Завантажити ще

Експерт з інформаційної безпеки Денис Самигін: Чим росіяни намагаються злякати українців

Експерт з інформаційної безпеки Денис Самигін: Чим росіяни намагаються злякати українців
Фото: Архів Дениса Самигіна

Окупаційна влада Херсонщини по указці Росії вчиняє черговий воєнний злочин - влаштовує так звану велику евакуацію, а насправді депортацію українців, які проживають в південному регіоні країни

Свої злочинні дії прикривають нібито турботою про мирне населення і бажанням захистити їх від потенційної катастрофи - підриву дамби Каховської ГЕС українськими військовими.

«Російські військові можуть вважати, що прорив дамби прикриє їхній відступ з правого берега Дніпра і зупинить чи затримає український наступ. Суровікін заявив, що отримав інформацію про те, що Київ має намір завдати удару по греблі Каховської ГЕС, що, за його словами, викличе руйнівну повінь у Херсонській області. Сальдо повторив цю заяву та попередив, що українські сили мають намір завдати удару вище за течією від Херсона», - розкрили суть інформаційної агонії росіян експерти Інституту вивчення війни

В Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповіли «КП в Україні», що російські пропагандисти та кремлівські маріонетки-колаборанти не вперше анонсують звинувачення в бік ЗСУ, які ж потім вчиняє власне сама російська сторона. Експерт Центру Денис Самигін назвав топ-6 таких наративів.

1. Евакуація донеччан напередодні повномасштабного вторгнення

«Можна пригадати істерію російської пропаганди про підготовку Україною наступу в зоні ООС напередодні російського ж повномасштабного вторгнення у лютому. Було організовано кілька провокацій-інсценізацій українських дій на території ОРДЛО і в РФ. Росіяни навіть провели піар-акцію - почали проводити евакуацію, збирати людей та вивозити їх в автобусах, при цьому самі мешканці Донецька були здивовані цим, адже в місті було все спокійно. Натомість вже за кілька днів мирні українці були змушені ховатись від ракет рашистів».

2. Анонсування теракту в Оленівці

«Ще один показовий приклад - це попереднє анонсування російськими пропагандистами теракту в Оленівці, який, звісно, мали зробити ЗСУ. Майже за два місяці до того, як окупанти підло підірвали наших полонених, 5 червня, цей сценарій вже описував кремлівський телеграм-канал "НЕЗЫГАРЬ": «Друга мета – табір військовополонених у селі Оленівка, де перебувають нацисти з Азовсталі та військовослужбовці ЗСУ. Британці хочуть представити удар РСЗВ як спробу ЗС РФ приховати “страту та тортури над полоненими, а після хайпонути за темником Бучі».

3. За Україну воюють зеки

«На початку війни путінська пропаганда поширювала міф, що в Україні масово випускають з місць відбуття покарання кримінальних в’язнів, яких набирають в армію, хоча насправді були лише поодинокі випадки, коли для участі у війні випускали людей, які мали бойовий досвід в АТО/ООС. Що ж відбувається в реальності? Наближений до Путіна бізнесмен Пригожин відкрито вербує у зонах зеків у свою приватну військову компанію. Він обіцяє їм, що найманство звільняє від необхідності відбувати далі покарання і що назад з війни у колонію засуджені вже не повернуться. Пригожинська ПВК «Вагнер» - один з головних «брендів» цієї війни на російському ТБ. За даними російських правозахисних організацій «Русь сидящая», «Гулагу.нет» та фонду «В защиту прав заключенных», з середини літа воювати в Україну вже приїхало мінімум 15 130 російських в'язнів».

4. ЗСУ прикриваються мирним населенням

«Основний наратив пропаганди - українці тримають людей в заручниках, облаштовують свої позиції в житлових будівлях, школах, лікарнях, вбивають мирних мешканців. Таке інформаційне прикриття нападу створюється заздалегідь, щоб росіян не можна було звинуватити в аналогічних але реальних злочинах. Крім того, оголошуючи будь-які об’єкти «військовими», росіяни самі собі виписують індульгенцію на руйнування і вбивства. Мовляв, «ми розбомбили лікарню в Маріуполі? То там були «терористи з "Азова». Буча? Так це фейк, а навіть якщо ні - то це ваших же рук справа».

5. Українські бійці тотально вживають наркотики

«Пропаганда звинувачувала українських бійців у прийомі наркотиків, натомість, врешті-решт російський пропагандист Сладков якось зізнався, що в російській армії існує проблема зі стимуляторами: «При тривалій бойовій роботі сьогодні використовують різні стимулятори - від нешкідливих енергетиків і до препаратів, абсолютно не зважаючи на їх кількість».

6. В Україні панують нацисти

«Можна згадати і наратив, що в Україні нацисти та фашисти, хоча насправді риси цих режимів та відповідна ідеологічна риторика притаманні саме кремлівському режиму - мілітаризація, вождизм, нетерпимість до інших, пропаганда вищості та виправдання геноциду».

В тему

Коли є бажання залякати

За словами Дениса Самигіна, не кожен вкид про звірства, які нібито готують українці, означає, що росіяни збираються вчинити так самі.

«Часто це є частиною психологічного впливу для залякування, щоб в Україні як раз і почали боятися та підозрювати, що Росія насправді планує це зробити. Адже путінський режим, терористичний в своїй основі, намагається залякати людей та позбавити їх гідності. Геройська боротьба багатьох українців, солідарність та допомога демократичного світу показують, що в XXI столітті люди обирають свободу, а не путінське рабство та брехню», - відзначає Денис Самигін.