Завантажити ще

Вступна кампанія в Україні: популярна психологія, а потрібні інженери та біологи

Вступна кампанія в Україні: популярна психологія, а потрібні інженери та біологи
Фото: wikipedia.org

Ось-ось вступна кампанія до українських вишів 2024 року досягне своєї кульмінаційної точки – подання заяв на навчання. Позаду – одинадцять років навчання у школі та хвилюючий НМТ на десерт, попереду – майбутнє, яке молодь має створювати самостійно. Коротко про розповідає, які спеціальності були популярні у студентів минулого року, які – цього і що новенького з'явилося у військових вишах.

Найпопулярніші – психологія та право

Серед абітурієнтів традиційно високий попит на такі спеціальності, як психологія, комп'ютерні науки, право, економіка та менеджмент. За словами заступника міністра освіти і науки України Михайла Вінницького, міністерство зараз працює над підвищенням популярності фізики, хімії та біології як майбутніх спеціальностей випускників українських вишів.

– У період відновлення після перемоги у війні з Росією зростатиме попит на інженерні спеціальності, – запевняють у відомстві.

Магістри віддають перевагу управлінню

На магістратурі, куди цього року планують поступити майже 245 тисяч молодих українців, найбільше заявок на спеціальність «Управління та адміністрування» (27 тисяч). В Українському центрі оцінювання якості освіти розповіли, що на другому місці за популярністю – педагогіка та психологія (20,3 тисячі), потім – інформаційні технології, право (зокрема і міжнародне), психологія та соціологія. Замикають список популярних магістерських напрямів облік та фінанси, політологія та міжнародні відносини.

Бюджетників найбільше у столиці

Минулого року після закінчення вступної кампанії визначили десятку вишів України, куди було зараховано найбільше абітурієнтів-бюджетників.

  • Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут ім. Сікорського"
  • Національний університет «Львівська політехніка»
  • Київський національний університет ім. Шевченка
  • Львівський національний університет ім. Франка
  • Національний університет біоресурсів та природокористування України
  • Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"
  • Харківський національний університет ім. Каразіна
  • Чернівецький національний університет ім. Федьковича
  • Національний авіаційний університет
  • Харківський національний університет радіоелектроніки

Чи будуть й цього року українські виші наповнені бюджетниками і хто увійде до списку лідерів, дізнаємось за підсумками подання заяв та зарахувань.

Нові спеціальності для ЗСУ

Для абітурієнтів військових вишів з'явилися нові спеціальності. Як повідомили у Департаменті військової освіти та науки Міністерства оборони України, з 1 вересня у військових вишах почнуть готувати спеціалістів за такими напрямами:

  • кіберзахист та кібервплив, системи та комплекси ведення кіберборотьби;
  • кіберрозвідка, системи та комплекси спеціального призначення;
  • міжнародне співробітництво у сфері оборони та військової сфери;
  • управління діями підрозділів морських безекіпажних систем (комплексів);
  • експлуатація та ремонт морських безекіпажних систем (комплексів);
  • соціальна робота у Збройних силах.

А з аспірантурою складно

Міністерство освіти і науки України змінило правила вступу до аспірантури у 2024 році, і потрапити на контракт можна лише на заочну чи вечірню форми. Вони не дають права на відстрочення мобілізації.

- Не секрет, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм потрібна друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура. Жага знань – це чудово. Фіктивне навчання – ні. Тому змінюємо правила вступу до аспірантури у 2024 році, – написав у соцмережах міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.

Водночас, Міносвіти збільшує кількість місць на бюджеті з 3200 до 7000, щоб «не відрізати можливість вступу для справжніх, мотивованих та здібних». Лісовий також додав, що просить повідомляти правоохоронні органи про всі факти «фіктивного навчання».