Не секрет, що наші західні партнери не поспішають допомагати Києву сучасною високотехнологічною зброєю. Левова частка військових поставок випадає на радянське озброєння, яке є у країнах колишнього соціалістичного табору. «КП в Україні» розбиралася, чому так відбувається.
Україна вже здобула кілька десятків зразків зброї радянського зразка від Польщі, Чехії, Північної Македонії, Греції, Словенії. Це танки, самохідні гармати, літаки, зенітно-ракетні установки, РПГ (ручний протитанковий гранатомет), ПТРК (протитанковий ракетний комплекс), ПЗРК (переносний зенітний ракетний комплекс). У четвер, 3 листопада, і Болгарія проголосувала за постачання Україні важкої зброї.
Як би нам не здавалося, що радянська зброя - це щось застаріле, насправді в ній є не лише мінуси, а й плюси.
Головний плюс радянської зброї полягає в тому, що українська армія вміє нею користуватися. У нас є можливості для її застосування та ремонту. А на складах є боєприпаси до неї.
Недоліки полягають у тому, що вона технологічно відстала, і завдання точного удару по противнику часто є проблематичним. Вона, за розповідями багатьох українських військових, зроблена «не для людей». А західні зразки, навпаки, розраховані на максимально ефективне виконання бойового завдання.
Країни Східної Європи входили до військового блоку Варшавського договору. І СРСР всіляко накачував їх своїм озброєнням. Більше того, вони мали можливість виробляти цю зброю за радянськими ліцензіями, що вони успішно і робили.
Наприклад, угорський концерн "Ікарус" виробляв самохідки 2С1. Польща поставила в Україну танки PT-91 Twardy («Твердий»), який був сконструйований на базі радянського Т-72М1. А Чехія – десятки установок реактивного вогню Vampire, які є аналогами "Градів". Vampire був розроблений у 1970-х роках у Чехословаччині. Самохідка Dana М2 - це чеська самохідна артилерійська установка, яка аналогічна радянській "Акації".
RM-70 Vampire - система залпового вогню і є вдосконаленим аналогом БМ-21 "Град", що використовувався в радянській армії. Несуча група установки розрахована на 40 одиниць ракет. Передбачено можливість проведення перезаряджання. Додатковий плюс – наявність броньованої кабіни вантажівки.
Dana М2 – це чеська самохідна артилерійська установка, яка має низку переваг у порівнянні з іншими САУ у ЗСУ. Її порівнюють із радянською "Акацією", але в Міноборони України заявляли, що вона має низку переваг.
МіГ-29 – радянський багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Призначений для знищення керованими ракетами та вогнем з бортової гармати всіх типів повітряних цілей у простих і складних метеоумовах у вільному просторі та на тлі землі, у тому числі в умовах перешкод, а також для ураження наземних цілей із застосуванням некерованих засобів ураження в умовах візуальної видимості.
С-300 - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК), здатний вражати різні цілі на висоті від кількох кілометрів до 75 - 200 кілометрів. Призначений для оборони великих промислових та адміністративних об'єктів, військових баз та пунктів управління від ударів засобів повітряно-космічного нападу супротивника. Здатний вражати балістичні та аеродинамічні цілі.
T-72M4 CZ - чеська модифікація радянського основного бойового танка Т-72М, що є експортним варіантом Т-72А. Озброєння танка збережено на рівні прототипу, що складається з 125-мм радянської гармати 2А46М, встановленої на вихідних Т-72М, та кулеметів НСВТ та ПКТ. Однак чеська компанія Synthesia розробила нові снаряди APFSDS (бронебійний оперний снаряд з провідними частинами, що відокремлюються) з вольфрамовим сердечником.
Танк PT-91 Twardy («Твердий») – сконструйований на базі радянського Т-72М1, виробляється з 1993 року. Захист танка посилила броня власної розробки ERAWA, 394 блоки якої покривають передню частину корпусу та башту. Крім того, машину забезпечили дизельним двигуном PZL-Wola S-12U потужністю 850 л. с., системою управління вогнем (СУО) СКО-1М «Драва» та тепловізором польського виробництва та ДЗ ERAWA.
– Цих поставок замало для успішного постачання українській армії. Дають 100-200 танків, але з урахуванням бойових дій цього вистачає на 2-3 місяці. Адже ми теж зазнаємо втрат. А нам дали загалом за 8 місяців 300 танків. З літаками у нас дуже погано, їх дуже мало, і ми їх використовуємо дуже економно. Словаки поставили нам 10 МІГів, але це дрібниці. А нам потрібно 500-600 стволів артилерії, стільки ж танків і десь 2 тисячі бойових броньованих машин. Тоді ми зможемо створити угруповання, яке зможе ефективно наступати та перемагати, – розповів «КП в Україні» військовий експерт Олег Жданов.
У той же час багато країн уже кажуть, що вони досягли межі своїх можливостей у постачанні зброї для України.
- А ось такі країни, як Франція, не поспішають нам допомагати. Дали дивізіон самохідок «Цезар» – 18 одиниць, і все. І це при тому, що Франція далеко не остання країна щодо озброєнь у Європі. Причина: вони чекають на мирні домовленості з Путіним, - пояснює експерт.