Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 квiтня
Завантажити ще

Із сиренами і перекриттям вулиць: як у Львові зустрічали президентів України та Латвії

Із сиренами і перекриттям вулиць: як у Львові зустрічали президентів України та Латвії
Фото: Офіс президента

У п'ятницю, 3 березня, у Львові з робочим візитом побували президент України Володимир Зеленський та його латвійський колега Егілс Левітс. 

Це третій візит латвійського президента до України від початку повномасштабного вторгнення. Вони відвідали у шпиталі військових, поранених під Бахмутом, вшанували пам'ять полеглих героїв на Личаківському кладовищі, підписали Спільну декларацію, яка засвідчує підтримку з боку Латвії повноправної європейської та євроатлантичної інтеграції України. А також обговорили спецтрибунал для Росії, заморожені активи російських громадян та зброю для перемоги України.

Спочатку - відвідини поранених і вшанування полеглих

До складу української делегації також увійшли глава Офісу президента Андрій Єрмак та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Візит до Львова розпочався з повітряної тривоги. Проте політики  не скасували заходів, адже програма була надзвичайно насиченою.

Через воєнний стан у місті запровадили підвищені заходи безпеки - вулиці на шляху президентського кортежу перекрили, світлофори вимкнули, а поблизу Палацу Потоцьких, де мала відбутися зустріч президентів із журналістами, навіть не працювали заклади торгівлі.  Звичайно, це викликало деякі незручності для пересічних мешканців - хтось запізнився на роботу, а хтось не зміг безперешкодно потрапити додому. Проте особливо ніхто не обурювався - намагалися ставитися з розумінням.

Спочатку Володимир Зеленський відвідав один із шпиталів, де лікуються поранені українські захисники, які воювали, зокрема, на бахмутському напрямку. Глава держави поспілкувався з ними й побажав якнайшвидшого одужання.

Володимир Зеленський відвідав у львівському госпіталі поранених українських захисників. Фото: Офіс президента

Володимир Зеленський відвідав у львівському госпіталі поранених українських захисників. Фото: Офіс президента

- Дякую вам за службу, за героїчний захист нашої Батьківщини. Бажаю вам якнайшвидшого одужання, - сказав гарант.

Також Зеленський вручив військовослужбовцям державні нагороди. Зокрема, мінометники, стрільці, зенітники, гранатометники, бойові медики отримали ордени Богдана Хмельницького ІІІ ступеня та «За мужність» ІІІ ступеня.

Далі за маршрутом - Личаківське кладовище. Саме там, на Полі почесних поховань, поховані захисники України. Президенти обох країн вирушили туди зі своїми дружинами. Вони поклали квіти до могил українських воїнів.

Така кількість поліції та автівок із затемненими вікнами - не дивина для місцевих мешканців: на Личаківське кладовище останнім часом часто приїжджають урядові делегації, політики та просто відомі особи, щоб вшанувати пам'ять полеглих героїв.

- Ми вже звикли, але хай краще такі будуть відвідувачі, ніж похоронні кортежі… - із сумом каже пані Оксана, яка неподалік гуляла із дитиною.

Володимир Зеленський разом із першою леді вшанували пам'ять полеглих героїв на Личаківському кладовищі. Фото: Офіс президента

Володимир Зеленський разом із першою леді вшанували пам'ять полеглих героїв на Личаківському кладовищі. Фото: Офіс президента

"Україна має стати членом НАТО"

Одним із найважливіших етапів зустрічі обох президентів стало підписання Спільної декларації, яка засвідчує підтримку з боку Латвії повноправної європейської та євроатлантичної інтеграції України. Це відбулося у Палаці Потоцьких. Президент Литви, до слова, мав синьо-жовту краватку, що підтверджує його прихильність до України.

- Лише з Україною у своєму складі європейський проєкт стане справді довершеним. Лише з Україною у своєму складі НАТО стане справді міцним захисником народів Європи та наших спільних цінностей. Боротьбою за свою свободу та вільну Європу Україна безпрецедентно об’єднала Європейський Союз. Наша незламність протягом більш ніж року цієї повномасштабної війни беззаперечно доводить, що український внесок у спільну євроатлантичну безпеку буде справді унікальним, - сказав Володимир Зеленський під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів з Егілсом Левітсом.

Президент Литви ж зазначив, що західним партнерам України слід готувати плани на довгий період через те, що країна-агресор залишається «під боком».

- Коли Україна увійде до складу європейської родини, ми також будемо допомагати стримувати Росію від подальших агресій. Після війни Україна обов'язково має стати країною-членом НАТО, вона матиме одну з найдосвідченіших і найбільш потенційних армій у світі, - сказав Левітс.

Президенти України та Латвії підписали Спільну декларацію, яка засвідчує підтримку з боку Латвії повноправної європейської та євроатлантичної інтеграції України. Фото: Офіс президента

Президенти України та Латвії підписали Спільну декларацію, яка засвідчує підтримку з боку Латвії повноправної європейської та євроатлантичної інтеграції України. Фото: Офіс президента

Україні потрібні артилерія та літаки

Сторони також обговорили шляхи посилення українського війська, що має пришвидшити звільнення української землі від російських окупантів. Українська сторона передала документ щодо першочергових оборонних потреб.

- Ще до повномасштабного російського вторгнення Латвія почала допомагати Україні – надавати збройну допомогу, зокрема «Стінгери». Це було правильним сигналом усій європейській спільноті й конкретною та дієвою допомогою нашій обороні, - сказав Володимир Зеленський, звертаючись до Егілса Левітса.

Глава держави зазначив, що насамперед Україні потрібні артилерія та літаки.

- Артилерія - номер один. Це те, що нам потрібно. Амуніція, снаряди великої дальності, щоб зупинити Росію. Не стріляти по території Росії, а щоб викинути їх із нашої території, що є справедливим, - сказав Зеленський.

Президент також наголосив, що Україна потребує військових літаків і проведення навчань для українських екіпажів.

Президент Латвії у свою чергу пообіцяв цілковиту підтримку Україні у відбудові та розмінуванні Чернігівської області.

- Латвія приєднається до процесу відновлення у Чернігівській області. Бюджет буде затверджено наступного тижня. У ньому окремим рядком буде прописано кошти, які буде виділено Чернігівській області, - заявив Левітс.

Крім того, президент Латвії разом з іншими високими гостями у Львові братиме участь у першій спеціальній конференції United for Justice («Обʼєднані заради справедливості»).

Та поки чоловіки-президенти обговорювали державні справи, їхні дружини теж не гаяли часу. Перша леді України висловила вдячність дружині президента Латвії Андрі Левіте та всій Латвії за принципову й самовіддану підтримку нашої країни з першого дня повномасштабного вторгнення. Вона наголосила на тому, що Латвія прихистила 45 тис. українців, узяла на лікування понад 100 українських військових, прийняла більш ніж 500 осіб з інвалідністю, зокрема 141 вихованця Бахмутського психоневрологічного інтернату. А сама пані Левіте взяла під патронат українських молодих мам і новонароджених немовлят, які з’являються на світ в її країні.

Фото
Фото
03 Березня 202318:49