouse/

Китай уперше проголосував за резолюцію Генеральної асамблеї ООН, яка містить жорсткі формулювання щодо Росії у зв'язку з її вторгненням до України та в якій її прямо названо агресором.

Китай – «за», Росія – «проти»

Йдеться про резолюцію про співпрацю Організації Об'єднаних Націй з Радою Європи. Документ ухвалюється щороку. У редакції 2023-го, зокрема, йдеться про російську агресію проти України та Грузії.

- Безпрецедентні виклики, які постали перед Європою після агресії Російської Федерації проти України, а до цього - проти Грузії, і припинення членства Російської Федерації у Раді Європи вимагають посилення співпраці між Організацією Об'єднаних Націй та Радою Європи, зокрема з метою якнайшвидшого відновлення та підтримки миру і безпеки на основі поваги суверенітету, територіальної цілісності та політичної незалежності будь-якої держави, - наголошується в резолюції.

Тут важливим є те, що раніше Китай утримувався або голосував проти проєктів резолюцій, які засуджують Росію. А в цій резолюції є навіть заклик «відшкодовувати збитки, завдані жертвам, і притягнути до відповідальності всіх тих, хто винен у порушенні норм міжнародного права».

Резолюцію про співпрацю ООН та Ради Європи підтримали 122 країни. Крім Китаю, документ схвалили також Казахстан, Бразилія, Вірменія та Індія.

- Проти резолюції проголосували 5 відомих борців із правами людини – Росія, Білорусь, Нікарагуа, Сирія, КНДР, – повідомив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця. Російський представник під час обговорення документа закликав виключити з документа пункт із засудженням Росії, звинувачуючи країни Заходу в "політизації" резолюції.

Продовження діалогу з Китаєм

Як повідомляє «Радіо Свобода», війна Росії проти України – не головний предмет резолюції, тому незрозуміло, чи є голосування Китаю та інших країн на її підтримку сигналом зміни їхньої позиції щодо дій Росії в Україні.

Проте варто зазначити, що ця резолюція відбулася після телефонної розмови Володимира Зеленського та Сі Цзіньпіна. Зрушило у позитивному напрямку і ставлення до України всередині самого Китаю. Україна знову стала "стратегічним партнером", а Зеленський - президентом, який завжди приділяв пильну увагу двостороннім відносинам.

- Це дуже відрізняється від того, як китайські ЗМІ ставилися до України та президента Зеленського на початку війни, - звертає увагу ВВС. І ця офіційна зміна тону, схоже, відповідає тому, що наразі широко розглядається як "великий дипломатичний наступ" уряду Сі, спрямований на "завоювання друзів" у Європі.

- Тут вся річ у тому, що Китай нині активно намагається показати, що він може бути медіатором та проводити дипломатичну мирну місію у контексті російсько-української війни. А для цього йому важливо показати, що він не стає на бік проросійської сторони і підтримує діючі принципи світопорядку, - пояснює політолог Олексій Якубін.

А в цей же час

Швейцарія у травні вперше у своїй історії очолила Раду безпеки ООН, змінивши на місці голови Росію.

– Одномісячне головування Швейцарії дозволить їй висунути на перший план свої тематичні пріоритети побудови міцного миру та захисту цивільного населення і надати імпульс роботі Ради безпеки, – зазначається у заяві Міністерства закордонних справ Швейцарії, присвяченій початку головування.

Зазначається, що Швейцарія під час свого головування намітила провести низку заходів, пов'язаних із її зовнішньополітичними пріоритетами. На початку травня заплановані дебати на тему розвитку стійкого миру, на яких головуватиме міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс. Вони будуть спрямовані на визначення шляхів посилення ролі Ради безпеки, ООН та інших учасників у зміцненні довіри та попередженні збройних конфліктів.

Новини по темі: ООН Китай голосування