Завантажити ще

Чим небезпечна іранська зброя для України

Чим небезпечна іранська зброя для України
Фото: Іранська армія/WANA/Роздатковий матеріал через REUTERS

Іран планує поставити Росії додаткове озброєння для завдання повітряних ударів по містах України. Це тисяча ракет класу «земля – земля» та кілька видів безпілотників Mohajer-6 і більша кількість Shahed-136 – так званих дронів-камікадзе, які призначені для знищення наземних цілей і здатні доставляти вибухові речовини на відстань до 2500 км. Також Росія може отримати від Ірану новітні дрони Arash-2, які несуть набагато більше вибухівки, ніж попередні моделі.

В останні тижні іранські технічні радники завітали до контрольованих Росією районів, щоб дати інструкції з експлуатації безпілотників. Американські розвідувальні служби, а також російські та іранські офіційні особи відмовилися коментувати повідомлення про постачання іранських озброєнь до Росії.

Таку інформацію опублікував американський телеканал CNN. За даними медіа, постачання перебуває під пильним наглядом. Адже Іран уперше відправляє до Росії передові високоточні ракети. Конкретних термінів прибуття партії зброї до Росії не називають. Відомо лише, що його обов'язково буде доставлено до кінця року. А розмістять їх, найімовірніше, у Білорусі.

Іранська ракета вдвічі потужніша за «Калібрі»

За даними розвідки США, йдеться про постачання Москві іранських ракет Fateh-110 і Zolfaghar - балістичних ракет малої дальності, здатних вражати цілі на відстані 300 і 700 км відповідно. Якщо це станеться, то це буде перше постачання таких ракет до Росії від початку війни.

Fateh-110 – іранська мобільна твердопаливна балістична ракета малої дальності класу «земля – земля».

  • Ракета Fateh-110 має максимальну дальність запуску до 300 км.
  • Розмір бойової частини становить 650 кг.
  • Вага балістичної ракети – 3450 кг.
  • Довжина іранської ракети – 8,86 м.
  • Час польоту на 300 км ракети Fateh-110 можна оцінити приблизно у 300-350 секунд.
  • Потужність бойової частини Fateh-110 вдвічі більша, ніж у крилатої ракети типу «Калібр».
  • Fateh-110 може мати підвищену точність влучання.

Це означає, що в деяких моделях ракети оператор може вести Fateh-110 (на коротких дистанціях) під час польоту оптико-електронною станцією.

Zolfaghar - балістична ракета входить до сімейства Fateh-110. Але у Zolfaghar більша дальність польоту - до 700 км.

Fateh-110. Фото: commons.wikimedia.org

Fateh-110. Фото: commons.wikimedia.org

Україна не має захисту від таких ракет

Балістична ракета Zolfaghar є подальшим розвитком Fateh-110.

  • Має заявлену дальність до 700 км.
  • Розмір бойової частини - 580 кг.
  • Довжина – 10,3 м.
  • Ширина – 0,6 м.

За характеристиками Fateh-110 і Zolfaghar майже однакові, але, на думку деяких військових експертів, вони мають більш руйнівну дію, ніж «Точки У» та «Іскандери», виготовлені в Росії.

Але головною проблемою Zolfaghar для наших ППО є те, що ця ракета має бойову частину масою 579 кг, яка відокремлюється при заході на ціль, що ускладнює її виявлення, відстеження та знищення. Наприклад, цільнокорпусні ракети ОТРК "Іскандер" у цьому плані простіше перехоплювати.

Розробка алгоритмів протидії нашими ППО проти цих іранських ракет вимагатиме часу, але було б набагато краще, якби західні партнери поспішили надати Україні ЗРК, здатні ефективно боротися з балістичними цілями.

Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат із приводу цих ракет заявив наступне: "Проти цих ракет ми не маємо ефективного захисту. Збивати їх теоретично можна, але фактично це дуже важко зробити тими засобами, які ми маємо на озброєнні. У нас є засоби протиповітряної оборони, а не протиракетної".

Zolfaghar. Фото: commons.wikimedia.org

Zolfaghar. Фото: commons.wikimedia.org

Нові іранські дрони-камікадзе можуть створити велику проблему

Крім цього, Росія може отримати від Ірану новітні дрони Arash-2.

Arash-2 – безпілотний дрон-камікадзе важкого класу іранського виробництва. Є розвитком версії важкого БПЛА Kian-2 на реактивному двигуні. Призначений для ураження критичних об'єктів інфраструктури на великій дальності – близько 1000-2000 км. Основною метою дрону є інфраструктура міст для завдання ударів «стратегічного» класу.

Однією з його ключових відмінностей від інших дронів-камікадзе виробництва Ірану є ураження засобів ППО за рахунок наведення на сигнал РЛС при спробі збити дрон. Ім'я «Араш» пов'язане з одним із центральних героїв іранської міфології - «Арашем-лучником». Це національний герой перського епосу, який поклав своє життя у політ стріли.

  • Висота польоту - до 5000 метрів.
  • Дальність - близько 1000-2000 км (на навчаннях показано дистанцію ураження 1400 км).
  • Розмах крил - 3,5 метра.
  • Довжина - 4,5 метра.
  • Двигун - реактивний (Kian), поршневий (Arash).
  • Бойова частина - 260 кг.

Застосування саме цих дронів, за даними ЗМІ, може стати серйозним випробуванням для України. Як повідомляє CNN, якщо Росія справді отримає від Ірану БПЛА типу Arash-2, це може стати серйозним викликом для української системи протиповітряної оборони. Незважаючи на те що більшість іранських дронів-камікадзе, які Росія запускає на територію України, вдається знищувати, деякі з них все ж таки досягають цілей і завдають пошкодження об'єктам енергетичної інфраструктури. Якщо Росія почне атакувати Україну ще й БПЛА типу Arash-2, це може стати «великою проблемою», оскільки ці дрони можуть нести вп'ятеро більше вибухівки, ніж Shahed-136.

Arash-2. Фото: Головне управління розвідки Міністерства оборони України

Arash-2. Фото: Головне управління розвідки Міністерства оборони України

Думка експерта

Ігор Романенко, ексзаступник начальника Генштабу України:

- Іранські ракети так само небезпечні, як і російські ракети «Іскандер» чи «Кінжал». В нас від цих ракет немає захисту. Є німецькі IRIS та американські NASAMS, але вони за швидкістю не доганяють ці ракети. Проте Захід має американські протиракетні системи THAAD, Petriot, італо-французькі SAMP/T Mamba, Aster та інше. А поки ми не маємо цих систем, потрібно завдавати ударів по пускових установках російських ракетних комплексів.