Колишній голова КНР Цзян Цземінь помер у віці 96 років. Про це у середу, 30 листопада, повідомило китайське державне агентство новин Сіньхуа.
- Цзян Цземінь помер через лейкемію та поліорганну недостатність у Шанхаї о 12:13 30 листопада 2022 року у віці 96 років, як було оголошено в середу, - йдеться у повідомленні Xinhua у твіттері.
Він обіймав посаду голови Китайської народної республіки з 1993-го до 2003 року. Американська газета The New York Times у своєму некролозі назвала Цзян Цземіня лідером, який вивів Китай на світовий ринок. Він прийшов до влади після протестів на площі Тяньаньмень у 1989 році.
ЗМІ зазначило, що смерть Цземіня також припала на непростий час у Китаї - правляча комуністична партія зіткнулася з хвилею широкомасштабних протестів проти її контролю над пандемією коронавірусу, загальнонаціональною хвилею політичної опозиції, "невиданої з часів руху на площі Тяньаньмень".
В очах багатьох іноземних політиків Цзян Цземінь, безпомилково впізнаваний у своїх окулярах у товстій оправі, був винятком із низки жорстких, неусміхнених китайських лідерів. Він був тим комуністом, який цитував Лінкольна та заявляв про свою любов до голлівудських фільмів.
Зовнішні “примхи” призвели до того, що інші недооцінили його, і за 13 років роботи генеральним секретарем Комуністичної партії він перетворився на хитрого політика, який переміг цілу низку суперників. Цземінь набув політичного впливу, який проіснував ще довго після його формальної відставки і дав йому великий вплив за лаштунками при виборі нинішнього лідера Сі Цзіньпіна.
Цзян Цземінь добився вступу Китаю до Світової організації торгівлі наприкінці 2001 року після багатьох років спірних переговорів, насамперед зі Сполученими Штатами Америки.
Цзян Цземінь вступив до Комуністичної партії в 1946 році в Шанхаї, де він вивчав електротехніку і вивчив англійську мову. Його перша робота була техніком у компанії, заснованій американськими інвесторами, яка виготовляла морозиво та інші заморожені продукти. Коли 1949 року до влади прийшли комуністи, він допоміг поставити фабрику під контроль партії.