Завантажити ще

Чи зможуть європейці засудити ПВК «Вагнер» та їхнього шефа Пригожина

Чи зможуть європейці засудити ПВК «Вагнер» та їхнього шефа Пригожина

Британська юридична фірма McCue Jury & Partners подає позов до російського бізнесмена Євгена Пригожина та заснованої ним ПВК "Вагнер" від імені українців, які постраждали від війни.

«Вагнер» працює на Путіна

У фірмі повідомили, що діють у рамках "широкої правової кампанії громадянського суспільства з коаліцією провідних світових експертів". У компанії вказали на "змову між Пригожиним, ПВК "Вагнер" та військовою машиною президента РФ Володимира Путіна з метою залякування українського народу".

- Ми вважаємо, що це перший випадок в історії, коли на приватну військову компанію подають до суду за тероризм, а також за змову з державою-скарбником, державою-ізгоєм з метою незаконної війни, - пояснили в McCue Jury & Partners.

Юридична фірма зазначила, що її попросили надати докази в рамках розгляду парламентського комітету з міжнародних справ щодо "Вагнера" та інших посередницьких приватних військових компаній.

- Постраждалі українці зробили перший крок до розгляду Високим судом справи проти "Вагнера", вимагаючи притягнення до відповідальності та відшкодування збитків, - наголошується у заяві.

Юристи вважають, що цей випадок може змінити ставлення у світі до використання подібних організацій як посередників режимів, "які намагаються відмежуватися і сховатися від своїх міжнародних злочинів". Передбачається, що справа буде профінансована у рамках краудфандингу (пожертви).

Позов до ПВК «Вагнер» може становити мільярд фунтів стерлінгів

У самій фірмі пояснили, що взялися за цю справу з кількох причин.

– Нинішня нездатність міжнародної спільноти ефективно боротися з приватною армією Путіна «Вагнер» та використанням тероризму в рамках його незаконної війни в Україні – яскравий тому приклад. У таких випадках приватний сектор та громадянське суспільство мають заповнити прогалину. Деякі називають це законом громадянського суспільства, - йдеться на сайті компанії.

А сам позов подається з метою притягнення до відповідальності та відшкодування збитків від ПВК «Вагнер».

- Ця акція (позов. – Ред.) може докорінно змінити ставлення світу до використання таких організацій режимами, які прагнуть дистанціюватись та сховатися від своїх міжнародних злочинів. Використання «Вагнером» тероризму для досягнення цілей Путіна підтверджується їхніми військовими злочинами, у тому числі використанням тортур, вбивств та згвалтувань як засоби ведення війни, щоб тероризувати громадянське населення та змусити його підкоритися, - повідомляють у компанії McCue Jury & Partners.

А всі дії компанії «Вагнер» сумно відомі своєю жорстокістю та здатністю діяти поза законом, виступаючи як терористична організація та граючи невід'ємну роль у злочинній зовнішній політиці Путіна.

Юридична компанія повідомляє, що цей позов є сприятливим способом для Великобританії підтримати своїх друзів в Україні. Ця справа фінансуватиметься за рахунок краудфандингу. Залежно від обсягу коштів, які жертви можуть зібрати для підтримки своїх дій, це «може перетворитися на позов про відшкодування збитків на мільярд фунтів стерлінгів, як тільки об'єднається вся маса потенційних заявників».

За словами старшого партнера компанії McCue Jury and Partners Джейсона МакК'ю, ПВК "Вагнер" та її засновник Євген Пригожин брали участь у терористичній кампанії в Україні, включаючи вбивства, зґвалтування, напади на інфраструктуру.

У компанії McCue Jury & Partners також повідомили, що розробляють аналогічні судові позови у Великій Британії та інших юрисдикціях по всьому світу для українських жертв проти Росії. Компанія має намір розпочати подальші дії у Великій Британії та США.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог:

- Цей позов може відкрити шлях до інших судових розглядів щодо злочинів росіян в Україні. В рамках цих процесів можуть з'явитися нові дані та свідоцтва про ці злочини. А оскільки ПВК «Вагнер» безпосередньо пов'язана із політичним керівництвом Росії – близький до Путіна Пригожин визнав свою причетність до створення ПВК «Вагнер», то це безпосередньо прив'язує Кремль до злочинів в Україні. Це може стати додатковим прецедентом у процесах проти військово-політичного керівництва у Росії. А це відповідальність, компенсації та інше.

Довідка «КП»

ПВК «Вагнер» - Приватна військова компанія, російське недержавне збройне формування з незрозумілим правовим статусом, створене та підконтрольне російському підприємцю Євгену Пригожину. З 2014 року група діяла на території України, а згодом - Сирії.

Євген Пригожин – російський підприємець, олігарх, довірена особа президента Росії В. Путіна. Визнав свою участь у створенні ПВК «Вагнер» і навіть сам вербував найманців на війну в Україні в російських в'язницях.