Завантажити ще

Відставка голови Бундесверу: не зналася на військовій справі і допомагала Україні на словах

Відставка голови Бундесверу: не зналася на військовій справі і допомагала Україні на словах
Фото: REUTERS/Маттіас Річел

Міністр оборони Німеччини Крістіна Ламбрехт подала у відставку й направила відповідне прохання канцлеру ФРН Олафу Шольцу. При цьому у своїй відставці вона звинувачує німецькі ЗМІ, які неодноразово виставляли її у невигідному світлі, показуючи, що вона явно не на своєму місці.

"Багатомісячна пильна увага ЗМІ до моєї особистості робить практично неможливими ділове інформування та дискусії про військовослужбовців, Бундесвер та встановлення пріоритетів у сфері політики безпеки в ім'я інтересів громадян Німеччини", – йдеться у заяві 57-річної Ламбрехт.

Замість модернізації армії – дефіцит всього

І справді, судячи з того, що пише німецька преса, навряд чи якийсь ще міністр оборони Німеччини був таким некомпетентним у військових питаннях, як Крістіна Ламбрехт. Deutsche Welle взагалі повідомляє, що міністром оборони Ламбрехт стала випадково. Канцлеру Шольцу, який обіцяв гендерну рівність у сформованому ним уряді, потрібна була неодмінно жінка на чолі цього відомства. У результаті вона виявилася настільки «не в темі», що багато хто пов'язує нинішній плачевний стан справ в армії саме з нею.

Німецький полковник Андре Вюстнер заявив, що в армії дефіцит "майже всього" - "від відсутності персоналу та мотивації серед молодих людей пов'язувати своє життя з військовою службою до постачання запасних частин, боєприпасів, не кажучи вже про нові системи зброї". Показово, що лише 36 САУ Panzerhaubitze з кількох сотень - у робочому стані, а запасів снарядів вистачить на 3 дні війни. Піком ганьби німецької армії стали БМП Puma, які масово зламалися після навчань.

Тому Ламбрехт і ставлять в докір її нездатність поліпшити оснащення збройних сил Німеччини, яке останніми роками викликає чимало критики як у самій країні, так і у союзників з НАТО.

Німецька преса постійно смакувала явну невідповідність Ламбрехт займаній посаді. Багатьом у Німеччині запам'яталися телекадри з репортажу про її візит у квітні минулого року до військовослужбовців Бундесверу в Малі, де піском пустелі вона крокувала у туфлях на високих підборах. Інспектуючи війська Бундесверу, вона чомусь взяла туди із собою свого сина, з яким після цього поїхала на фешенебельний курортний острів Зюльт.

Про війну в Україні – з феєрверками, але без танків

Ламбрехт призначили на цю посаду у грудні 2021 року, коли Росія вже стягувала війська до кордонів України. Проте вона переймалася не так модернізацією збройних сил Німеччини, як невисоким числом німецьких генералів жіночої статі.

На допомогу Україні вона тоді щедро пообіцяла відправити 5000 шоломів, що в Києві назвали "абсолютно сміховинним". "Коли у січні 2022 року близько 200 000 російських солдатів підступали до кордону України, Ламбрехт з гордістю оголосила про постачання 5000 шоломів до України, - пише Bild, резюмуючи: - Ганьба!"

А після початку війни раз у раз з'являлися повідомлення про затримки з вини Міноборони у постачанні німецьких озброєнь Україні. Ламбрехт усіляко гальмувала передачу ЗСУ будь-яких озброєнь, у тому числі танків, які завдяки їй якщо і передадуть Києву, то не раніше 2024 року.

Ще більше у Німеччині всіх шокувало її новорічне відеозвернення. Під канонаду святкового феєрверка у центрі Берліна вона із трагізмом у голосі розмірковувала про війну в Україні. Багато хто вважає новорічне звернення міністра оборони Німеччини недоречним не лише за формою, але й за змістом. Замість того, щоб хоча б згадати про поневіряння та мужність українців у відбитті російського вторгнення, Ламбрехт говорила про пов'язані з цією війною її особисті "дуже численні особливі враження" і "численні зустрічі з цікавими, чудовими людьми", за що вона каже "сердечне спасибі".

Хто на зміну

Новим міністром оборони Німеччини може стати Борис Пісторіус. З 2013 року 62-річний соціал-демократ Борис Пісторіус обіймає посаду міністра внутрішніх справ Нижньої Саксонії. У 2019 році він балотувався у лідери Соціал-демократичної партії.

Член Бундестагу Вольфганг Кубіцкі заявив: "Було б добре, якби цього разу це надзвичайно важливе міністерство очолила людина з необхідними знаннями".

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

– Збройні сили Німеччини наразі пожинають результати політики Ангели Меркель, яка полягала в тому, що армія країні фактично не потрібна. По-перше, нема з ким воювати, адже Берлін сидів на газовій голці Росії. А раптом щось - то є буферні держави і США з НАТО, які захистять Німеччину. Тому зовсім не дивно, що одна з попередниць Ламбрехт на посаді міністра оборони - Урсула фон Ляєн - за освітою гінеколог.

Що ж до постачання Києву танків, які гальмувала Ламбрехт, то новий міністр оборони навряд чи вирішить це питання. По-перше, це політичне рішення канцлера Шольца. А по-друге, у самій Німеччини цих танків дуже обмаль.

Що пишуть закордонні ЗМІ

BBC:

- Міністра оборони Німеччини Крістину Ламбрехт активно критикують за нерішучу позицію щодо допомоги Україні. Тож вона й подала у відставку. Це рішення вона ухвалила на тлі зростання тиску на Берлін з вимогою дозволити постачання до України бойових танків німецького виробництва.

El Pais:

- Ламбрехт - міністр, який викликав найбільше розмов у кабінеті. Вона залишає пост, який, на думку багатьох, для неї виявився непосильним. Після численних невдач та розбіжностей, а також після більш ніж 10 місяців російського вторгнення до України колишня міністр вирішила піти у відставку, щоб більше не завдавати шкоди своєму уряду. Наступник Ламбрехт має зайнятися найбільшою у Німеччині операцією з переозброєння з часів Другої світової війни.

Financial Times:

- Відставка Ламбрехт пов'язана з тим, що Берлін має вирішити, чи відправляти німецькі танки Leopard 2 до України і чи дозволяти це іншим європейським країнам. Це сталося лише за кілька днів до зустрічі міжнародних прибічників Києва на американській авіабазі «Рамштайн» у західній Німеччині у п'ятницю.