Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Закриваються аеропорти та посольства: Ізраїль збунтувався проти судової реформи

Закриваються аеропорти та посольства: Ізраїль збунтувався проти судової реформи
Фото: REUTERS

Ізраїль знову охопили масові протести, викликані судовою реформою Бенджаміна Нетаньяху. У країні навіть призупинено всі рейси з головного міжнародного аеропорту "Бен-Гуріон". Більше того, на знак протесту у США закрилося ізраїльське посольство. З 27 березня анонсовано "Національний тиждень паралічу" - серію демонстрацій та страйків проти судової реформи, яку критики вважають зазіханням на демократію. Реформа судової системи викликала найбільшу політичну кризу в Ізраїлі за останні роки та викликала масові протести у країні.

Влада в Ізраїлі розкололася

До протестувальників навіть приєднався президент Ізраїлю Ісаак Герцог, виступивши в Твіттері із закликом до уряду відкликати реформу, що розколює суспільство.

- Заради єдності народу Ізраїлю, заради відповідальності я закликаю вас негайно зупинити цей законодавчий процес, - повідомив він, додавши, що "до вас прикуті погляди всього народу Ізраїлю".

На знак незгоди з реформою подав у відставку міністр оборони Іов Галант, який заявив, що реформа обурила ізраїльське суспільство і багато військових, що позначається на боєздатності збройних сил. Виступаючи в суботу в ефірі національного телебачення, Галант зазначив, що запропонована судова реформа викликала у суспільстві гігантський розкол, а також безпрецедентне почуття гніву, болю та розчарування, які поширилися і на армію.

- Це явна, безпосередня і відчутна загроза безпеці держави, - заявив тепер уже колишній міністр оборони. Він додав, що відмовляється підтримувати ініціативу в її нинішній формі та закликав до конструктивного діалогу.

Обурені відставкою міністра оборони ізраїльтяни зібралися на акцію протесту біля резиденції прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху. Близько 200 тисяч ізраїльтян вийшли на протести у Тель-Авіві, а десятки тисяч – по всій країні. Для розгону демонстрантів поліція і армія, що прийшла їм на допомогу, застосували водомети.

Нетаньяху хоче стати Ердоганом

Суть судової реформи Бенджаміна Нетаньяху у тому, щоб позбавити судову владу можливості проводити рішення законодавчих і виконавчих органів. В Ізраїлі парламент складається з однієї палати. Контроль за діями уряду досі здійснював Верховний суд, блокувавши ухвалення законів, які вважав неправомірними.

Пропоновані поправки мають на увазі, що будь-яке вето можна буде подолати простою парламентською більшістю у 61 голос. Це означає, що правляча коаліція, яка має більшість крісел у Кнесеті, зможе безперешкодно ухвалюваати або скасовувати будь-які закони.

Багато ізраїльтян вважають, що уряд, де домінують ультраправі та релігійні партії, прагнучи обмежити владу Верховного суду і набути більше впливу на процедуру призначення суддів, відкриває дорогу до перетворення ізраїльської демократії на авторитарний режим. Наразі Верховний суд має можливість блокувати рішення парламенту, якщо вважатиме їх неправомірними.

Прем'єр-міністра вже розкритикували деякі з колег із його партії "Лікуд", а також колишній глава уряду Ізраїлю, лідер опозиції Яїр Лапід. Він заявив, що "державна безпека не може бути картою у політичній грі" і своїм рішенням Нетаньяху "перейшов червону лінію".

Лапід закликав уряд не підтримувати рішення прем’єра. Як зазначив лідер опозиції, "той, хто візьме на себе роль міністра оборони" після звільнення Галанта, "натягне на себе ганьбу". Ці заяви повторив ексміністр оборони Ізраїлю Бені Ганц.

Водночас у відставку подав генеральний консул Ізраїлю у Нью-Йорку Асаф Замір. Як заявив дипломат, для нього "настав час приєднатися до боротьби за майбутнє Ізраїлю, щоб він залишався маяком демократії та свободи у світі".

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього та спеціаліст з Близького Сходу:

– Нетаньяху – лідер авторитарного типу, тому немає нічого дивного у тому, що він намагається підім'яти під себе судову систему країни. Він хоче концентрувати владу у своїх руках.

Крім цього, він має особисту зацікавленість у цій реформі – проти нього порушено купу кримінальних справ щодо корупції, через що він хоче взяти під контроль суди Ізраїлю. Але він змушений грати за демократичними правилами. Тому, швидше за все, під тиском громадськості цю реформу буде скасовано. Інакше урядова коаліція буде зруйнована, і це загрожує новими парламентськими виборами в країні, і Нетаньяху може втратити посаду прем'єр-міністра.