21 листопада
Завантажити ще

«Танкова коаліція» союзників України «схудла»

«Танкова коаліція» союзників України «схудла»
Фото: Photo by Sean Gallup/Getty Images​

«Рамштайн-9» де-факто підтвердив створення так званої «танкової коаліції », що складається з країн, які передадуть Україні бойову техніку та навчать її військових. Натомість є держави, які публічно відмовляються це робити. KP.UA розбиралася у цьому питанні.

Пів Європи та Канада поставлять танки і навчать українських танкістів

Так, Іспанія вже заявила про намір навчити 55 членів екіпажу й техніків з України використанню основних бойових танків Leopard першої та другої модифікацій. Як повідомила міністр оборони Маргарита Роблес у кулуарах «Рамштайн-9», українці прибудуть до Іспанії вже до кінця цього тижня. А якщо врахувати, що екіпаж танка Leopard 2 складається із чотирьох осіб, то буде підготовлено понад 10 реальних груп. Іспанія також є однією з країн НАТО, яка дала принципову згоду на надання танків Україні, але залишила відкритим питання про те, скільки таких танків вона поставить.

Канада передала Україні чотири бойові танки Leopard-2 A4, і вони вже перебувають у Польщі, а українські військовослужбовці вже навчаються на них.

"Це вже сталося. Ці танки у Польщі, і ми наразі навчаємо українських військових користуватися цими танками. З величезним задоволенням повідомляю, що за дуже короткий період після оголошення про надання танків, незважаючи на географічну відстань, Канада надіслала танки, вони вже "на землі", й 25 військових збройних сил Канади у Польщі навчають українських військових на танках Leopard-2 A4", - повідомила перед міністерською зустріччю НАТО міністр оборони Канади Аніта Ананд.

У Польщі українські танкісти навчаються володінню танком Leopard-2 на військовій базі та на випробувальному полігоні у Свентошуві, на південному заході країни, де дислокується польська 10-та бронетанкова бригада.

"Ми здійснюємо союзницьку діяльність не лише передаючи українцям озброєння, надаючи гуманітарну допомогу, але й навчаючи українських солдатів, щоб вони могли краще захищати свою батьківщину на західному устаткуванні", - заявив польський президент Анджей Дуда.

Німеччина також уже розпочала навчання українських солдатів на основному бойовому танку Leopard-2. Навчання відбувається на базі школи танкових військ у Мюнстері в Нижній Саксонії. Навчання має завершитися до кінця першого кварталу цього року, щоб передачу танків було "синхронізовано" з ним. Федеральний уряд пообіцяв Україні 14 Leopard-2 А6. Крім того, є програми навчання українських солдатів, які вже розпочалися у Німеччині на бойовій машині піхоти Marder.

Австрія, Нідерланди та Данія: російські гроші - дорожчі

А от Австрія не хоче навчати українських солдатів володінню танком Leopard-2. Причому без жодних пояснень. "Це суверенне рішення кожної держави підтримувати Україну в рамках своїх законів", - заявила міністр оборони Австрії Клаудія Таннер.

Проте незалежні експерти вважають, що справжня причина такої позиції цієї країни криється у залежності австрійських політичних еліт від російських нафтодоларів. Всі, наприклад, знають, що до ради директорів "Роснефти" увійшла колишній міністр закордонних справ Австрії Карін Кнайсль, з якою Володимир Путін танцював на її ж весіллі.

Нідерланди також відмовилися постачати Києву 18 бойових танків Leopard-2 A6, орендованих у Німеччини. Міністр оборони цієї країни Кайса Оллонгрен пояснила, що німецький уряд, з яким треба було узгоджувати це питання, вирішив не передавати ці танки Києву. Водночас Оллонгрен «утішила» Україну тим, що якби Берлін і вирішив дати дозвіл відправити ці танки до України, "ми б на це все одно не пішли".

Що стосується Данії, то видання Die Welt повідомляє, що країна, у розпорядженні якої є 44 сучасні танки Leopard-2 A7, також не братиме участі в коаліції постачальників для України. «Як компенсація за відмову в участі у коаліції з Leopard-2 Нідерланди та Данія беруть на себе частину витрат на ремонт 100 танків Leopard-1 із запасів німецької промисловості», - пише Die Welt.

Швеції та Фінляндії не дає постачати танки Україні Туреччина

Обидві країни підтверджують готовність передати Україні певну кількість власних бойових танків Leopard-2, але під нездійсненні наразі умови - після їхнього вступу до НАТО.

Як повідомляє The Wall Street Journal, Фінляндія, яка має 1300-кілометровий кордон із Росією, дотримується політики нерозголошення того, яку саме допомогу спрямовує Україні. "Швеція також відмовляється від поставок", - повідомляє Die Welt.

У свою чергу представник НАТО заявив виданню, що Фінляндія дала зрозуміти, що, швидше за все, вона не здійснюватиме прямих постачань танків Україні до офіційного вступу до Альянсу. А цей крок нині блокується Туреччиною через те, що обидві країни прихистили у себе курдських сепаратистів.