21 грудня
Завантажити ще

Новий пакет допомоги від США: Patriot, «розумні» бомби, ракети HARM та багато боєприпасів

Новий пакет допомоги від США: Patriot, «розумні» бомби, ракети HARM та багато боєприпасів
Фото: commons.wikimedia.org/ Mark Holloway

Одним із головних результатів поїздки Володимира Зеленського до США став великий пакет нової допомоги Україні. Так, американські союзники дали Києву довгоочікувані системи протиракетної оборони, зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) Patriot та великий перелік інших озброєнь.

Patriot прикриє і фронт, і тил

Американські системи протиповітряної оборони Patriot вважаються одними із найкращих комплексів у світі. Модифікація, яку українці отримають від США, поки що невідома – це не розголошується, хоч і кажуть, що це одна з останніх розробок.

- Сподіваємося, що це буде один із найкращих передових комплексів, здатний знищувати не лише аеродинамічні, але й балістичні цілі. Одна батарея – це має бути лише початок, – заявив прессекретар Повітряних сил України Юрій Ігнат. - Дальність ураження Patriot – до 150 км по аеродинамічних цілях. Таке ПРО зможе прикривати і лінію фронту, і об'єкти критичної інфраструктури.

Рішення про місця їх розташування прийматиме найвище військове керівництво України.

Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

ММ-104 Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну ціль.

Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрільби – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, сягає позначки 25 кілометрів.

ЗРК Patriot брали участь у багатьох конфліктах - у Сирії, Перській затоці, Ємені і т. д. Наразі американські системи ППО стоять на озброєнні армій Греції, ФРН, Іспанії, Йорданії, Катару, Кувейту, Японії, Нідерландів та США.

«Розумні» бомби

За словами багатьох американських чиновників, очікується, що США надішлють Україні комплекти високоточних бомб, які перетворять наявні некеровані боєприпаси, або "німі" бомби, на високоточні "розумні" бомби, відомі як Joint Direct Attack Munitions (JDAM).

Високоточні JDAM бомби. Фото: USAF.defenseindustrydaily.com

Високоточні JDAM бомби. Фото: USAF.defenseindustrydaily.com

JDAM можуть допомогти Україні атакувати стаціонарні російські оборонні лінії чи інші великі цілі. Але їх треба скидати зі винищувачів, що залишається значним викликом через протиповітряну оборону Росії.

Українським військовим також потрібно буде знайти спосіб націлювати та запускати JDAM з літаків радянських часів – так само, як це було зроблено із протирадіолокаційними ракетами HARM американського виробництва на початку цього року. Тоді українські ВПС адаптували винищувачі МіГ-29, щоб вони могли запускати ракети HARM.

Комплекси можуть бути з'єднані з бомбами різної ваги та розмірів, починаючи від 500-фунтової бомби (225 кг) і закінчуючи бомбою вагою 2000 фунтів (900 кг). Боєприпаси використовують комбінацію GPS та інерціальної системи наведення для точного ураження цілі. Додаткова система може також надавати бомбі лазерне наведення для ураження цілі, що рухається. США широко використовували JDAM в Іраку та Афганістані.

Ракети HARM

Протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM залежно від модифікації здатні вражати цілі на відстані як 100, так і 300 кілометрів. Їхня головна здатність - наведення на високочастотні радіолокаційні станції (РЛС), якими любить користуватися Росія. І вони можуть вражати системи ППО противника. І що важливо, такий снаряд здатний "відшукати" ціль, навіть якщо ворог відключає систему. Це відбувається завдяки проведенню розрахунків за ймовірним знаходженням об'єкта, який раніше потрапив у "поле зору" ракети. HARM вражає цілі максимум до 100 км.

В основному вони використовуються на таких літаках, як A-6 Intruder, F-4 Phantom II, F-16 Fighting Falcon, Panavia Tornado. Втім, після передачі Україні Повітряні сили ЗСУ адаптували американські протирадіолокаційні авіаційні ракети AGM-88 HARM для застосування з винищувачів Су-27. А США допомогли адаптувати високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM для винищувачів МІГ-29.

HARM вражає цілі на відстані до 100 км. Фото: commons.wikimedia.org/David Monniaux

HARM вражає цілі на відстані до 100 км. Фото: commons.wikimedia.org/David Monniaux

Конкретно

Що ще дають США

У межах майже двох мільярдів доларів, які виділили США, надаватимуться:

  • боєприпаси для HIMARS;
  • 500 високоточних артснарядів 155 мм;
  • 10 мінометів 120 мм та 10 тисяч снарядів до них;
  • по 10 мінометів 60 та 82 мм;
  • 37 авто із захистом від мін Cougar;
  • 120 броньовиків HMMWV;
  • шість броньованих важковозів;
  • ракети HARM;
  • високоточне авіаційне озброєння;
  • понад 2700 одиниць гранатометів та стрілецької зброї;
  • протипіхотні боєприпаси Claymore;
  • підривні боєприпаси, засоби та приціли нічного бачення;
  • тактичні захищені засоби зв'язку, броня;
  • 45 тисяч артснарядів 152 мм;
  • 20 тисяч артснарядів 122 мм;
  • 50 тисяч снарядів 122 мм для систем "Град";
  • 100 тисяч танкових снарядів 125 мм;
  • термінали супутникового зв'язку SATCOM;
  • а також фінансування для навчання та підтримки у бойовому стані обладнання.