Завантажити ще

Справа МН-17: Рішення про передачу "Бука", яким збили "Боїнг", ухвалив Путін

Справа МН-17: Рішення про передачу
Фото: REUTERS

Спільна слідча група опублікувала висновки про перебіг розслідування щодо збитого над Донбасом "Боїнга" у 2014 році. У документі йдеться, що рішення про передачу зенітного ракетного комплексу "БУК" представникам так званої "Донецької народної республіки" ухвалив президент Росії Володимир Путін. Про це пише "Європейська правда".

У звіті зазначено, що у вивчених записах телефонних розмов російські чиновники обговорюють передачу "БУКу" бойовикам ДНР. У них наголошується, що це рішення ухвалюється "тільки однією людиною, яка перебуває на саміті у Франції". За даними розслідувачів, саме в ці дні – 5 та 6 червня 2014 року - президент РФ Володимир Путін перебував у Франції на святкуванні Дня висадки союзників під час Другої світової.

- Існує конкретна інформація про те, що прохання сепаратистів було передано президенту і що це прохання було задоволене. Невідомо, чи згадується у запиті система "Бук". Трохи пізніше з'являються складніші системи ППО, у тому числі й "Бук", з якого збили MH 17, - йдеться у звіті.

Як пише видання, відповідними висновками група JIT поділилася з сім'ями 298 жертв, після чого опублікувала цей звіт. Водночас наголошується, що нова інформація у справі не є достатньо конкретною для ініціювання нових судових переслідувань.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Літак "Боїнг-777" авіакомпанії Malaysia Airlines виконував рейс MH17 з нідерландського Амстердама до малайзійського Куала-Лумпуру 17 липня 2014 року. Його збили у небі над Донецькою областю у зоні бойових дій. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту. Міжнародне розслідування за згодою України очолили Нідерланди, громадян яких серед загиблих найбільше.

Окружний суд Гааги встановив, що літак був збитий ракетою із зенітно-ракетного комплексу «Бук», що базується під Курськом і належить 53-й зенітній ракетній бригаді Збройних сил Росії. Напередодні трагедії "Бук" перевезли до окупованої Росією частини Донбасу, а потім одразу повернули назад до Росії, щоб приховати сліди злочину.

У листопаді 2022 року суд визнав винними трьох фігурантів у справі: колишнього керівника збройних формувань РФ на Донбасі росіянина Ігоря Гіркіна та двох його підлеглих - росіянина Сергія Дубинського та українця Леоніда Харченка. Їх заочно засудили до довічного ув'язнення і зобов'язали виплатити 16 млн євро компенсації рідним загиблих. Четвертого фігуранта справи – росіянина Олега Пулатова - виправдали за всіма статтями звинувачення.