Завантажити ще

Amnesty International назвала депортацію українців злочином проти людяності

Amnesty International назвала депортацію українців злочином проти людяності
Фото: eurasia.amnesty.org

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International назвала депортацію та фільтрацію українців воєнним злочином та злочином проти людяності. Про це йдеться у новій доповіді під назвою «По етапу».

- Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду та інші відповідні органи мають розслідувати ці огидні злочини, скоєні, зокрема, стосовно людей із груп ризику. Усі винні у депортації та насильницькому переміщенні, а також катуваннях та інших злочинах за міжнародним правом, скоєних під час фільтрації, мають постати перед судом, - сказала генеральний секретар Amnesty International Аньєс Калламар.

Amnesty International зазначила, що законодавство щодо збройних конфліктів забороняє індивідуальне чи масове насильницьке переміщення цивільних осіб з окупованої території. Фільтрація порушує права на недоторканність приватного життя та фізичну недоторканність.

Правозахисники зазначили, що діти та їхні батьки виявилися розлученими, а літні люди та люди з інвалідністю зіткнулися з величезними труднощами, намагаючись виїхати з Росії. Правозахисна організація задокументувала, що у квітні жінку розлучили з 11-річним сином. Її затримали на "Азовсталі", мати та син досі не возз'єдналися. Затриманого під час спроби виїхати до "ДНР" чоловіка 33-річної мешканки Маріуполя Мілени також досі не відпустили.

Цивільні особи зазвичай піддавалися незаконній перевірці під час в'їзду до «ДНР», при перетині кордону з Росією, а також при виїзді з Росії до третьої країни. Затримані під час фільтрації розповіли, що їх били, катували струмом, погрожували стратою, їм відмовляли у їжі та воді, утримували у переповнених камерах.

Amnesty International опитала 88 осіб із України. Більшість із них – це мирні жителі з Маріуполя, а також мешканці Харківської, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. На момент інтерв'ю всі опитані, окрім одного, перебували у районах, підконтрольних уряду України, чи у третій країні в Європі. Одна людина залишалася на окупованій території.

Довідка

Amnesty International – міжнародна неурядова організація, заснована у Великій Британії. У серпні вона піддалася критиці в Україні через звіт, в якому йшлося про те, що ЗСУ порушують міжнародне гуманітарне право, використовуючи для базування цивільні об'єкти. Заступник міністра оборони Ганна Маляр сказала, що звіт не враховує контексту війни. Поки Україна буде чекати на росіян у полі, вони займуть усі міста. Глава української філії Оксана Покальчук сказала, що їх не включили у підготовку звіту.

У серпні програма спостереження за конфліктами, яку підтримує Держдеп, опублікувала звіт, в якому сказано, що лише в Донецькій області є 21 об'єкт, пов'язаний з фільтрацією.