26 грудня
Завантажити ще

Сходознавець Ігор Семиволос про те, хто на Близькому Сході зараз реальний авторитет

Сходознавець Ігор Семиволос про те, хто на Близькому Сході зараз реальний авторитет
Фото: youtube.com/UKRLIFE.TV

Війна в Україні дещо перекроїла світову геополітику та розкладання сил у деяких регіонах, наприклад, на Близькому Сході. Агресія Росії відвернула її увагу від інших регіональних конфліктів, у яких брала участь. Наприклад, тієї ж Сирії. Дещо змінилося і вплив тих чи інших гравців, одні зусилля його, інші – втратили.

Про те, яка зараз склалася картина у близькосхідному регіоні «КП в Україні», розповів директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Ізраїль стриманий через постійні політичні кризи

- Ігоре, хто зараз на Близькому Сході реальна сила та авторитет - Ізраїль, Туреччина, Іран, Росія? Щось змінилося через війну в Україні?

– Зараз там триває пошук цими країнами свого місця у регіональній політиці. Кожна з них прагне посилити свої позиції. І це вдається насамперед Туреччині, яка за останні півроку стала більш впливовою завдяки своїй активній наступальній позиції в регіоні та світі.

Що ж до Росії, то вона найсильніше відчувала себе в близькосхідному регіоні до війни в Україні. Тоді вона контролювала Сирію та інші регіони Близького Сходу. Але війна проти України змусила Москву зменшити активність на Близькому Сході – і як наслідок РФ втратила свій вплив.

Ізраїль залучений до двох процесів у цьому регіоні. Перший – не допустити підписання ядерної угоди між США та Іраном. А друге – внутрішньополітична ситуація. Маються на увазі постійні політичні кризи та вибори в країні. Ці моменти не дозволяють Ізраїлю проводити суперактивну політику.

Іран «грає з вогнем»

Через те, що Росія загрузла у війні в Україні, Іран посилив свої позиції в Сирії. Тегеран може сказати, що він контролює ситуацію у цій країні. Але з іншого боку, іранці вплуталися в українсько-російську війну постачанням зброї Росії і можуть отримати серйозні проблеми через це.

- Чи отримає Іран санкції за постачання зброї Росії?

- З боку Ради безпеки ООН – навряд. Росія і, швидше за все, Китай ветують це рішення. Але, з іншого боку, деякі країни Заходу можуть повернути санкції, які були скасовані в 2015 році. І ці санкції просто провалять іранську економіку.

- У самому Ірані розпочалися потужні акції протесту. Вони можуть у перспективі призвести до падіння чинного режиму.

- Цілком. Масштаби протестів показують, що такий сценарій є цілком реальним. Тим більше якщо подивитися на те, хто протестує. Якщо на вулиці вже вийшли дівчата, жінки, студенти, інтелігенція, це не добрий знак для чинного режиму.

Ізраїль лише формально засуджує російську агресію

- Постачання іранських безпілотників Росії викликало обурення у давнього ворога Ірану – Ізраїлю. Проте міністр оборони Ізраїлю Ганц заявив, що його країна все одно не даватиме зброю Україні, лише надаватиме гуманітарну допомогу. Чому?

- Так, це офіційна позиція Ізраїлю. Він не бачить себе учасником українсько-російського конфлікту. Формально вони виступають проти російської агресії, а фактично намагаються дотримуватись своїх національних інтересів. Які полягають у збереженні балансу інтересів із Росією та США. Москва впливає на багато процесів на Близькому сході і в Тель-Авіві це розуміють та приймають.

– То що це за специфічні відносини Ізраїлю із Росією?

– Там цілий клубок інтересів. Наприклад, в Ізраїлі розуміють, що Москва може якось впливати на Іран, і намагаються використати це. Крім цього, Росія залучена і до інших процесів у регіоні.

Амбіції Ердогана – перемогти на виборах

– Ви раніше сказали, що Туреччина значно посилила свій регіональний вплив за час війни в Україні. Реджеп Ердоган виявився впливовим переговорником. Які в нього амбіції, чого він хоче досягти?

- Він хоче виграти президентські вибори наступного року. І шанси має 50 на 50.

- Хто чи що може завадити йому перемогти?

- Наявність потужної опозиції та поява єдиного кандидата у президенти Туреччини від неї. Поки що цього не проглядається.

- Чим можна пояснити подвійне ставлення Анкари до України? З одного боку, Туреччина підтримує та допомагає нам, з іншого – зберігає добрі стосунки і з Росією.

- По-перше, це відбувається тому, що Туреччина позиціонує себе посередником між двома воюючими країнами. Це дуже зручна позиція, яка дозволяє уникати запровадження санкцій проти Росії.

- А чому вони не хочуть запроваджувати санкції?

- Тому що турки зацікавлені у російських ринках збуту та постачатимуть туди свою продукцію. Це значною мірою допомагає турецькій економіці.

Війна в Сирії «вигоріла» сама собою

- Чи можна сказати, що війна у Сирії припинилася через війну в Україні?

- Ні, не через це. Бойові дії у Сирії припинилися набагато раніше. І це сталося через «вигоряння» учасників конфлікту. Вони не досягли своєї мети, але в них уже не було сил далі вести війну. Виник певний стратегічний баланс у регіоні.

- Які нові конфлікти можуть виникнути на Близькому Сході?

- Найімовірніше – це громадянський конфлікт в Ірані. Якщо протести зростатимуть такими темпами, то там може розпочатись громадянська війна.