28 листопада
Завантажити ще

Туреччина вийшла із Стамбульської конвенції: у ній знайшли пропаганду ЛГБТ

Туреччина вийшла із Стамбульської конвенції: у ній знайшли пропаганду ЛГБТ
Фото: REUTERS/Florion Goga

Туреччина остаточно вийшла з Конвенції Ради Європи про запобігання домашньому насильству, більш відомої як Стамбульська конвенція. Іронія долі в тому, що Туреччина першою ратифікувала цю конвенцію, яку було ухвалено в турецькому ж Стамбулі у 2011 році. І першою ж вийшла з неї: на початку січня державна рада Туреччини остаточно визнала законним рішення президента Реджепа Таїпа Ердогана про вихід із Конвенції. Про це повідомляє турецьке агентство TRT.

Указ Ердогана про вихід зі Стамбульської конвенції побачив світ ще у березні 2021 року. Причиною такого кроку офіційна Анкара називала пункти Конвенції, які нібито сприяють насильству і «підривають сімейні цінності», заохочуючи розлучення.

Після виходу указу речник президента Фахреттін Алтун процитував главу держави, який сказав, що «початкову добру ідею захопила група людей, які мають намір унормувати гомосексуалізм». Очевидно, Ердоган мав на увазі пункти про «гендерно обумовлене насильство», які президент Туреччини розцінив як пропаганду ЛГБТ, ідеї яких «хочуть нав'язати всьому суспільству», сказав президент.

Також турки вже не хочуть змінювати законодавство, як того вимагає Стамбульська конвенція, оскільки її статті стверджують, що «права людини мають перевершувати культурні, релігійні, соціальні та інші особливості країн і громад – жодні «вбивства честі», переслідування, домагання, примусові шлюби не можуть бути виправданням насильства».

Більше року турецькі суди відхиляли скарги на указ Ердогана та розглядали позови про скасування рішення президента й відстрочення його виконання. Усі клопотання було відхилено.

Для Туреччини, де, за даними ВООЗ, 38% жінок протягом свого життя зазнають насильства з боку партнера, чоловіка чи родича, а «вбивства честі» цілком практикуються в окремих районах і вважаються чи не нормою, такий розклад виявився не під силу ще й тому, що на момент ухвалення Стамбульської конвенції у 2011 році Туреччина робила активні реверанси у бік Європи й партія влади активно взаємодіяла з Євросоюзом. Минув час – концепція змінилася, і Туреччина тепер показує, що вона більше Схід, ніж Захід. До речі, на Заході вже назвали рішення Ердогана «необдуманим» і натякнули, що членство Туреччини у Раді Європи під великим питанням.