31 серпня
Завантажити ще

Рада дозволила самотестуватися на ВІЛ і заборонила розголошувати результати

Рада дозволила самотестуватися на ВІЛ і заборонила розголошувати результати
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт № 6364, який вносить зміни у закон про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини, та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ. Документ є результатом співпраці ряду громадських організацій з Міністерством охорони здоровʼя. В ньому враховані керівні документи ВООЗ.

Основні моменти законопроєкту прокоментував на свой сторінці у фейсбуці координатор з політики та законодавства в Національному ЛГБТІ-консорціумі Святосав Шеремет:

  • Для всіх, хто в Україні, знижено бар’єрність у тестуванні на ВІЛ. Закон закріпив давню практику, що тестування можуть здійснювати неурядові організації за принципом «рівні — рівним», тобто гея тестуватиме гей, споживача психоактивних речовин — людина, яка сама має наркозалежність, і так далі. На думку Святослава Шеремета, це значно краще, ніж тестування у кабінеті сімейного лікаря.
  • Скасоване архаїчне поняття «групи ризику». Замість того вводиться поняття “більш чи менш ризиковані практики”. Є також ключові групи, на які треба спрямовувати зусилля держави з попередження поширення ВІЛ.
  • Відтепер «людина, яка живе з ВІЛ», вважається такою лише з моменту лабораторного підтвердження діагнозу. Якщо знайшли антитіла до ВІЛ шляхом експрес-тестування, то така особа не вважається людиною, яка живе з ВІЛ.
  • Закон гарантує універсальність доступу до послуг у зв’язку з ВІЛ для всіх, хто фактично перебуває в Україні, включаючи людей без українського громадянства і біженців.
  • У законодавче поле вводиться так звана доконтактна профілактика, або PrEP. Це надсучасний метод запобігання інфікуванню, коли хтось реально та близько контактує з ВІЛ-позитивною людиною, але сам не захворіє.
  • Також узаконюється самотестування, тобто людина може самостійно чи з допомогою консультанта перевіряти себе на ВІЛ. Тестуватися на ВІЛ з власної ініціативи можна з 14 років (до цього віку - лише на прохання батьків).
  • У законі закріплено, що кожна донація крові підлягатиме перевірці на ВІЛ перед її використанням.
  • Встановлено абсолютну заборону на розголошення результатів тестування на ВІЛ будь-якими особами, включаючи саму людину, яка протестувалася.
  • Закон прямо забороняє приниження гідності людей на підставі приналежності до різних ключових груп.
    Після підисання закону і введення його в дію Міністерство охорони здоров’я ухвалить ряд підзаконних актів, в тому числі з процедури тестування.