22 грудня
Завантажити ще

Що чекати Україні від виборів до Конгресу США

Що чекати Україні від виборів до Конгресу США
Фото: REUTERS/Quinn Glabicki​

8 листопада у США відбулися проміжні вибори до Конгресу. Судячи з прогнозів та перших результатів, контроль над Палатою представників може перейти до республіканців. Наразі обидві палати Конгресу контролюються демократами президента Джо Байдена. За попередніми підсумками голосування, республіканці матимуть більше місць у Палаті представників, аніж демократи.

У Росії покладають надії на перемогу республіканців

Так, у Сенаті – верхня палата Конгресу – у представників Республіканської партії 47 місць, що на одне більше, ніж у демократів (46) із загальних 100 місць. Місця в Палаті представників - нижньої палати Конгресу - отримали 192 республіканці та 167 демократів із загальних 435. Втім, розрив може збільшитися ще більше по мірі підрахунку голосів.

Результати цих виборів неминуче сильно вплинуть на наступні два роки президентства Джо Байдена та його політику, включно з протидією російської агресії в Україні. У разі зміни балансу навіть в одній із палат Республіканська партія зможе чинити більший тиск на порядок денний, який втілює в життя адміністрація Джо Байдена – від внутрішньої політики у США до масштабів допомоги Україні.

Напередодні виборів експертами висловлювалися побоювання, що перемога республіканців на цих виборах може негативно вплинути на фінансову та військову допомогу США Україні. Так, наприклад, до Сенату переобрався республіканець Ренд Пол, який гальмував виділення допомоги Україні. У 2016 році покійний сенатор Джон Маккейн називав Пола "агентом Кремля" через його опозицію щодо вступу Чорногорії до НАТО. Пізніше він виступав проти нових санкцій щодо Росії.

Пол був критиком розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера з приводу російського впливу на президентські вибори 2016 року в США. Влітку 2018 року він їздив до Москви, звідки він привіз конфіденційний лист до Трампа. Ходили навіть чутки, що він начебто намагався стати посередником між Вашингтоном та Москвою у процесі врегулювання "українського питання".

Агентство Reuters також повідомило, що основні надії Росія покладає на перемогу Республіканської партії, що, на їхню думку, призведе до хаосу всередині країни та дозволить Росії та Китаю посилити власні позиції на міжнародній арені.

Білий дім стверджує, що допомога Україні не зміниться

Але офіційно американська влада заявляє, що хоч би якими були результати виборів, вона не зможе скасувати допомогу Києву. Минулого тижня під час візиту до Києва радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван запевнив, що США забезпечать фінансову допомогу та зброю для України незалежно від результатів виборів.

А помічниця державного секретаря у справах Європи та Євразії Карен Донфрід заявила, що адміністрація Байдена впевнена, що підтримка України з боку США буде «рішучою та непохитною» незалежно від результатів проміжних виборів.

- У нас були певні голоси в Конгресі, які висловлювали інші погляди, але Конгрес представляє багато різних думок, і я думаю, ми бачили, що переважна більшість членів Конгресу – республіканців та демократів – чітко заявила про свою постійну підтримку України, – запевнила Донфрід.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог:

– Стратегічно для України нічого не зміниться. Навіть незважаючи на те, що республіканці можуть потіснити демократів в одній із палат, загалом у Конгресі США зберігається проукраїнська більшість із обох партій. Тобто прямих ризиків для Києва немає. Є лише опосередковані ризики того, що трампістська частина республіканців може сповільнювати та саботувати процес допомоги нашій країні.

КОНКРЕТНО

Депутатів до Палати представників висувають від кожного штату пропорційно до кількості населення. Склад повністю переобирається кожні два роки. Третя частина верхньої палати Конгресу оновлюється кожні два роки, і голосування за кандидатури 35 сенаторів відбувається одночасно з виборами до Палати представників.

8 листопада американці обирали:
  • 435 членів Палати представників США (повне оновлення складу, що відбувається кожні два роки – одночасно з президентськими виборами та на проміжних);
  • 35 нових членів Сенату США, що складається зі 100 сенаторів (сенаторів переобирають «порціями» раз на шість років, кожен штат представляють два сенатори);
  • 36 губернаторів штатів та 3 губернатори територій США;
  • численних мерів міст та місцевих чиновників.