27 листопада
Завантажити ще

Саміт G20: Росія втратила шанс нав'язати свій порядок денний

Саміт G20: Росія втратила шанс нав'язати свій порядок денний
Фото: REUTERS/Willy Kurniawan​

15 листопада в Індонезії на острові Балі розпочнеться саміт "Великої двадцятки". У 2022 році це одна з основних подій у світі через повномасштабну війну Росії в Україні.

Головною сенсацією стала відсутність на ньому російського президента Володимира Путіна. Президент Індонезії Джоко Відодо запросив його, але російський диктатор відмовився їхати туди. Спочатку планувалося онлайн-включення, але зрештою скасували і його. Замість Путіна країну представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров.

У Лаврова – серцевий напад на G20

Хоча і його участь розпочалася з проблем. Як повідомило агентство Associated Press, Сергія Лаврова було доставлено до лікарні через проблеми зі здоров'ям після прибуття на саміт G20 на Балі. Троє індонезійських урядових та медичних чиновників повідомили, що Лавров перебуває на лікуванні на курортному острові через проблеми із серцем. У російському посольстві не коментували цю новину.

Можливо, на стан Лаврова вплинуло те, що учасники G20 взагалі відмовилися мати справу із російською стороною. Учасники саміту вирішили, що не робитимуть офіційного «сімейного фото» під час зустрічі на саміті. Причина – дискомфорт у зв'язку із присутністю Росії на саміті.

«Незважаючи на заяву Володимира Путіна, що його не буде на саміті, учасники не хочуть позувати поруч із делегатом Сергієм Лавровим», – пише видання The Guardian.

Нагадаємо, що на попередніх самітах Лавров на зустрічі міністрів закордонних справ "Великої двадцятки" заявив своїм колегам, що вторгнення Росії до України не є причиною глобальної голодної кризи і що санкції, спрямовані на ізоляцію Росії, рівносильні оголошенню війни.

Зеленський виступить онлайн

Україна закликала виключити РФ із "Великої двадцятки" після одностороннього виходу Москви із зернової угоди у жовтні. Ідею підтримав президент США Джо Байден, а якщо цього зробити не вдасться, він запропонував ввести до складу G20 Україну. При цьому, хоча країна не входить до списку країн-членів "Великої двадцятки", її президент Володимир Зеленський отримав офіційне запрошення на зустріч.

Оскільки Володимира Путіна не буде на саміті "Великої двадцятки", там буде присутній президент України Володимир Зеленський. Це буде онлайн-включення, на якому він представить позицію країни на даний момент.

"Дуже активно готуємося до дуже важливого тижня для України. Дипломатичного тижня. Відбудеться саміт "Групи двадцяти" в Індонезії. Наша позиція буде представлена ​​дуже змістовно", – говорив президент у вечірньому відеозверненні 13 листопада. Глава української держави звернеться до лідерів країн G20 у вівторок, 15 листопада.

Відодо проти Шольца

Загалом же небажання Володимира Путіна брати участь викликало різну реакцію учасників "Великої двадцятки". Президент країни-господаря саміту Індонезії Джоко Відодо закликав західних лідерів піти на поступки щодо своєї критики Росії, щоб уникнути завершення саміту G20 на Балі цього тижня без ухвалення спільної заяви.

Як повідомляє видання Politico, Індонезія наполягає, щоб члени G20 виявили "гнучкість" і розглянули можливість використання менш жорсткої риторики, щоб Росія, яка буде представлена ​​на саміті на Балі міністром закордонних справ Сергієм Лавровим, дала свою згоду на комюніке після закінчення зустрічі.

Відодо також прагне уникнути вигнання Росії та перетворення групи на G19, як це сталося з G8 після анексії Росією українського Криму у 2014 році.

Але канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Володимир Путін міг взяти участь у саміті G20, але відмовився через очікувану критику російської агресії проти України з боку країн-учасниць зустрічі.

Його хочуть притягнути до відповідальності

За словами Шольца, "було б добре", якби Путін приїхав на конференцію. "Але тоді йому довелося б зіткнутися з усіма питаннями та критикою, яку сформулювали багато країн світу. Швидше за все, саме тому його там не буде", - заявив німецький канцлер.

Але відсутність Путіна не вплине на перебіг обговорення війни Росії проти України, вважає Шольц. Світова спільнота ясно дала зрозуміти Кремлю, що військова ескалація "неприйнятна і мають бути зроблені кроки, у тому числі з боку російської влади, з боку президента Росії, у бік пропозицій, які уможливлюють встановлення миру". "Ось чому ми старанно працюємо над формуванням думки, яка прояснює, що міжнародні правила повинні дотримуватися, що закон має переважати силу", - зазначив канцлер.

А прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак має намір розкритикувати режим російського диктатора Володимира Путіна за агресію проти України. "На цьому саміті G20 не буде, як завжди. Ми критикуємо режим Путіна, який посіяв хаос у всьому світі, руйнуючи життя людей і занурюючи міжнародну економіку у прірву потрясінь. Ми притягнемо режим Путіна до відповідальності і вкажемо на його повну зневагу  до міжнародної співпраці та до поваги до таких форумів, як G20", – йдеться у заяві Ріші Сунака.

Джо Байден зустрівся із Сі Цзіньпіном

Напередодні саміту, 14 листопада, президент США Джо Байден зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном. Важливе місце на порядку денному було відведено питанням, пов'язаним із Тайванем, розв'язаною Росією війни в Україні та ядерними амбіціями Північної Кореї.

«Я знаю, що я прийду туди сильніше, але це мені не потрібно. Я знаю Сі Цзіньпіна, я провів із ним більше часу, ніж будь-який інший світовий лідер. Немає жодних прорахунків щодо позицій кожного з нас», - заявив перед зустріччю Байден.

Президент США також заявив, що сподівається вибудувати «основу для відносин» з Китаєм та забезпечити вироблення правил, які регулюватимуть конкуренцію між двома країнами.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог-міжнародник

- Очікувати створення антипутінського альянсу не варто, бо до "Великої двадцятки" входять не лише демократичні країни, але й авторитарні режими. Проте Росія фактично потрапляє під ізоляцію, тому що країни, які не готові були виступати проти неї, не готові виступати і за неї. Тому Росія втратила можливість нав'язати "Великій двадцятці" свій денний порядок. Усім зрозуміло, що вона робить. І вся дискусія у "Великій двадцятці" крутиться навколо жорсткості фраз, якими треба засудити Росію.

Новини по темі: саміт Індонезія G20