Завантажити ще

"Рамштайн-9": спочатку танки, а потім - літаки

Фото: Photo by Alexander Scheuber/Getty Images

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, головними питаннями порядку денного буде захист українського неба, розвиток «танкової коаліції», формування запасу боєприпасів для ЗСУ, тренінгові програми для українських військових, а також логістика, обслуговування, ремонт техніки, що постачається.

Він також повідомив, що напередодні розмовляв із партнерами. «Їхня залученість і підтримка дають оптимізм», - сказав міністр. "Ми очікуємо дуже багато зброї", - заявила посол України в США Оксана Маркарова.

Тема – танки та літаки

Раніше в Офісі президента Україна заявляли, що черговий «Рамштайн» буде присвячений постачанню авіації для ЗСУ. А радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк повідомив, що питання надання Україні винищувачів F-16 розблоковано.

За його словами, це питання має три складові.

- По-перше, є ініціатива Нідерландів щодо того, що вони готові передати Україні літаки F-16. Так, для певних завдань, для того, щоб ми остаточно закрили небо, тому що це дуже ефективно, нам, безумовно, потрібні будь-які сучасні літаки, - зазначив він.

Другий чинник полягає у реакції США, а саме – чи не висловляться вони проти передачі союзниками певної кількості винищувачів Україні. Третя складова – це логістичні переговори: коли та скільки літаків отримує Україна.

– Але про це мають говорити країни, які надають нам літаки, – пояснив Подоляк.

У США також завили, що учасники дев'ятої зустрічі Контактної групи з оборони України зосередяться на конкретному обговоренні невідкладних потреб ЗСУ напередодні річниці повномасштабного вторгнення РФ.

Нагадаємо, що після узгодження постачання сучасних танків головним було питання передачі Києву літаків F-16. Закордонні партнери наразі активно його обговорюють.

Хоча він, як і питання постачання танків, має як своїх прихильників, так і противників. Так, наприклад, Німеччина продовжує опиратися такому розвитку подій. Канцлер Німеччини Олаф Шольц категорично запевнював, що про постачання літаків ЗСУ не може бути й мови.

Президент США Джо Байден пояснив, чому Вашингтон не постачатиме Україні винищувачі F-16. Але західні експерти вважають, що така заява може бути відволікаючим маневром. Deutsche Welle передбачає, що «йдеться про публічно зрежисовану виставу, можлива мета якої - заплутати Кремль». Але Вашингтон не проти, щоб інші країни відправили українським пілотам літаки F-16 зі своїх запасів.

Європейці схильні надати літаки

Інша група країн виступає за негайне постачання літаків Києву. Так, прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак заявив, що у Британії тепер навчатимуть українських пілотів та моряків. За його словами, навчання українських пілотів – перший крок до постачання британських бойових літаків. Прем'єр-міністр Британії зазначив, що є також "потреби ланцюжка постачання", які супроводжують цей тип літаків. "Ми ведемо переговори з нашими союзниками", - зазначив Сунак і додав, що "є й інші союзники, які беруть участь у цих закупівлях".

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню повідомив, що Франція також розглядає запит України щодо підготовки пілотів винищувачів. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна готова передати Києву винищувачі F-16 "у повній координації" з НАТО. Нідерланди також готові постачати Україні ці літаки.

На які літаки розраховує Україна

Хоча нині на слуху в основному винищувачі F-15 і F-16, асортимент передбачуваних поставок дещо ширший. І це також можуть бути літаки Eurofighter Typhoon та Tornado. Великобританія входить до числа кількох країн, що мають запаси Typhoon, поряд із Німеччиною, Італією та Іспанією. Великобританія має намір замінити його винищувачем нового покоління Tempest із 2035 року. Винищувач Typhoon може виконувати різні функції, включаючи високоінтенсивні бойові дії

Двомісний винищувач Tornado використовувався такими країнами, як Велика Британія, Італія та Німеччина. Виведений з експлуатації Великобританією у 2019 році, коли Королівські ВПС перейшли на використання Typhoon, Tornado все ще знаходиться на озброєнні в Німеччині, але його планується замінити на сучасніший винищувач F-35.

Колишній командувач військ США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес вважає, що якщо країни Заходу вирішать оперативно передати Києву винищувачі, Україна може здобути повну перемогу у війні вже цього року.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- На цій зустрічі точно вирішуватиметься питання про постачання Україні літаків Міг-29 та Су-25, які є у Польщі та Словаччині. Наші льотчики вміють користуватися ними, і не потрібно буде витрачати час на навчання. Що ж до літаків F-15, F-16, Typhoon і Tornado, то тут може статися як з танками. Спочатку західні партнери були категорично проти, а потім погодилися. Хоча є складність - потрібен час, щоб навчити користуватися цими літаками. Також на цьому "Рамштайні" може бути вирішене питання передачі Києву далекобійних ракет.