26 березня
Завантажити ще

Польщі дали комплекс Patriot. Чи допоможе це Україні?

Польщі дали комплекс Patriot. Чи допоможе це Україні?
Фото: commons.wikimedia.org

Чому Польщі дають комплекси ПРО, а Україні – ні

Після останніх масованих обстрілів української території та попадання 15 листопада однієї з ракет на територію Польщі Берлін запропонувала Варшаві системи протиракетної оборони Patriot, щоб допомогти сусідам захистити її повітряний простір.

Patriot буде на кордоні з Україною...

- Польща - наш друг, партнер, і, як сусід України, особливо вразливий. Разом із моїм колегою - польським міністром оборони Маріушем Блащаком ми домовилися поставити Польщі системи Patriot та забезпечити безпеку її повітряного простору за допомогою німецьких винищувачів Eurofighter. Деталі цієї співпраці зараз опрацьовуються фахівцями обох країн, - заявила міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт. За її словами, інцидент, що стався, виявив прогалини в європейській системі протиповітряної оборони. Як розповіла голова німецького Міноборони, систему ПРО необхідно покращувати.

За часів холодної війни на озброєнні Німеччини було 36 комплексів Patriot (див. Довідка «КП»). Сьогодні країна має 12 таких систем, дві з них розгорнуті в Словаччині. Ці системи ПРО вважаються одними з найкращих у світі.

- Я із задоволенням прийняв пропозицію міністра оборони Німеччини про розміщення додаткових ракетних установок Patriot у нашій країні. Сьогодні в телефонній розмові з німецькою стороною я запропоную, щоб система була розміщена поблизу кордону з Україною, – оцінив пропозицію, що надійшла, міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.

…але в російсько-український конфлікт його не пускають

Київ також просив Вашингтон надати системи протиповітряної оборони Patriot.

- Українські чиновники також наполягають на системах протиповітряної оборони, таких, як зенітні ракетні комплекси Patriot із США, - повідомляло CNN. Але поки що Україна отримує від США відмови.

На це є кілька причин. По-перше, вартість цієї зброї. Лише один дивізіон Patriot коштує близько 7-9 мільярдів доларів. Крім того, Україна – не Польща, яка вже є членом НАТО. І Америка не хотіла б вплутуватися у пряму конфронтацію з Росією. Тож навіть якщо комплекси Patriot і перебуватимуть на кордоні з Україною, але збивати російські ракети над нашою територією вони не будуть. Вони будуть задіяні лише у разі попадання ракет до польського повітряного простору.

- Україні не дають ці комплекси, бо ми не члени НАТО. Польща входить до Альянсу, і в них діє взаємовиручка. Більше того, вони мають єдиний повітряний простір, який вони захищають спільно. А Україна поки що лише простий партнер НАТО, далекий родич. А комплекс Patriot на українському кордоні нічого нам не дасть, він не збиватиме ракети над Україною. Західні союзники не захочуть так щільно вплутуватися в конфлікт, - пояснив військовий експерт Олег Жданов.

До речі

Америку в постачанні ракет може замінити Ізраїль

Але навіть і без Patriot українська армія продовжує отримувати від партнерів нове озброєння. Днями арсенал ЗСУ поповнили турецькі високоточні ракети TRLG-230 та Sungur IIR для "Байрактарів". Ракета TLRG-230 - це розробка компанії Roketsan типу "земля-земля". Її дальність польоту становить 70 км, а система наведення працює як лазерний промінь. Ще 2020 року проходили випробування розробки. Для наведення ракет використовується безпілотник або наземна станція підсвічування. Ракети Sungur IIR – це боєприпаси для українських безпілотників Bayraktar TB2. IIR – це технологія, яка робить зброю точнішою.

Ракета ЗРК

Ракета ЗРК "Барак-8». Фото: commons.wikimedia.org

Крім того, в Ізраїлі заявили, якщо Іран справді постачатиме Росії балістичні ракети, то Тель-Авів почне постачання Україні високоточних ракет. Про це повідомив радник із національної безпеки Ізраїлю Еяль Хулата. Які це ракети, він не повідомив, але Ізраїль має багато антиракетних технологій.

Наприклад, це система Iron Beam ("Залізний промінь"). Це новітня тактична система ПРО для перехоплення та знищення ракет надмалого радіусу на дальності до 7 км. Використовує лазерний промінь як вражаючий фактор, крім ракет може знищувати малі артилерійські снаряди, артилерійські міни та безпілотники.

Є ще й зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) "Барак-8", який використовується для ураження широкого спектру цілей - від безпілотників та крилатих ракет до ракет класу "земля-земля" на малій та середній дальності.

Наземна пускова установка оснащена вісьмома ракетами, які можуть збивати дозвукові та надзвукові цілі. ЗРК "Барак-8" здатний перехоплювати тактичні балістичні ракети, хоча й спеціально розроблений для протиракетної оборони. Дальність дії – від 70 до 90 кілометрів.

Довідка КП

Patriot брав участь у багатьох конфліктах

Американська система протиповітряної оборони (ППО) - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) ММ-104 Patriot - вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

ММ-104 Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну мету.

Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрілянини – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів.

ЗРК Patriot брали участь у багатьох конфліктах - у Сирії, Перській затоці, Ємені і т. д. Зараз американські системи ППО стоять на озброєнні армій Греції, ФРН, Іспанії, Йорданії, Катару, Кувейту, Японії, Нідерландів та США.