Завантажити ще

Промова Байдена: читаємо між рядками

Промова Байдена: читаємо між рядками
Фото: Jacquelyn Martin/Pool via REUTERS

Президент США Джо Байден у промові "Про стан держави", з якою він виступив у Конгресі, назвав війну Росії в Україні найбільшим тестом для світу, і запевнив, що Америка підтримуватиме українців стільки, скільки необхідно.

Увесь Конгрес США стоячи аплодував українському послу

Байден нагадав про «жорстоку війну проти України».

«Убивчий напад, що нагадує про смерті та руйнування, які Європа переживала у Другу світову війну. Путінське вторгнення стало випробуванням для нашої ери. Я говорив у цій палаті про брутальну війну Володимира Путіна проти України. Це було випробуванням для Америки, всього світу. Чи будемо ми відстоювати найголовніші принципи? Чи відстоюватимемо ми суверенітет, чи будемо ми відстоювати право людей жити вільними від тиранії? Чи відстоюватимемо ми захист демократії? Через рік ми знаємо відповідь: так, ми будемо! Так, ми це зробили! Ми це зробили!

Разом ми зробили те, що Америка завжди робила добре. Ми вели за собою. Ми об'єднали НАТО та створили глобальну коаліцію. Ми виступили проти агресії Путіна. Ми підтримали український народ. У залі присутній посол України у США. Вона представляє не лише свою націю, але й мужність свого народу. После, Америка єдина у нашій підтримці вашої країни. Ми будемо з вами стільки, скільки буде потрібно», - сказав американський президент. І увесь Конгрес США у відповідь на ці слова аплодував українському послу.

У своїй промові Байден також торкнувся економічних проблем, поглиблених війною РФ проти України, і спроб США подолати їх.

«Інфляція стала глобальною проблемою через пандемію, яка порушила ланцюги поставок, і через нечесну та брутальну війну Путіна в Україні, яка порушила постачання енергії та експорт продовольства, блокуючи зерно в Україні», - нагадав він, запевнивши американців, що США займають у цій кризі «найкращі позиції».

- Ці слова американського президента є офіційним та публічним підтвердженням політики США щодо України. Підтримка є незмінною та сприймається як національні інтереси Америки. Тому що виступ президента перед Конгресом – це публічне озвучення зовнішньої політики країни. Ця стратегічно важлива заява є дуже цінною для нашої країни. Байден ще раз нагадав, що США створили проукраїнську коаліцію, і підтвердив, що й надалі її всіляко підтримуватимуть, - пояснив KP.UA. зміст послання Джо Байдена політолог Володимир Фесенко.

Китай – суперник, але не ворог

Президент США натяком розкритикував зовнішню політику свого попередника Дональда Трампа, заявивши, що до обрання самого Байдена «Китайська Народна Республіка збільшувала свою могутність», а роль Америки у світі знижувалася.

«Більш такого не буде. Я ясно дав зрозуміти голові Сі Цзіньпіну, що ми прагнемо суперництва, а не конфлікту. Я не вибачатимусь за те, що ми інвестуємо, щоб зробити Америку сильною. Інвестиції в американські інновації, у галузі, які визначать майбутнє та над якими уряд Китаю має намір домінувати».

Байден заявив: «Сьогодні ми перебуваємо у найсильнішій позиції за останні десятиліття, щоб конкурувати з Китаєм чи будь-ким у світі. Я підтримую роботу з Китаєм там, де це сприятиме американським інтересам та приноситиме користь світу. Але не варто обманюватися: як ми ясно дали зрозуміти минулого тижня - якщо Китай загрожує нашому суверенітету, ми діятимемо, щоб захистити нашу країну. І ми це зробили. Давайте чітко зазначимо, що прагнення перемоги у змаганні з Китаєм має об'єднати всіх нас. Ми стикаємося із серйозними викликами у всьому світі».

- Ця політика протистояння з Пекіном продовжуватиметься. Тим більше що зовнішня політика Китаю стає все більш жорсткою та великодержавною. Китай стає другою державою у світі. Сі Цзіньпін сам говорив про двополярний світ – США та Китай. Це нова політична реальність та об'єктивна реальність. Трамп розпочав суперництво з Китаєм, а Байден продовжуватиме його. Для США саме Китай є стратегічним супротивником, не Росія, – пояснює Володимир Фесенко.

Байден похвалив себе

Безробіття в США – рекордно низьке

Джо Байден нагадав, що створено рекордну кількість робочих місць - 12 млн. Загалом за два роки його президентства створено більше робочих місць, ніж за чотири роки будь-якого президентства. Рівень безробіття у США – 3,4%, а це рекордно низький рівень за півстоліття.

"Ковід більше не контролює наше життя"

«У розпал кризи COVID, коли школи були закриті, давайте також визнаємо, як далеко ми просунулися у боротьбі із самою пандемією. Поки що вірус не зник, завдяки стійкості американського народу ми вирвалися з хватки COVID. Смертність від COVID знизилася майже на 90%. Ми врятували мільйони життів і знову відкрили нашу країну», - сказав Джо Байден у своїй промові.

Багаті повинні сплачувати більше податків, а великі інтернет-компанії позбудуться монополії

Президент США закликав, щоб найбагатші жителі країни та найбільші корпорації сплачували чесну частку податків. За його словами, існуюча податкова система несправедлива: «Жоден мільярдер не повинен сплачувати податки за меншою ставкою, ніж шкільний вчитель чи пожежник». Джо Байден також закликав ухвалити закон, що обмежує монополізм великих інтернет-компаній.

Незаконна міграція скоротилася на 97%

«Давайте також об'єднаємось з питань імміграції та зробимо це питання двопартійним, як це було раніше. Тепер у нас є рекордна кількість працівників, які працюють над охороною кордону. Вони затримали 8000 контрабандистів та вилучили понад 23 тисячі фунтів фентанілу (наркотик. – Ред.) лише за останні кілька місяців. З того часу, як минулого місяця ми запустили наш новий прикордонний план, незаконна міграція з Куби, Гаїті, Нікарагуа та Венесуели скоротилася на 97%. Але прикордонні проблеми Америки не будуть вирішені, доки Конгрес не ухвалить необхідних рішень».

- Восени цього року у США стартує виборча кампанія виборів президента і розпочнуться партійні праймериз. І Байдену слід акцентувати увагу співгромадян на позитивах свого правління. Це обов'язкова програма будь-якого політика, який хоче бути переобраним. Політики ніколи не займаються самокритикою, а навпаки, самовихвалянням. Загалом деякі досягнення і позитивні тенденції у Байдена все ж таки є. Звичайно, він не найуспішніший президент США, але він і не є провальним. Але ковід, наприклад, переміг не Байден, а міжнародні зусилля чи пандемія просто сама собою закінчилася, - пояснює Володимир Фесенко.

Поліцію потрібно реформувати

У промові Джо Байден також закликав провести реформу поліції. Це було викликано нещодавньою трагедією, коли було вбито Тайрі Ніколса, якого до смерті побили поліцейські після незначного порушення правил дорожнього руху.

«Ми знаємо, що поліцейські ризикують своїм життям. Ми вимагаємо від них надто багато. Більшість поліцейських – добрі порядні люди. Надайте правоохоронним органам необхідне навчання, вимагайте від них вищих стандартів виконання обов'язків та допоможіть їм досягти успіху у забезпеченні безпеки всіх. Нам також потрібно більше фахівців з надання першої допомоги та інших фахівців для вирішення зростаючих  проблем із психічним здоров'ям та зловживанням психоактивними речовинами. Необхідно більше ресурсів для скорочення насильницьких злочинів та злочинів із застосуванням вогнепальної зброї, більше інвестицій у житло, освіту та професійну підготовку. Все це може допомогти запобігти насильству», - сказав президент США.