21 листопада
Завантажити ще

Соціолог Головаха: Україна мусить прагнути, щоб Росія стала безпечною, а не бажати помсти

Соціолог Головаха: Україна мусить прагнути, щоб Росія стала безпечною, а не бажати помсти
Фото: Андрій Скакодуб / УНІАН

Україна мусить прагнути, щоб Росія стала безпечним сусідом, а не бажати сліпої помсти. Таку думку в інтерв’ю kp.ua висловив доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

- Я не дуже вірю, що Росія як держава принципово зміниться, вона буде такою багато десятирічь. Але Україна мусить прагнути, щоб сусід став безпечним, а не бажати сліпої помсти. Для мене українська перемога - це повернення територій, вступ до НАТО і переговори про компенсації шкоди, яку завдала війна, - сказав він.

Зненависть і бажання помсти природні під час війни, але Україна все одно не має перетворюватися на “росію номер два”, тільки зі своєю українською атрибутикою. Україні буде дуже важко долати цей синдром, але доведеться, додав Головаха.

Соціолог нагадав, що в сучасному суспільствознавстві є таке поняття, як ресентимент. Це злісне відчуття, що хтось  винен у твоїх проблемах. Після Першої світової війни ресентимент гостро переживала Німеччина і на цьому до влади прийшов Гітлер. У Росії ресентимент почався після розпаду СРСР через втрату територій, які вона вважала своїми. 

- Так от дуже важливо, щоб українське повоєнне суспільство не жило з ресентиментом. Якщо так станеться, то гірше буде не Росії, гірше буде Україні. Знаєте чому? Бо наш ресентимент буде спрямований на найбільшу національну меншину – росіян. Ми будем вважати їх винними, називати ворожою їхню мову. А це будуть люди і мова людей, які залишилися жити в Україні, бо її підтримують. Це не буде мова окупанта, і не мова, зрештою, винна, а винний конкретний режим. Тому навіть під час війни ми мусимо дбати, щоб не наробити дурниць. Треба шукати конструктивні шляхи, - підкреслив директор Інституту соціології НАН України.