19 травня
Завантажити ще

Війна та зима: Кремль розраховує на паузу, але ЗСУ зупинятися не збираються

Війна та зима: Кремль розраховує на паузу, але ЗСУ зупинятися не збираються
Фото: Пресцентр Командування Сухопутних військ ЗС України

Західні військові експерти пророкують уповільнення бойових дій на території України за кілька тижнів. Причиною цього називають зиму, яка не дасть змоги військам обох армій зберегти темп наступу однієї та відповідно – відступу іншої.

Офіцер військової розвідки Френк Ледвідж в інтерв'ю британській Тhe Guardian прямо заявив:

- Український стиль війни, заснований на швидкості та раптовості, втратить більшу частину свого темпу… "Генерал Зима" йде. Російські війська під новим керівництвом спробують заморозити позиції та утримати їх. Українці, хоч і дивували нас раніше, але, мабуть, не зможуть провести такі лихі операції, які ми бачили протягом останніх восьми місяців.

Також Ледвідж додав, що обстріли Росією української інфраструктури стають все менш хаотичними і все більш цілеспрямованими – під прицілом водо- та електропостачання.

З британцями згодні і американці: у розвідці США також вказують на зиму як на основний фактор у веденні війни з грудня до квітня-травня.

- Зимова пауза може тривати до пів року. Дощ і м'який ґрунт наприкінці листопада сповільнять пересування військових обох армій. Потім, коли температура впаде і земля замерзне, танкам і вантажівкам легше буде пересуватиметься. Але можливість сильних снігопадів і ще холодніша погода могли утруднити для погано оснащеної російської армії будь-який новий наступ, - розмірковують чиновники з адміністрації президента Байдена на шпальтах видання The New York Times.

"Генерал Зима", він же "генерал Мороз", не раз називався одним з тих, хто змінив хід протистояння у Другій світовій війні, проте зараз не 1941 рік. Звичайно, як і раніше, піхота – «цариця полів», артилерія – «бог війни», але… Погодьтеся, про дрони та тепловізори солдати Другої світової і мріяти не могли, а сьогодні це вже буденність.

Снарядів та ракет вистачить

Українські експерти військової справи сумніваються в тому, що зима поставить на паузу витіснення ворога з територій нашої країни, оскільки, як уже неодноразово говорилося, йде насамперед війна артилерії, яка використовуватиметься інтенсивно обома сторонами.

- Щоб контрбатарейна боротьба була ефективною, ЗСУ мають достатню кількість боєприпасів, насамперед, 155-го калібру, та ракети для РСЗВ класу Himars, які дозволяють ефективно знищувати ворожі системи та працювати навіть у глибині до 80 км на території противника по базам озброєння та зосередження особового складу, пунктам управління та зв'язку, – розповів «КП в Україні» полковник запасу ЗСУ, речник Генштабу ЗСУ у 2014-2017 роках Владислав Селезньов.

Він також зазначив, що у використання БПЛА в умовах зими будуть внесені певні корективи, але їх використання точно не буде припинено, інакше наша артилерія просто «сліпне».

- Бронетехніці та танкам на мокрих від дощів полях буде дуже складно. Значить, пересуватимуться дорогами з твердим покриттям, - каже Селезньов. - Що ж до одягу та взуття, то українські сили оборони забезпечені всім необхідним, щоб досить комфортно (якщо можна так сказати в даному випадку) пережити зимовий період активних бойових дій. Що ж до росіян, то такого оптимізму в них немає, ми бачимо, що вони мають великі проблеми із забезпеченням.

За словами експерта, радник міністра оборони України Олексій Копитько регулярно звітує про рівень забезпечення українських сил оборони не лише засобами захисту, а й теплими речами. А вони, відповідно до сезону, мають бути в українських військовослужбовців. За останніми даними, забезпечення особового складу ЗСУ зимовою формою одягу виконано. Є окремі проблеми – наприклад, на деякі ділянки фронту ще не довезли форму, але це питання найближчого часу. Є запас обмундирування, обладнання, яке дозволить нашим воїнам упевнено пережити зиму під час активних бойових дій. А те, що вони будуть активними, очевидно.

Як було в Дебальцевому

Власне, в історії України вже є схожий приклад активних бойових дій в умовах суворої зими. Це Дебальцівська операція у січні-лютому 2015 року. Тоді, незважаючи на складні погодні умови, бойові дії на сході України тривали дуже активно. Використовувалася не тільки артилерія, а й танки, РСЗВ, штурмові групи тощо.

Тому говорити про зупинення бойових дій через зиму українці не збираються.

- Про це лише мріють Володимир Путін та його генерали. Росії дуже потрібен час, щоб оновити бойові порядки, налагодити виготовлення артилерійських снарядів та ракет, щоб продовжувати ракетний терор України, - підсумовує Владислав Селезньов. - Про це знає Генштаб ЗСУ, а отже, контрнаступ триватиме.

Абсолютно згоден із Селезньовим і інший військовий експерт, Георгій Салманішвілі. Він також наголошує, що зимову військову кампанію виграє та сторона, у якої краща екіпірування, логістика та злагоджено працюють інженерні частини.

- Тут все логічно та просто. Згадаймо, що 1941 року німецька армія була не готова воювати з «генералом Морозом», бо сукняні шинельки німецьких солдатів були розраховані на холодну осінь, але ніяк не на сувору зиму. Зараз щодо «екіпу» ситуація інша, навіть ніж та, що була у 2014 році – наші військові взуті та одягнені якісно. Також головне, щоб солдатові було де зігрітися, поїсти гарячого, помитися та попрати. Не буде цього – армія програє, – стверджує Салманішвілі. - З іншого боку, можна навіть плюси знайти. Наприклад, не перегріваються стволи у артилерії. Бронетехніці треба дочекатися заморозків, щоб затверділи болота та промоїни, – і катайся скільки треба. На дронах морози навряд чи позначаться. Автомати Калашнікова – взагалі «вічна» зброя. До речі, «калаші» стріляли в Антарктиді за –60 градусів. Їм тільки потрібне нормальне мастило. Та й інша, сучасніша стрілецька зброя готова витримати подібні випробування.

Звичайно, особливої ​​уваги взимку потребує піхота, а також танки. Завести на холоді двигун танка, що промерз, як говорили у фільмі, «не подвиг, але щось героїчне в цьому є».

– А колісній бронетехніці потрібна хороша солярка, зимова, а не та, що замерзає після 10 градусів морозу, – нагадує експерт.

Із серйозних зимових проблем Салманішвілі також наголосив на труднощах з маскуванням: будь-яка відмінність у температурному режимі буде негайно зафіксована не лише нашими бійцями, а й стороною противника.

- Можливо (можливо!), трохи сповільниться поступ піхоти, але основний акцент буде на ракетних ударах. І це буде війна на виснаження. Адже не ракети дають змогу зайняти територію. Це робить піхота. Ракети лише обвалюють оборонні рубежі, як і артилерія, чи розносять інфраструктуру. Тому нам треба бути готовими до такої війни, – резюмує експерт.

До речі, про це говорять і багато закордонних військових експертів: Росія вимагатиме перепочинку, але вона його не отримає. Українські артилерійські та ракетні системи, які перевершують російські знаряддя по дальності, не забезпечать окупантам перепочинку в їхніх окопах, бліндажах та захоплених будівлях, а поженуть їх за межі України.