Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

«Рамштайн»: танки пішли, про літаки – тиша

«Рамштайн»: танки пішли, про літаки – тиша

Остання, дев'ята, зустріч у форматі «Рамштайн» принесла Україні відчутні та практичні результати. Київ отримає як військову техніку, так і підтвердження того, що Захід допомагатиме готувати наступ українських військ навесні для звільнення окупованих територій.

Танкова коаліція – створена

Під час дев'ятого "Рамштайну" міністр оборони США Ллойд Остін перерахував країни, які розпочали підготовку до передачі Україні бойових танків Leopard-2 або дали відповідне зобов'язання.

- Група країн, зокрема Німеччина, Польща, Канада, Португалія, Іспанія, Норвегія, Данія та Нідерланди, спільно працюють над передачею Україні бойових танків Leopard-2, - сказав глава Пентагону.

Лише одна Норвегія надасть Україні 12 танків - вісім танків Leopard-2 та чотири танки спеціального призначення.

- Війна в Україні наближається до критичної фази, і вона залежить від своєчасної та суттєвої підтримки. Ми також зробимо свій внесок у навчання та підготовку українських танкістів у Польщі разом з іншими країнами-союзниками. Ця допомога є важливим та вкрай необхідним внеском, – заявив міністр оборони Норвегії Бьорн Арілд Грам.

"Танковий пакет" включатиме передачу боєприпасів та запасних частин. Крім того, Норвегія зробить внесок у розмірі 250 млн норвезьких крон у Фонд «ЄС – Україна». Кошти будуть спрямовані на боєприпаси та запасні частини для Leopard-2.

Глава Пентагону Ллойд Остін також нагадав, що США, Чехія та Нідерланди спільно передають понад 90 танків Т-72 на додаток до рішення Польщі надати свої Т-72. А Британія передає роту головних бойових танків Challenger та "спільно з кількома країнами шукає джерела для постачання Україні додаткових боєприпасів".

Західні союзники готуватимуть Україну до наступу

Під час «Рамштайну» західні союзники пообіцяли допомогти українцям навесні перейти у контрнаступ.

– Усі країни з усього світу продовжують нарощувати зусилля та обмірковувати нові рішення (щодо військової підтримки України. – Ред.). Водночас ця Контактна група чітко заявляє, що ми підтримуватимемо Україну в її боротьбі. Ми допоможемо Україні перейти у контрнаступ навесні, - заявив глава Пентагону Ллойд Остін. Він же запевнив, що країни-партнери робитимуть все необхідне, щоб Україна отримала всю допомогу, яку їй пообіцяли.

Міністр оборони Олексій Резніков, говорячи про підсумки засідання Контактної групи з питань оборони України, заявив, що на Заході українців на новій техніці готуватимуть цілими підрозділами.

- Ми говорили про навчання наших підрозділів на тій техніці, яку нам дають, щоб готові підрозділи виконували завдання Генерального штабу зі звільнення тимчасово окупованих територій, - пояснив Резніков.

Літаків і далекобійних ракет поки що не буде

Водночас західні партнери так і не вирішили питання передачі Києву літаків та далекобійних ракет. Голова Пентагону Ллойд Остін після засідання у форматі "Рамштайн" у Брюсселі заявив, що він не має жодних новин про постачання Україні бойових літаків. "З питання літаків. У мене немає жодних оголошень щодо літаків сьогодні", - зазначив він.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг перед початком засідання також повідомив, що постачання військових літаків Україні не є насущним питанням, але обговорення цієї ідеї триває.

- Головне завдання тепер - доставити те, що ми вже пообіцяли: військові машини, БМП Bradley та Marders, танки Leopard та M1 Abrams. Також потрібно забезпечити навчання та обладнання. По літаках обговорення продовжується, - заявив Столтенберг.

Financial Times повідомляє, що в США вважають, що нині винищувачі менш важливі у найближчій перспективі, ніж засоби ППО та боєприпаси.

- Україна каже нам, що їм справді потрібні боєприпаси та додаткові засоби протиповітряної оборони. На чому ми справді маємо зосередитися зараз, то це на здатності України захищати повітря, і вони робитимуть це за допомогою зенітної артилерії, оснащеної відповідними боєприпасами. Винищувачі не є і не будуть такими ж ефективними проти російських військово-повітряних сил, як інтегрована система протиповітряної оборони, - сказало джерело видання у Пентагоні.

Тому міністр оборони Німеччини Пісторіус повідомив журналістів про постачання двох додаткових систем протиповітряної оборони IRIS-T.

Американське видання Politico з посиланням на інформовані джерела повідомило, що США не мають наміру постачати Україні далекобійні системи ATACMS через малу їх кількість у самих американців. Видання пише, що під час останніх зустрічей офіційні особи США повідомили представникам Києва, що Пентагон не має достатніх запасів тактичних ракетних систем, а передача ATACMS зменшить запаси та зашкодить бойовій готовності армії США до відбиття потенційних загроз.

Крім того, зазначає Politico, у США стурбовані тим, що Україна може використовувати американські далекобійні ракети для ударів углиб російської території, що може бути сприйняте Москвою як перехід "червоної лінії". Наразі системи ATACMS знаходяться на озброєнні Південної Кореї, Польщі, Румунії, Греції, Туреччини, Катару та Бахрейну.