21 листопада
Завантажити ще

Кіпр позбавив "золотих паспортів" 222 особи, більшість із них - родичі інвесторів

Кіпр позбавив
Фото: Photo by Alexis Mitas/Getty Images

Кіпр позбавив "золотих паспортів" 222 особи. Більшість із них - родичі інвесторів, які отримали громадянство за 13 років дії програми. Про це повідомила Cyprus Mail.

- Усього за рішеннями Кабінету міністрів було відмовлено у громадянстві 222 особам, з них 63 інвесторам та 159 їхнім родичам (подружжю, дітям, батькам), - написала газета.

Як пише міжнародне агентство The Associated Press, уряд Кіпру позбавив громадянства інвесторів у рамках зусиль з виправлення репутації, заплямованої програмою «інвестиції в обмін на паспорти». За 13 років свого існування колись прибуткова програма, що нині припинила своє існування, неодноразово порушувала власні правила і надавала кіпрські паспорти невідповідним інвесторам.

Потік звинувачень у корупції відбувся вслід за телевізійним репортажем «Аль-Джазіри» у 2020 році. Журналіст, який видавав себе за громадянина Китаю, засудженого за відмивання грошей, отримав підтвердження, що громадянство Кіпру за наявності грошей може отримати навіть засуджений. Журналісти назвали імена власників 2,5 тисячі «золотих паспортів» (40% з них складали жителі Росії) і вказали на кримінальне походження грошей багатьох з них. На тлі скандалу голова парламенту Дімітріс Сіллоріс подав у відставку.

Кіпрський уряд категорично заперечував наявність корупції, але визнавав «помилки, лазівки та недогляди» у тому, як проводилася програма. Після того як інформація про програму поширилася в Європейському Союзі, це спонукало уряд Кіпру відмовитись від неї.

Паспортна програма принесла країні понад 9 мільярдів євро (8,7 мільярда доларів), вона оговталася від фінансової кризи 2013 року, яка поставила її на межу банкрутства і призвела до закриття її другого за величиною банку. Програма виявилася особливо привабливою для іноземних інвесторів, оскільки отримання паспорта ЄС відкривало їм доступ до всього Євросоюзу. Заможним росіянам було видано сотні паспортів.

Незалежна комісія, яка розслідувала програму, встановила, що вона працювала «з прогалинами та недоглядами, без законодавчої бази та майже без нормативної бази». Комісія із чотирьох осіб заявила, що більше половини з 6779 виданих паспортів могли бути видані неналежним чином. Комісія рекомендувала анулювання громадянства у 85 випадках.

Кіпр припинив видачу «золотих паспортів» 1 листопада 2020 року за рішенням уряду.