Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
27 квiтня
Завантажити ще

Чому висловлювання китайського дипломата-«вовка» розбурхали Європу

Чому висловлювання китайського дипломата-«вовка» розбурхали Європу
Фото: youtube.com/@CTVNews

У Європі вибухнув неабиякий скандал, спричинений заявою посла КНР у Франції Лу Шайє. В інтерв'ю французькому телеканалу La Chaîne Info він заявив, що всі країни колишнього СРСР після його розпаду нібито нелегітимні та «не мають юридичного статусу». А Кримський півострів історично російський. "Це залежить від того, як ви сприймаєте цю проблему. Є історія. Крим спочатку був російським", - заявив він.

Пізніше стенограму інтерв'ю китайського посла Посольство Китаю у Франції вилучило.

- Посольство Китаю у Франції видалило стенограму інтерв'ю, в якому його посол поставив під сумнів незалежність держав колишнього Радянського Союзу, що викликало гнів у Європі, - повідомило агентство Bloomberg.

Дипломати – «воїни-вовки»

Чи мав право китайський дипломат робити такі провокативні заяви? Виявляється, робить це навмисно. Як повідомляє CNN, Лу Шайє відноситься до так званих «агресивних китайських дипломатів - «воїнів-вовків», яких за західною аналогією можна було б назвати «яструбами».

- У Пекіні утвердився новий тип дипломатії, і його головні архітектори отримали досить жорстке прізвисько, яке відповідає їхньому агресивному стилю, - вони "воїни-вовки". Це словосполучення наразі широко використовується у китайських державних ЗМІ, а також у західних виданнях, і стало зрозуміло, що прихильники такої дипломатії мають повну підтримку керівництва країни, - пояснює CNN.

«Воїни-вовки» є дипломатами зовсім іншого типу, ніж знамениті м'якотілі китайські іноземні представники останніх кількох десятиліть. Замість довгих багатослівних заяв ці китайські офіційні особи звертаються до твітера та інших платформ соціальних мереж, щоб дати пряму відповідь на будь-яку критику Китаю чи правлячої Комуністичної партії.

Сама назва «воїн-вовк» походить від назви однойменної успішної серії патріотичних бойовиків у Китаї, в яких головні герої, схожі на Рембо, борються з ворогами вдома та за кордоном, щоб захистити інтереси Китаю.

- Очевидно, що існують розбіжності щодо того, як Китаю слід вести свою дипломатію. Це може бути тільки тактичний розкол, але на даний момент здається, що «вовки» переважають, - заявив експерт Комуністичної партії Китаю і старший науковий співробітник Інституту Lowy Річард МакГрегор.

Чи офіційна це позиція Пекіна

Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс написав: "Якщо хтось досі дивується, чому балтійські держави не довіряють Китаю стосовно "посередництва для миру в Україні", то ось: китайський посол стверджує, що Крим - російський, а кордони наших країн не мають законних підстав".

Верховний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель також розкритикував висловлювання посла КНР у Франції Лу Шайє. За його словами, висловлювання китайського посла, які ставлять під сумнів суверенітет незалежних держав, є неприйнятними.

- ЄС може лише припустити, що ці заяви не відображають офіційної політики Китаю, - заявив дипломат.

Чехія розцінює заяву посла Китаю у Франції з приводу суверенітету країн, що колись входили до складу СРСР, як некомпетентність дипломата або ж як небезпечну позицію Пекіна.

- Посол виявив або шокуючу некомпетентність, або дуже небезпечну позицію, що суперечить принципам міжнародного права. Очікую, що його вище керівництво дистанціюється від цих неприйнятних заяв, – заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Липовський.

Франція також відреагувала, коли її міністерство закордонних справ заявило про свою «повну солідарність» з усіма згаданими союзними країнами і закликало Китай уточнити, чи ці коментарі відображають його позицію.

- Конкретно Україна була визнана на міжнародному рівні в межах, включаючи Крим, у 1991 році всім міжнародним співтовариством, включаючи й Китай, - сказав речник МЗС.

Спочатку міністерство закордонних справ Китаю спробувало пояснити, що зауваження посла Лу Шайє щодо колишніх країн СРСР "представляють офіційну позицію уряду Китаю".

- Лу сказав, що не було жодної міжнародної угоди, щоб конкретизувати їхній статус як суверенної країни, маючи на увазі низку країн, включаючи Україну, Латвію, Естонію та Литву, - заявили в МЗС Китаю.

Але потім китайське зовнішньополітичне відомство спробувало обтічно дезавуювати слова свого посла у Франції. Представник МЗС КНР Мао Нін заявила, що позиція Китаю щодо Криму не зазнала змін.

- Китай поважає суверенний статус республік, які утворилися після розпаду Радянського Союзу, - сказала вона.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Заява китайського посла у Франції зовсім не випадкова. Від слова "зовсім". Це у демократичних країнах дипломати можуть висловлюватися більш-менш вільно. У Китаї вся дипломатія вимуштрована і повторює лише те, що говорить їй партія та її лідери. Сі Цзіньпін отримав абсолютну владу в країні і проводить дедалі агресивнішу зовнішню політику. Тому й сусіди Китаю, з якими він має територіальні суперечки, теж сильно напружилися. А це Японія, В'єтнам, Філіппіни, Індія. Заява Китаю свідчить про те, що Пекін хоче проводити ревізіонізм усієї зовнішньої політики та сам визначати, які країни суверенні, а які ні. Що ж до заяви посла Лу Шайє про російський Крим, то це, звичайно ж, пас у бік Росії. Саме цей наратив Москва і впроваджує у міжнародну політику. Тож Києву навряд чи варто розраховувати на миротворчі пропозиції Китаю.