Завантажити ще

"Перетасовування" російських генералів: що за цим стоїть

Фото: kremlin.ru​

Відсутність прогресу на війні в Україні змушує російське керівництво змінювати свої військові кадри та генералітет, який відповідає за операцію в нашій країні.

Цього разу відбулася зміна керівництва т.зв. «спеціальної військової операції» в Україні. Не встигли призначити «генерала армагеддону» Сергія Суровікіна, як з'явилося повідомлення від Міноборони РФ, що на його посаду командувача об'єднаного угрупування військ в Україні тепер призначено начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова. Сергій Суровікін протримався на посаді командувача операції лише три місяці.

Російські блогери будуть незадоволені

Офіційно - у російському оборонному відомстві - причину зміни керівництва операцією пояснюють розширенням масштабу завдань, необхідністю організації більш тісної взаємодії видів та родів військ.

Але незалежні аналітики та експерти називають інші чинники зміни керівництва операції в Україні. Так, у розвідці Міністерства оборони Великобританії вважають, що це важлива зміна у підході Путіна до управління війною.

У розвідці стверджують, що призначення Герасимова командувачем театром бойових дій є показником зростаючої серйозності ситуації, в якій знаходиться Росія, і чітким визнанням того, що кампанія не відповідає стратегічним цілям Росії.

"Цей крок, ймовірно, зустрінеться з крайнім невдоволенням більшості російських ультранаціоналістів і військових блогерів, які все частіше звинувачують Герасимова у поганому веденні війни", - вважають у британській розвідці.

Внутрішні суперечки у російському керівництві загострюються

Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що призначення начальника російського Генштабу ЗС Валерія Герасимова командувачем об'єднаного угрупування військ в Україні свідчить про те, що Росія підвищує ставки у війні.

"У Росії наразі відбуваються певні кадрові процеси. З учорашнього дня є внутрішні суперечки між цими арміями, усувають представників Пригожина та Кадирова, мають на увазі Суровікіна. Там відбуваються певні процеси, і це лише початок».

Подібні кадрові перестановки, зазначив секретар РНБО, свідчать про внутрішній конфлікт між російськими силовиками та військовими. Згодом подібні протиріччя можуть перерости у протистояння між головними лідерами.

"Не треба забувати, що Герасимов – це керівник Генштабу, це підвищення ставок на цій війні. Два-три наступні місяці будуть вирішальними. І друга справа – використання Кадирова та Пригожина. Після того як вони стали не потрібні, їх посунули, і ніхто їх питати не буде. Внутрішні суперечки будуть лише загостюватися, і це питання часу, коли в рамках Садового кільця почнеться з'ясовування стосунків з використанням зброї та БТР", - заявив Данілов.

У Генеральному штабі ЗСУ вважають, що часті кадрові зміни у керівництві окупаційних військ свідчать про проблеми в управлінні росіян.

«Якби у них було все гаразд, то кадрові зміни з такою частотою не проходили б. Останні кадрові зміни свідчать, що у їхніх лавах є необхідність суміщення управління та системи керування військами. Не все у них виходить так, як вони бажають», - заявив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.

Зміна командування не покращить боєздатності російської армії

Військовий аналітик Сергій Грабський вважає, що призначення Герасимова означає, що Москва все більше уваги приділить здійсненню своєї головної мети – перемоги та знищення України як держави попри все.

– А головним ідеологом цієї мети саме і є начальник російського генштабу Валерій Герасимов. Тому йому особисто довірили виконання цієї місії. Але це не змінить ані тактики, ані стратегії ведення війни Росією. Війна затягуватиметься максимально, - зазначив експерт у коментарі KP.UA.

При цьому призначення Герасимова, на думку аналітика, навряд чи покращить боєздатність російської армії.

– У Росії є лише один полководець – генерал «шаблон». Неважливо, наскільки полководець талановитий, він може використовувати лише ті методи, які встановлені статутом та нормами ведення війни. Росіяни ніколи не виходили за межі, вони діють шаблонно. Тому що будь-який російський командир більше боїться військової прокуратури, яка може звинуватити його у відході від стандартів, ніж братиме на себе відповідальність і діяти самостійно та креативно, - пояснює Сергій Грабський.

Політолог-міжнародник Тарас Загородній бачить у зміні російського військового керівництва історичні паралелі.

– Путін наразі діє гарячково, як Гітлер у 1943 році, коли він "тасував" генералів і готовий був призначити на командні пости будь-кого, хто пообіцяє йому перелом у війні та швидку перемогу. А Суровікін був призначений цапом-відбувайлом помилок вищого російського керівництва, - пояснює експерт.

Крім того, зміна командування пов'язана з боротьбою угруповань у російській владній верхівці.

– Суровікін був пов'язаний із угрупованням Пригожина-Кадирова, і тепер їх посунули військові. Призначення Герасимова - це сигнал від тих же російських військових, що вони не мають наміру поступатися. Це елемент внутрішньої боротьби, – вважає Тарас Загородній.