Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Головне – не завалити. Експерти про тести на отримання громадянства України

Головне – не завалити. Експерти про тести на отримання громадянства України
Фото: ​Синиця Олександр/УНІАН

Верховна Рада ухвалила закон, який ставить нові вимоги до кандидатів на українське громадянство із числа іноземців та осіб без громадянства. Коли документ вступить в силу, а це станеться через шість місяців після опублікування, вони муситимуть складати три іспити: на знання української мови, Конституції та історії України.

Сертифікат, що підтверджує рівень володіння державною мовою, вже зараз є одним із обов’язкових документів для набуття нашого громадянства іноземцем. Порядок складання ще двох іспитів має розробити Кабінет міністрів. Коли це станеться, Україна буде в числі держав з найжорстокішими вимогами для набуття громадянства.

KP.UA поцікавилася у експертів, що варто закласти у нові тести.

Процедура не безплатна

Дискусії про те, що українське громадянство дається надто легко, велися ще до війни. Навесні минулого року на сайті президента з’явилася петиція про необхідність іспитів, яка набрала більше 25 000 голосів. Володимир Зеленський доручив Кабміну вивчити питання, і прем’єр-міністр Денис Шмигаль став ініціатором законопроєкту.

Поки не зрозуміло, які саме інституції працюватимуть над новими тестами. Зараз сертифікат про рівень володіння українською мовою видає Національна комісія зі стандартів державної мови. Процедура не безплатна. Для допуску на іспит треба сплатити 492 гривні. Вочевидь, і за два наступні іспити претенденту на громадянство доведеться теж платити.

Власне іспит з мови складається із чотирьох частин - "Слухання", "Читання", "Письмо" і "Говоріння". Кожна містить набір завдань, які треба виконати у відведений для цього час. За відповіді нараховуються бали.

Максимальна кількість балів - 114. Сертифікат видається, коли претендент на громадянство дасть 50%+1% правильних відповідей. Тобто відповість на більше половини запитань.

З незручностей можна виокремити хіба те, що для реєстрації на іспит треба заповнювати електронну форму і шукати, на якому майданчику є вільний день і час. Для складання іспиту треба їхати до Києва, бо претендентів оцінюють лише у трьох столичних вузах.

Можливо, за подібною схемою будуть розроблені тести з Конституції та історії України.

Не заглиблюватись у нюанси і дати

Сергій Панасюк. Фото: facebook.com/panasyuk.sergiy

Сергій Панасюк. Фото: facebook.com/panasyuk.sergiy

- Найперше, що мусить бути в тестах – це базові права людини, з яких випливають і її обов’язки. Тобто претенденти на громадянство повинні розуміти, що гарантує їм Конституція, а в чому вони можуть бути обмежені. Бо навіть дехто із моїх колег цього не знає, а люди звичайні – тим паче, - каже конституціоналіст, професор кафедри Українсько-американського університету “Конкордія” Сергій Панасюк.

Експерт зазначає, що між тим, що говорить наука, що каже Конституційний суд, а що кажуть юристи-практики, часом є досить суттєві розбіжності. Як, власне, між Конституцією і базовими законами. Наприклад, в Конституції написано, що Україна має позаблоковий статус, а в 2019 році ми взяли курс на НАТО.

- Тому дуже важливо, щоб розробники іспитових завдань уникали науково-дискусійних тем, адже часом вони не під силу навіть студентам-юристам. Питання повинні бути зрозумілі – коли була затверджена Конституція, чому була така необхідність, яких прав людина набуває разом із громадянством, які співвідносини між державою та людиною: людина може робити все, що не заборонено, а держава – те, що передбачено. Претенденти на громадянство мають розуміти базові принципи державної влади, який орган чим керує.

Сергій Панасюк застерігає від того, щоб розробники тестів також надто заглиблювались у нюанси.

- Не потрібно акцентувати на якихось датах чи назвах. Наприклад, вимагати перелічити області в Україні. Бо часто у нас тести пишуться не для того, щоб перевірити, чи розуміється людина на темі, а щоб її завалити. Років три тому я читав тести для магістрів-юристів, так сам не зміг на все відповісти. Головне - визначитися не в тому, що треба запитувати, а навіщо ми вводимо цей іспит: щоб людина зубрила складні положення чи щоб вона розуміла законодавчі засади держави, громадянином якої хоче бути.

Експерт наводить як приклад США, де також здають тест на знання конституційних основ. І запевняє, що там дуже прості базові запитання на обивательському рівні.

На підручники орієнтуватися не варто

Іспит з історії України буде, либонь, найскладнішим. В законі не йдеться про сучасність чи два останні століття, тобто рамки предмету фактично не обмежені в часовому просторі на відміну від шкільних підручників для різних класів.

Станіслав Кульчицький. Фото: facebook.com/Skulukrnet

Станіслав Кульчицький. Фото: facebook.com/Skulukrnet

- Йдеться про дорослих людей, тому на шкільні підручники не варто орієнтуватися. Я вважаю, що потрібно видати популярний курс тисячолітньої України, де стисло викласти основні віхи, - висловлює свої пропозиції доктор історичних наук, професор Станіслав Кульчицький.

На думку експерта, тексти також не мусять бути складними.

- На датах і іменах не варто зациклюватись, хіба що крім таких постатей, як Богдан Хмельницький. Претендент на українське громадянство має розуміти основні закономірності формування і розвитку української народності, починаючи від скіфів і сарматів, які мешкали на нашій території. Звичайно, треба мати уявлення про Київську Русь – як вона утворилася, а потім була розподілена між Росією і Річчю Посполитою, про козацьку добу і переслідування січовиків Катериною II. Повинні бути XIX і XX століття – русифікація, насильницька колективізація, голодомори, яких Україна зазнала у 1920-х та 30-х роках.

Головна увага, на думку історика, має бути зосереджена на тому, що відбувалося в Україні після розвалу Союзу.

- Як ми переборювали радянщину і російщину аж до нинішніх часів, щоб наблизитися до Європи. Тобто не йдеться про те, щоб людина зазубрювала дати і події. Вона має розуміти, що відбувалося з українцями впродовж віків, як вони йшли до своєї незалежності, яку ціну платили за неї і платять.

Що важливо
  • Складати іспити і отримати сертифікат треба до подачі документів на отримання громадянства.
  • Особливі умови запроваджені для осіб, які мають визначні заслуги перед Україною, становлять державний інтерес, проходять службу за контрактом у ЗСУ чи інших державних військових формуваннях, кавалери державних нагород та ті, хто отримав дозвіл на проживання. Такі люди можуть отримати український паспорт за прискореною процедурою, але дають зобов’язання скласти іспити протягом двох наступних років і посвідчити це сертифікатами.
  • Діти та особи з підтвердженими психічними хворобами чи інтелектуальними розладами від складання іспитів звільняються.

А як у них

США

Претендент на громадянство має підтвердити своє володіння англійською мовою, здати тест на знання історії країни, основ її державного ладу та законодавства.

Великобританія

Складається тест на знання англійської мови та тест Life in the UK – це 24 питання із довідника “Життя у Великобританії.”

Італія

Від претендента вимагають сертифікат на знання мови рівня В1 – це середній рівень.

Іспанія

Підтвердити достатній рівень інтеграції в суспільство належить шляхом складання двох тестів: з мови на рівні не нижче А2 (побутовий рівень) та на знання конституційних і соціокультурних засад держави.

Німеччина

Щоб отримати громадянство, потрібно скласти письмовий іспит на знання мови та тест на знання історії і політичного устрою держави.

Литва

Претенденти на громадянство здають іспит на знання мови та тест на знання основ Конституції.