Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

На які сюрпризи варто чекати від візиту Сі Цзіньпіна до Росії

На які сюрпризи варто чекати від візиту Сі Цзіньпіна до Росії
Фото: REUTERS​

Сьогодні розпочався дводенний державний візит голови Китаю Сі Цзіньпіна до Москви. Це перша закордонна подорож китайського лідера після переобрання на посаду глави держави на третій термін. Сі Цзіньпін також стане першим світовим лідером, який особисто зустрінеться з Путіним після того, як 17 березня Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора.

20 березня Цзіньпін і Путін поспілкуються віч-на-віч у форматі «неформального обіду» у другій половині дня, а «день переговорів» планується на 21 березня. Сам Сі Цзіньпін сказав, що цей візит спрямований на зміцнення дружби та миру, а також висловив готовність разом із президентом РФ Володимиром Путіним намітити нові плани для розвитку російсько-китайських відносин.

Помічник російського президента Юрій Ушаков заявив, що розмова у Кремлі піде і про військово-технічне співробітництво між РФ та КНР. "Звичайно, конфлікт в Україні обговорюватиметься", – зазначив Ушаков. Як все це позначиться на світових підходах та як вплине на війну в Україні?

Китай хоче перекроїти світовий порядок

«Мій майбутній візит до Росії націлений на зміцнення дружби, співпраці та миру. Я готовий разом із президентом Володимиром Путіним намітити нові плани та заходи в ім'я відкриття нових перспектив у китайсько-російських відносинах всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії», - написав Сі Цзіньпін у статті напередодні своєї поїздки до Росії.

А оскільки йдеться про дружбу з Росією, то це не обіцяє нічого хорошого ані США, ані Україні. Саме так його розцінюють на Заході. Там вважають, що цей візит до Росії є демонстрацією відданості китайського лідера президенту РФ. "Путін сподівається, що триденний візит Сі Цзіньпіна надасть легітимності його вторгненню до України і що Китай може пообіцяти матеріальну підтримку, щоб допомогти його військовим", - пише видання Financial Times.

Експерт із китайсько-російських відносин Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї Олександр Корольов сказав, що війна в Україні посилила суперництво між великими державами і зробила геополітичні розбіжності між США та Китаєм ще більш виразними. «Китай та Росія наразі справді консолідують свої позиції. Китаю знадобиться Росія для майбутньої конфронтації зі США, яка стає дуже реальною», - зазначив він.

- Обидві країни (КНР та РФ) підривають міжнародний порядок, заснований на правилах, які США та багато наших союзників і партнерів вибудовували після закінчення Другої світової війни. Вони хотіли б переписати правила гри у всьому світі», - сказав представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі напередодні зустрічі Цзіньпіна з Путіним.

Китайські ЗМІ та офіційні особи називають поїздку Сі до Москви дружньою миротворчою місією. Проте лідери США та Європи вважають, що Сі Цзіньпін насправді лише вирішив трохи виразніше висловити підтримку президенту РФ Володимиру Путіну у війні проти України.

За кого Китай у російсько-українській війні

І цьому є підтвердження. КНР, починаючи з 24 лютого 2022 року, жодного разу не засудила Росію за вторгнення і не голосувала за відповідні резолюції Генасамблеї ООН. Але Пекін не раз звинувачував США та Захід у "провокуванні конфлікту". А останнім часом з'явилася інформація про можливі постачання китайської зброї до Росії. За даними американських ЗМІ, мова може йти про дрони і навіть боєприпаси та артилерію.

Але поки що аналітики сходяться на думці, що Пекін навряд чи зважиться офіційно розпочати будь-які постачання озброєнь Москві, принаймні доти, доки російській армії на полі бою в Україні не загрожує повна поразка. Сі Цзіньпін готовий підтримувати Путіна, але лише настільки й для того, щоб допомогти йому зберегти владу – тому що у такому разі збережеться і єдиний китайсько-російський фронт проти Заходу.

Після поїздки до Москви Сі Цзіньпін може зателефонувати президентові України Володимиру Зеленському. Це буде перший прямий контакт Сі Цзіньпіна та Володимира Зеленського з початку повномасштабного вторгнення РФ. Хоча на якісь великі результати від цієї розмови не варто очікувати.

У річницю вторгнення Пекін оприлюднив власне бачення «мирного плану» – «документ із позицією» КНР щодо повномасштабної війни РФ проти України. Він складається з 12 пунктів і закликає до припинення вогню та переговорів, але не до виведення російських військ з України. Але більшість експертів сходяться на думці, що Китай навряд чи здатний домогтися навіть тимчасового перемир'я між Росією та Україною – особливо враховуючи його зростаючі зв'язки з Москвою і сильне у цьому зв'язку охолодження відносин з Києвом.

У США, наприклад, також відверто сумніваються у щирості "мирних" ініціатив Пекіна з приводу війни.

- Ми вже говорили раніше і повторимо це сьогодні, що якщо внаслідок цієї зустрічі прозвучить певний заклик до припинення вогню (без зобов'язань виведення військ для РФ), то це буде просто неприйнятним, це лише узаконить російські завоювання на цей момент, - зауважив Кірбі.

Думка експерта

Тарас Загородній, політолог-міжнародник:

- Спочатку планувалося, що Сі Цзіньпін де-факто підтримає Путіна. Але ордер, виданий на арешт російського президента, може сильно відкоригувати його позицію. Це обмежить публічну підтримку Путіна. Адже якщо вони не скоригують свою позицію, то надалі вони все глибше «тонутимуть» із Путіним.

Щодо України Китай спробує зіграти роль миротворця, але тут проблема в тому, що Сі Цзіньпіну доведеться потім розмовляти з Володимиром Зеленським. А Україна не прийме китайського «мирного плану», бо там немає виведення російських військ і немає покарання агресорові. Хоча важелі тиску Китаю на Росію є, і він за бажанням може зупинити цю війну.

Зарубіжні ЗМІ

Радіо Свобода:

- І Росія, і Україна розглядають КНР як потужну світову державу, здатну докорінно вплинути на хід їхньої війни – якщо Пекін раптом все ж таки наважиться поповнити арсенали російської армії, що сильно виснажилися. Однак очевидно, що одне з головних бажань самого Сі Цзіньпіна – відновити вкрай зіпсовані відносини Пекіна з Європою. У той час як китайська економіка все ще зазнає великих труднощів, пов'язаних з пандемією та іншими факторами, Сі прагне перешкодити європейським країнам ще сильніше зблизитися зі США.

The Washington Post:

- Пекін готовий використати своє партнерство з Москвою для протидії Вашингтону, навіть якщо це означатиме мовчазне схвалення жорстокої, дестабілізуючої війни Путіна. Візит Сі свідчить про те, що Китай, Росія та Іран виступають проти Сполучених Штатів, Великобританії та інших союзників НАТО.