Завантажити ще

«Зернова угода»: Росія хоче її зупинити, але вже не може

«Зернова угода»: Росія хоче її зупинити, але вже не може
Фото: facebook.com/MinInfra.UA

Росія заявила, що зупиняє дію " зернової угоди " після вибухів у тимчасово окупованому Севастополі, внаслідок яких було пошкоджено кораблі Чорноморського флоту РФ. "Москва зупиняє участь у реалізації "зернової угоди" після теракту, вчиненого київським режимом за участю фахівців Великобританії проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних судів", - заявили в Міноборони РФ.

У російському МЗС також додали, що Росія тепер "не може забезпечити безпеку цивільних суховантажів, які беруть участь у "чорноморській ініціативі" через "теракт" у Севастополі.

А представник Росії в ООН Василь Небензя 31 жовтня заявив, що окупанти планують блокувати безперешкодне проходження зерновозів у Чорному морі після того, як країна-агресор оголосила про "зупинення" участі у зерновій угоді.

Кремль свідомо загострює продовольчу кризу

Але президент України Володимир Зеленський дезавуював російську заяву, пояснивши, що насправді рішення призупинити участь у "зерновій угоді" було ухвалене Росією ще у вересні. «Але насправді, за його словами, це не сьогоднішнє рішення РФ. Росія почала свідомо загострювати продовольчу кризу ще у вересні – тоді, коли заблокувала рух суден із українським продовольством», - пояснив Володимир Зеленський.

У підтвердження своїх слів він розповів, що з вересня і до сьогодні у зерновому коридорі накопичилося вже 176 суден, які не можуть пройти своїм маршрутом. Деякі зерновози очікують уже понад три тижні. "Це абсолютно свідома блокада Росії. Це абсолютно прозорий намір Росії повернути загрозу масштабного голоду для Африки, Азії", – сказав український президент. І сьогодні, за його словами, понад 2 мільйони тонн продовольства стоять у морі. А це означає, що у понад 7 мільйонів споживачів погіршився доступ до продовольства.

Володимир Зеленський також звернув увагу, що щонайменше двічі протягом часу дії зернової ініціативи Росія завдавала ударів по Військово-морським силам України, які гарантують безпеку зерновому коридору.

Нагадаємо, що за час дії угоди Україна експортувала морем понад 9 млн тонн продовольства, у тому числі понад 5 млн тонн – до країн Африки та Азії, підкреслили в міністерстві. А в рамках Світової продовольчої програми під егідою ООН до країн, що перебувають на межі голоду, відправили 190 тис. тонн української пшениці.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, за посередництва якого було досягнуто домовленості про зерновий коридор, наголосив на його важливості, зазначивши, що за його допомогою вдалося знизити продовольчу кризу, експортуючи 9,3 млн тонн сільгосппродукції з України. "Незважаючи на те, що Росія вагається щодо зернової угоди, оскільки Москві не надано таких же можливостей, Туреччина продовжуватиме свої зусилля, щоб служити людству", - сказав турецький президент, утримавшись від подальших деталей.

ООН продовжує відправляти судна

Але, незважаючи на демарш Росії з українських портів, у понеділок вийшли 12 суден із продовольством. А у Спільному координаційному центрі зазначалося, що план було погоджено щодо 16 кораблів. «Для продовження реалізації зернової ініціативи було запропоновано, щоб делегації Туреччини та ООН надали 10 інспекційних груп для перевірки 40 судів, що відправляються. Цей план було ухвалено делегацією України, а делегацію РФ було попереджено», — повідомили в центрі.

А загалом в ООН не вважають, що призупинення Росією участі у "зерновій угоді" означає втрату нею сили, і інспектори ООН продовжать перевірку суден, які транспортують зерно з українських портів.

"Ми твердо дотримуємося думки, що Чорноморська зернова ініціатива залишається в силі, незважаючи на призупинення участі в ній Росії", - наголосив заступник генерального секретаря Організації з гуманітарних питань Мартін Гріффітс.

І пояснив, що Росія не припинила дію "зернової угоди" та не вийшла з неї. Вона заявила, що призупинила участь у неї на невизначений термін. «І, як наслідок цього, ми продовжуємо через цю ініціативу спрямовувати судна, які рухаються з України; разом із Туреччиною, де це можливо, та з Україною - перевіряти ці суди", - повідомив представник ООН.

Політолог-міжнародник Тарас Загородній пояснює, що Росія більше лякає, ніж може зробити. Спільний координаційний центр уже погодив усі маршрути морських постачань зерна і без Москви.

- Що ж до безпеки цих кораблів, то тепер її забезпечує турецький флот, на який росіяни ніколи не зможуть напасти. Туреччина – країна НАТО, і напад на неї рівносильний нападу на весь блок. Крім цього, Туреччина контролює Босфорську протоку, через яку поставляється російська нафта. Зачеплять Туреччину, отримають закриття протоки. Тож тепер Росія вже не контролює українських портів. Після того, як ми вдарили по Севастополі, стало очевидно, що росіяни втратили такий контроль.