26 грудня
Завантажити ще

Армія для наступу. Навіщо МВС створює штурмові бригади

Армія для наступу. Навіщо МВС створює штурмові бригади
Фото: Корпусенко Борис/УНІАН

В ефірі національного телемарафону в.о. міністра внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив про формування « Гвардії наступу». Це вісім штурмових бригад, які комплектуватимуться на підставі вже діючих підрозділів, але отримають нові назви та нові цілі.

Що будуть являти собою ці бригади і яку функцію виконувати, з'ясовувала KP.UA.

Головний принцип – добровільність

Головним принципом комплектування "Гвардії наступу" є добровільність. Як повідомили у пресслужбі МВС, лише за перший день формування бригад заявки на участь у них подали понад 3000 осіб.

Шість бригад буде укомплектовано у складі Національної гвардії, по одній - у Національній поліції та Державній прикордонній службі. Кожен доброволець може обрати підрозділ, де хоче і зможе проявити себе.

За словами Ігоря Клименка, ініціатива створення «Гвардії» була від самих службовців у силовому блоці. Її підтримали колишні учасники АТО, які втратили свої будинки на анексованих територіях у 2014-2015 роках, а зараз знову втрачають через окупацію.

Основну ударну силу, як розраховують у МВС, становитимуть колишні та діючі військові, поліцейські, прикордонники, співробітники СБУ. До бригад запрошуються як чоловіки, так і жінки. Кандидати мають довести свою здатність стати в бойові ряди – пройти військово-лікарську комісію, психологічний та фізичний тести.

Не просто підтримка, а розподіл функцій

Нові добровольчі бригади якісно відрізнятимуться від тих, які стихійно створювалися і стихійно діяли у 2014 році. Ставитиме бойові завдання Генеральний штаб Збройних сил України.

– Армія, яка тримає оборону, це одна складова на шляху до перемоги, – зазначає директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих. - Щоб провести наступ та звільнення територій, потрібна, по суті, друга армія. Таку і створюють у МВС, виходячи із цілей, які поставив головнокомандувач.

Водночас, на думку військового експерта, завдання ЗСУ, поліцейських та прикордонників відрізнятимуться за своїм характером. Тобто це буде не просто силова підтримка військових дій, а розподіл функцій.

- Підрозділи Нацгвардії вже виконують частину завдань ЗСУ на лінії зіткнення, вони стануть посиленням, дозволять охоплювати та робити прориви великим периметром. Військові працюють із важкою артилерією, а механізовані підрозділи просуваються вперед і або оточують противника, або змушують його до відступу, як це було під час Харківської операції, - припускає Валерій Рябих. - Поліцейський спецназ також може залучатися до штурмових дій, але водночас він дозволить закріпитись нашим силам на вже звільненій території, щоб військові могли просуватися далі. На фільтраційні заходи, протидію ДРГ та відновлення законної влади також потрібні великі сили. На завершальному етапі, коли упираємось у кордон, працюють прикордонники.

Експерт зазначає, що нам доведеться заново формувати кордон.

- Європейський принцип прозорості, коли навіть немає мобільних груп прикриття, вже не підійде. Прикордонники виходитимуть на рубежі та створюватимуть військовий режим охорони. Як це вже відбувається у Чернігівській та Сумській областях, де є бойові позиції та повна взаємодія прикордонників із ЗСУ.

Наш консультант також упевнений, що бригади будуть створюватися за стандартами НАТО і матимуть відповідне озброєння. Зокрема, важку бронетехніку та сучасну зброю, яку передають нам партнери.

Валерій Рябих вважає, що на кордонах України буде потрібна військова охорона.

Валерій Рябих вважає, що на кордонах України буде потрібна військова охорона.

Склад «Гвардії наступу»

«Азов» - знаменитий підрозділ, який звільняв Маріуполь влітку 2014 року та виконував інші бойові завдання у зоні АТО – ООС. Під час російського повномасштабного вторгнення «Азов» став стрижнем оборони Маріуполя та боїв за «Азовсталь».

"Спартан"- створюється з урахуванням 3-ї бригади оперативного призначення Нацгвардії. З початку війни особовий склад військової частини дав відсіч спробам противника прорватися до міста Харкова, брав участь в операції зі звільнення Малої Рогані, Циркунів та Кутузівки у взаємодії з підрозділами Збройних сил. Наразі утримує позиції у районі Торецька Донецької області.

"Рубіж" - 4-а бригада оперативного призначення Нацгвардії. 24 лютого 2022 року ротна тактична група бригади першою прийняла бій у районі аеропорту «Антонов» (Гостомель). Протягом березня відзначилася у боях за Ірпінь, Гуту Межигірську, Мощун. Бійці бригади брали участь у боях за Рубіжне, Сєвєродонецьк.

«Червона калина» – 14-а бригада оперативного призначення Нацгвардії. Брала участь в обороні Києва, не допустила прориву, розбивши ворожу колону біля селища Бузова. З червня 2022 року підрозділи військової частини брали участь у бойових діях у Луганській області.

"Кара-Даг" - 15-а бригада оперативного призначення Нацгвардії. Бійці боролися за Мелітополь, Молочанськ, Токмак, Кам'янське. Своєчасне прибуття підрозділів бригади в район виконання бойових завдань 24 -27 лютого 2022 р. дозволило зупинити наступ переважаючих сил ворога на напрямках Василівка - Запоріжжя та Токмак - Орєхов.

«Буревій» – з 24 лютого 2022 року виконує завдання у складі угруповання сил оборони міста Києва, охороняючи важливі державні об'єкти та об'єкти інфраструктури. Особовий склад бригади залучався для оборонних дій у містах Сєвєродонецьк та Лисичанськ Луганської області. Наразі виконує завдання у місті Бахмут Донецької області.

"Сталевий кордон" - 15-й мобільний прикордонний загін. У лавах підрозділу воїни, які першими зустріли ворога на кордоні, захищали «Азовсталь», перебували на лінії оборони на Лиманському та Бахмутському напрямках. На озброєнні має протитанкові та артилерійські розрахунки, аеророзвідувальні групи та розрахунки ПЗРК.

«Лють» – об'єднана штурмова бригада поліції. Воєнізований підрозділ нового зразка. Полки спеціального призначення «Сафарі» та «Цунамі», батальйон патрульної служби поліції «Луганськ-1» виконували бойові завдання на Київщині, Запорізькому, Харківському, Херсонському та Донецькому напрямках. Має у розпорядженні бронетехніку, артилерійське, зенітне, протитанкове та снайперське озброєння.

До речі

Як вступити і скільки платять

Пункти комплектування бригад вже відкрито у всіх областях при Центрах надання адміністративних послуг. Усього по країні працюють 140 пунктів, з їхніми адресами можна ознайомитись на сайті МВС. Також зручно подати електронну заявку, заповнивши анкету кандидата.

Хто пройде відбір, може укласти договір як військовий чи бути зарахованим до бригад з мобілізації.

У МВС обіцяють гідну зарплату і всі належні військовим і поліцейським пільги. Зокрема, керівник поліції Київської області Андрій Небутов повідомив, що в поліцейському підрозділі «Лють» можна розраховувати на зарплату від 30 000 до 100 000 на місяць залежно від поставлених завдань.

Усі бригади будуть спрямовані на деокупацію захоплених ворогом територій та вихід на рубежі 2014 року. Але насамперед добровольці пройдуть ретельну підготовку, у тому числі й з артилерійським озброєнням під керівництвом досвідчених офіцерів.

– Навчання має бути бездоганним, підхід до людини теж бездоганним, – наголосив Ігор Клименко.

У МВС зазначають, що структура штурмових бригад буде близька до стандартів НАТО.