21 листопада
Завантажити ще

Вибори в Ізраїлі визначать ставлення до війни в Україні

Вибори в Ізраїлі визначать ставлення до війни в Україні
Фото: REUTERS/Аммар Авад

1 листопада в Ізраїлі відбудуться дострокові вибори до парламенту. Це будуть п'яті за останні 3,5 роки вибори до Кнесету. Як випливає з опитувань, явка на виборах становитиме близько 60-70%. На 120 місць у Кнесеті претендують 40 партій, але реальні шанси поборотися за перемогу мають лише кілька політичних сил.

Нетаньяху знову у справі

Найбільшою партією в країні, ймовірно, залишиться консервативний «Лікуд», який очолює колишній прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху. Як випливає з опитувань громадської думки, «Лікуд» отримає понад 30 депутатських крісел зі 120. Партія нинішнього прем'єр-міністра Яїра Лапіда «Еш атид» розраховує на 23-24 місця у Кнесеті. "Державники", на чолі яких стоїть міністр оборони Бені Ганц, можуть претендувати на 10-11 мандатів.

Серед інших партій, які практично гарантовано проходять у Кнесет – три арабські партії (комуністичний «Хадаш», ісламістський «Раам» та пропалестинський «Таал»), дві єврейські ультраортодоксальні сили «Єврейство Тори» та ШАС, праві партії національно-сіоністського напрямку «Релігійні сіоністи» та «Єврейська сила», а також ліві партії МЕРЕЦЬ та «Авода».

Експерти звертають увагу на те, що Нетаньяху залишив пост прем'єра, залишивши країну з найгіршою за багато років економікою: великий бюджетний дефіцит, зашкалююче високе безробіття та негативне економічне зростання.

Але буквально за останні кілька тижнів багато що змінилося: Іран, який Ізраїль вважає своєю головною загрозою, став військовим постачальником Росії, а делегація палестинського руху ісламізму ХАМАС вирушила до Дамаску налагоджувати зв'язки з президентом Сирії Башаром Асадом, за яким знову ж таки стоїть Іран.

- Бібі (таке прізвисько дали політику прості громадяни. – Прим. ред.) Нетаньяху знову у грі. Навіть у найгірші для нього часи суспільної нелюбові більшість ізраїльтян визнавала, що забезпечення зовнішньої безпеки – його коник, - повідомляє ВВС.

Україна – негласний фактор виборів

У цих виборах неабияку роль відіграватиме конфлікт між Росією та Україною, який переріс у загальносвітове протистояння. 75% російськомовного електорату хоче ясності у намірах майбутнього уряду щодо України (серед корінних ізраїльтян Україну підтримує 76%), про що свідчать опитування громадської думки, зокрема опитування, проведене виданням "Макор Рішон".

За даними міністерства абсорбції Ізраїлю, з початку російської агресії з Росії до Ізраїлю репатріювалися близько 20 тисяч осіб, з України - понад 12 тис. До кінця року очікується прибуття на постійне місце проживання ще десятків тисяч осіб. Також Ізраїль ухвалив близько 25 тис. тимчасових біженців.

Серед російських знаменитостей, що приїхали, з чіткою антивоєнною позицією і великим впливом у російськомовному середовищі - Алла Пугачова, Максим Галкін, Андрій Макаревич, Віктор Шендерович, Іван Ургант та інші. Російськомовний електорат може дістатись будь-якому політику зі зрозумілою позицією щодо України.

Але незважаючи на чіткий суспільний сигнал, українське питання офіційно відсутнє у передвиборчих програмах партій. Тільки Нетаньяху заявляє, що, якщо знову стане прем'єром, "погляне, що можна зробити", але конкретних обіцянок також не дає. Багато хто при цьому згадує про його минулі тісні зв'язки з Путіним.

Іранська допомога Росії також «працює» на Україну

Окрім цього можуть спрацювати і деякі зовнішньополітичні чинники. "Стало відомо, що Іран передає балістичні ракети Росії. Не залишилося жодних сумнівів у тому, яку позицію має зайняти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті. Настав час і Україні отримати військову допомогу, як вона отримує її від США та країн НАТО", - написав на минулого тижня міністр у справах діаспори Ізраїлю Нахман Шай.

Але того ж дня міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц вкотре заявив, що постачання Україні зброї не буде. Проте експерти вважають, що слова міністра у справах діаспори посилили процеси щодо України. Як повідомляє ВВС, нейтралітет у російсько-українській війні, який багато ізраїльтян вважали розумним заради своєї зовнішньої безпеки, більше не гарантує нічого.

"Постачання Іраном недорогих безпілотників до Росії для бомбардувань України є ознакою розширення військових зв'язків Тегерана та Москви, а також тривожним сигналом для Ізраїлю, що показує, як змінюється характер ведення війни", - вважає Бішара Бахба, аналітик, колишній співробітник Центру близькосхідних досліджень Гарвардського університету.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт-ближньосхідник Українського інституту майбутнього

- Ці вибори нарешті визначать офіційну позицію Ізраїлю щодо війни в Україні, яка досі була невиразною. Шанси Нетаньяху знову стати прем'єр-міністром Ізраїлю – 50 на 50. Опитування свідчать, що жодна партія більшості не отримає. Питання в тому, хто займе перше місце і хто формуватиме уряд. А за тими ж опитуваннями це, швидше за все, буде партія Нетаньяху  «Лікуд».

Нетаньяху не варто називати таким вже другом Путіна, він прагматичний і цинічний політик. Він взагалі не має такого поняття, як політичні друзі. Він дуже довго – 15 років - перебував при владі, і за цей час у нього справді склалися дуже тісні та робочі особисті стосунки з російським керівництвом. У нього більше зв'язків та репутації - та все в Москві. Багато регіональних домовленостей Ізраїлю з Росією, наприклад, щодо Сирії, було досягнуто за правління Нетаньяху. Але це не  не означає, що він друг Путіна. Нетаньяху керуватиметься виключно національними інтересами Ізраїлю.