Завантажити ще

Влада запропонувала нові методи боротьби з колаборантами та «друзями Кремля»

Влада запропонувала нові методи боротьби з колаборантами та «друзями Кремля»
Фото: t.me/verkhovnaradaukrainy

Чим ближче річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну, тим активніше представники влади починають боротись з адептами «русского мира». KP.UA з’ясувала, які законодавчі ініціативи згенерували для додаткового покарання зрадників.

Мінсоцполітики: Колаборанти проживуть і без пенсії

Міністерство соціальної політики представило на громадське обговорення законопроєкт, в якому пропонується позбавляти пенсій осіб, засуджених за колабораціонізм і держзраду. Таким особам пропонується не виплачувати пенсії на період, поки вони відбувають покарання. А якщо особа мала спецпенсію (наприклад, колишні судді, військові, правоохоронці, чиновники), то після відбуття покарання вона такий привілей втратить – буде отримувати звичайну пенсію

Також законопроєктом передбачено ризик втрати пенсії ще до вироку суду. Така санкція буде застосовуватись до осіб, яким вручена підозра у вчиненні злочину за статтею "держзрада та колабораційна діяльність", але вони переховуються від слідства.

 «Припиненням пенсійних виплат особам, засудженим за вчинення кримінального правопорушення проти національної безпеки України, виражатиметься негативна оцінка державою вчинених проти неї дій, а також осуд українського суспільства, яке відстоює свою незалежність та свободу», – сказано у пояснювальній записці до законопроєкту.

Упереджуючи спекуляції щодо можливого оскарження рішення про припинення виплати пенсій такій групі осіб, у Мінсоцполітики повідомили, що їхня законодавча пропозиція не порушує міжнародних засад захисту прав людини.

«Положення законопроєкту відповідають вимогам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколів до неї, а також практиці Європейського суду з прав людини, і їхня реалізація не порушуватиме права та свободи людини в разі прийняття законопроєкту», - пояснили в міністерстві.

Станом на 15 лютого даний законопроєкт ще не зареєстровано у Верховній Раді.

Мін’юст пропонує позбавляти держнагород за рішенням РНБО

На минулому тижні Кабмін затвердив законопроєкт авторства Міністерства юстиції, яким врегульовується механізм позбавлення державних нагород.

З одного боку, документ носить здебільшого технічний характер. Він усуває правову колізію, яка існувала в законі «Про санкції» (передбачалось, що особу можна позбавити держнагород - як один із видів санкцій, введених РНБО) та законі «Про державні нагороди» ( згідно з яким особа могла втратити держнагороди, якщо її засуджено за вчинення тяжкого злочину). В документі вирішили поєднати дві норми, тобто особа може втратити державні нагороди, якщо до неї застосована відповідна санкція РНБО та/або є рішення суду за скоєння тяжкого злочину.

З іншого боку, цей законопроєкт має вагоме політичне значення. Він може спровокувати хвилю показових позбавлень державних нагород відомих політиків, спортсменів і зірок шоу-бізнесу.

І вже сьогодні, можна припустити, першим під дію закону попаде «Герой України», народний депутат від забороненої в Україні партії «Опозиційний блок - За життя» Юрій Бойко. Як повідомили в Мін’юсті, законопроєкт розробили «у відповідь на петицію щодо позбавлення народного депутата Юрія Бойка звання «Герой України», яка набрала 25 тисяч підписів на сайті Президента».

Народні депутати: Позбавити мандатів висуванців від ОПЗЖ…

Не вщухають дискусії щодо того, як позбавити мандатів народних депутатів, обраних за виборчими списками забороненої партії ОПЗЖ. Станом на 15 лютого під законодавчим куполом України офіційно засідають 33 парламентарі від ОПЗЖ з 44 обраних. 11 депутатів вже склали мандати. Очікується, що на найближчому засіданні парламенту ще троє втратять мандати – Олег Волошин, Наталія Королевська та Юрій Солод написали заяви про складання депутатських повноважень.

Як же ще «обнулити» мандати 30 депутатів? Є три "плюс одна пропозиція" для вирішення цього питання.

Народний депутат Ігор Фріс зареєстрував законопроєкт, який пропонує позбавляти мандатів депутатів від ОПЗЖ на підставі конституційної норми, яка передбачає, що у разі невходження депутата, обраного від політичної партії до складу депутатської фракції або виходу зі складу такої фракції, він втрачає мандат. Парламентар робить ставку на те, що з квітня фракції ОПЗЖ немає, і депутатам, обраним за списками партії, немає куди входити. А раз немає куди входити – вони мають покласти на стіл депутатські посвідчення.

Водночас така законодавча ініціатива має прогалину. Рішення про позбавлення мандату депутата, який вийшов з фракції, ухвалює з’їзд відповідної політсили. А партія ОПЗЖ з червня минулого року остаточно заборонена і не функціонує. То хто тоді має ухвалити рішення про складання мандатів? На думку Фріса, такі повноваження можна делегувати ЦВК. Але щоб відбулось таке делегування, потрібно змінювати законодавство про Центрвиборчком.

Законопроєкт з аналогічним механізмом позбавлення народних депутатів від ОПЗЖ  мандатів запропонувала група парламентарів на чолі з Олександром Бакумовим.

Дещо схожий підхід в своєму законопроєкті про позбавлення депутатів від ОПЗЖ мандатів виписав народний депутат Олексій Гончаренко. Суть його законодавчої ініціативи зводиться до того, щоб достроково припинити депутатські повноваження деяких народних депутатів України, суб’єктом висування яких була політична партія «Опозиційна платформа – За життя», які ведуть активну антиукраїнську діяльність та у зв’язку з виходом цих депутатів із складу депутатської фракції цієї партії та з виїздами на постійне проживання за межі України.

«Плюс одна пропозиція» зводиться до того, що керівництво пропрезидентської фракції «Слуга народу» очікує від депутатів ОПЗЖ так званого жесту доброї волі – щоб вони за власним бажанням склали мандати.

…або хоча б забрати у них посади

Не позбавляти депутатських мандатів, але припинити будь-яку діяльність парламентарів від ОПЗЖ у Верховній Раді – суть законопроєкту авторства групи народних депутатів на чолі з Тарасом Батенком. Вони запропонували внести зміни до Регламенту Верховної Ради, позбавивши представників партій, діяльність яких зупинена, права брати участь у пленарних засіданнях Ради та засіданнях Комітетів, парламентських слуханнях, засіданнях Погоджувальної ради, тимчасових слідчих і тимчасових спеціальних комісій, у роботі Лічильної комісії і офіційних парламентських делегацій України.

Йти шляхом не законопроєктів, а ухвалення відповідних постанов Верховної Ради задля позбавлення окремих представників від ОПЗЖ парламентських посад пропонує народна депутатка Мар’яна Безугла.

«Дійсно вважаю, що Сергію Льовочкіну не місце в Комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Так, у нього відсутній допуск до державної таємниці, але тавро ОПЗЖ не дає морального права знаходитись навіть формально в такому комітеті. Готую парламентську постанову на розгляд колег», - повідомила Безугла на своїй сторінці в «Фейсбук» і уточнила, що подібні звільнення колишніх ОПЗЖистів можливі й з інших комітетів Верховної Ради.