Спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі заявила, що йде у відставку з посади лідера Демократичної партії у Палаті представників. Її звільнення пов'язане з тим, що республіканці повернули собі контроль над Палатою представників після проміжних виборів. Політик заявила, що не переобиратиметься в лідери Демократичної партії у Конгресі.
"Ніколи б не подумала, що подолаю шлях від домогосподарки до спікера Палати представників. Я не домагатимуся переобрання в лідери Демократичної партії на наступному конгресі. Настав час, коли нове покоління очолить фракцію демократів", - сказала вона.
82-річна Пелосі є найвпливовішим демократом у Конгресі та першою жінкою, яка обійняла посаду спікера Палати представників. Пелосі стала спікером 4 січня 2007 року та залишалася на посаді до 2011 року. Далі провідною партією у Палаті представників стали республіканці. 2019 року вона повернулася на посаду після перемоги демократів.
Пелосі увійде в історію як один із найефективніших лідерів Конгресу США. Вона кинула виклик Дональду Трампу за його президентства, розірвавши копію звернення до Конгресу за його спиною. Про Пелосі активно говорили влітку цього року. Спікер проводила тур країнами Азії, в його рамках відвідала і Тайвань. Увесь світ спостерігав за переміщенням Пелосі у побоюванні початку Третьої світової.
Президент США Джо Байден наголосив, що «історія відзначить те, що вона була найбільш значущим спікером Палати представників у нашій історії». «Вона йде у відставку зі своєї керівної посади у Демократичній групі Палати представників, але вона ніколи не відмовиться від захисту нашої священної демократії. Нація дуже вдячна за її службу, її патріотизм і насамперед за її абсолютну гідність», - заявив він.
"Її законодавча проникливість, її здатність, коли необхідно, об'єднати партію, а також її інстинкт політичного гравця зробили Ненсі Пелосі серйозною силою на Капітолійському пагорбі", - повідомляє ВВС. А CNN вважає відхід Пелосі «кінцем цілої епохи». Пелосі виступатиме як спікер до січня 2023 року, коли до влади прийде новий Конгрес.
Спікер Палати представників - це третя за значимістю посада у США після президента та віцепрезидента. Він, його заступники та голови комітетів визначають, які законопроєкти розглядатимуть і голосуватимуть. Вони встановлюють порядок денний та визначають правила, що регулюють дебати.
І тепер Пелосі на посаді спікера Палати представників може замінити республіканець Кевін Маккарті. Республіканці взяли більшість у ній, тож їхній представник і має стати спікером.
Кевін Маккарті – американський політик, який з 2019 року є лідером меншості у Палаті представників США. Він уже був лідером республіканців та заступником спікера Палати представників з 2014-го по 2019 рік. Трампіст.
За час свого перебування на посаді лідера більшості та лідера меншості Маккарті був стійким захисником президента Дональда Трампа. Маккарті виступав проти імпічменту, який виник внаслідок скандалу між Трампом та Україною. Маккарті пов'язаний із ключовими фігурами у зусиллях Трампа із залучення українського уряду до дискредитації Джо Байдена.
Після перемоги Джо Байдена на президентських виборах 2020 року Трамп відмовився визнавати результати і заявив про фальсифікації. Маккарті підтримав позицію Трампа, заявивши, що Трамп переміг, і взяв участь у спробах оскаржувати результати.
Очікується, що нова розстановка сил у Конгресі може вплинути на виділення допомоги Україні, викличе серйозні тертя щодо збільшення бюджетних видатків, податкової політики. Саме Маккарті заявив, що республіканці готові надавати військову допомогу Україні, але вони вимагають звітності цих витрат, щоб переконатися у цільовому використанні коштів.
Лідер республіканців наголосив, що, перш ніж давати карт-бланш на кожен новий запит, варто переконатися, що виділені ресурси йдуть за призначенням. Політик також заявив, що Конгрес та Сенат повинні мати можливість відкрито обговорювати подібні питання. Крім цього, серед республіканців-трампістів є такі, що виступають проти виділення допомоги України. Але сам Кевін Маккарті загалом виступає на підтримку Києва.
"Кілька тижнів тому наша делегація відвідала США і зустрілася з Маккарті. Нас запевнили, що двопартійна підтримка України у війні з Росією залишиться головним пріоритетом, навіть якщо вони переможуть на виборах", - заявив депутат від "Слуги народу" Давид Арахамія.
- Києву не варто побоюватися зміни керівництва Палати представників. Хоча б тому, що в ній у фракції республіканців дуже багато друзів України. Причому вони займають найважливіші комітети Конгресу – із зовнішньої політики, оборони. Тому новий спікер якби й захотів, але не зможе нічого змінити. Єдине, що, можливо, дещо зміниться, так це те, що республіканці вимагатимуть більшого контролю за коштами, що виділяються Україні. Тут Маккарті спробує посилити контроль над фінансовими питаннями. Але якихось кардинальних змін загалом щодо України не буде. У Конгресі зберігається двопартійна підтримка Києва.