21 листопада
Завантажити ще

Витік секретів Пентагону: частина документів справжня, винуватців ще не знайшли

Витік секретів Пентагону: частина документів справжня, винуватців ще не знайшли
Фото: Головна Photo by US Air Force/Getty Images

Продовжується скандал, пов'язаний із американськими секретними документами, що потрапили до мережі. Наразі вже відомо, що вони, швидше за все, справжні, але з деякими вкрапленнями ворожої дезінформації. Проте цей неприємний інцидент вже завдав певної шкоди американській зовнішній політиці та зв'язкам з їхніми союзниками.

Ми не знаємо, хто злив інформацію

Так, у Пентагоні вже підтвердили, що внаслідок витоку було оприлюднено "надзвичайно секретну, засекречену" інформацію, яка становить "дуже серйозний ризик для національної безпеки" США.

- Це дуже засекречені секретні матеріали, які люди у Міністерстві оборони та, безумовно, в інших органах влади США використовують для своєї роботи. Ми ще розслідуємо, як це сталося, а також масштаби проблеми, - пояснив помічник керівника Пентагону Кріс Мігер.

Витік секретних документів викликав кризу у відносинах між США та союзниками.

- Ця історія призвела до кризи у відносинах США з їхніми союзниками, порушуючи питання про те, як Вашингтон виправлятиме те, що офіційні особи в усьому світі вважають одним із найбільших публічних провалів американської розвідки з того часу, як WikiLeaks опублікував мільйони документів з 2006-го по 2021 рік, - зазначає американське видання Politico.

Тим не менш досі в адміністрації президента США поки ще не знають, хто стоїть за лаштунками скандалу.

- Ми не знаємо, що в цих документах, ми не знаємо, хто несе відповідальність за це, і ми не знаємо, чи мають ті, хто це зробив, більше документів, які вони хочуть опублікувати, - заявив координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі. Він же заявив, що деякі з паперів однозначно є підробленими, але не уточнив, про які саме йдеться і скільки з них є дійсними.

Україні це не зашкодить

На щастя, скандал, що розгорівся, не вплине на відносини з Україною. Державний департамент США стверджує, що інцидент із публікацією секретних документів американського міністерства оборони жодним чином не торкнеться програми підтримки України у її війні з Росією.

- Що я хотів би сказати в цілому, і ви знаєте, що це не новина, так це те, що ми продовжуватимемо підтримувати Україну на тлі жорстокої російської агресії стільки, скільки буде потрібно, і так буде і надалі, - наголосив заступник спікера. Держдепу Ведант Патель.

Американські союзники ведуть свою підкилимну політику

Разом з тим опубліковані секретні документи показали подвійні стандарти деяких країн щодо Росії. Там міститься інформація про те, що президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі в лютому цього року планував виготовити 40 тисяч ракет для Росії і доручив чиновникам тримати у таємниці виробництво та відвантаження ракет, "щоб уникнути проблем із Заходом".

Американський сенатор Кріс Мерфі, який є членом Комітетів із закордонних справ та з питань асигнувань, розповів, що "Єгипет є одним із наших найстаріших союзників на Близькому Сході", а тому "якщо це правда, що Сісі таємно робить ракети для Росії, які можуть бути використані в Україні, ми маємо серйозно замислитися над станом наших відносин”.

Тут же наголошується, що президент Єгипту Сісі дав таку вказівку про ракети 1 лютого, через кілька днів після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з ним у Каїрі. Одразу після візиту Блінкена міністр закордонних справ Єгипту Самех Шукрі вирушив до Москви на переговори з російськими лідерами. Хоча даних про постачання єгипетських ракет Росії поки що немає.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Власне, резонанс цієї справи дещо перебільшений. Вона не матиме таких серйозних наслідків, які прогнозують деякі західні ЗМІ. Шпигували США за союзниками? Так! Але таке й раніше було. Наприклад, коли виник скандал із системою «Ешелон» – тоді американці прослуховували своїх європейських союзників. Але ті й самі про це знають. Головне, тут важливий не сам факт прослуховування, а те, як  потім це використовується. Адже США ніколи не повернули їх проти чи на шкоду своїм партнерам. Це навіть радше не так шпигунство, як моніторинг ситуації. Так і цей скандал згодом, як і інші, просто розсмокчеться.

Новини по темі: Новини США Пентагон