22 грудня
Завантажити ще

Ліз Трасс подала у відставку. Чекаємо на повернення Джонсона?

Ліз Трасс подала у відставку. Чекаємо на повернення Джонсона?
Фото: REUTERS/Тобі Мелвілл

Чинний британський прем'єр Ліз Трасс побила рекорд перебування на цій посаді. У негативному плані. Вона оголосила, що подає у відставку вже через півтора місяця після обрання на посаду глави англійського уряду.

Свою заяву вона розпочала з того, що прийшла на посаду «у період великої економічної та міжнародної нестабільності». Нагадала, що її партія консерваторів обрала її з мандатом змінити це.

Але виконати це завдання Трасс не спромоглася, тож подає у відставку. І вже повідомила про своє рішення короля Карла ІІІ.

Ще до того, як Трасс прийняла це непросте рішення, проти неї виступила її власна Консервативна партія.

«Трасс намагалася наслідувати Маргарет Тетчер. "Залізна леді" була при владі десять з гаком років. Для Трасс навіть десять тижнів на посаді прем'єр-міністра Великобританії будуть досягненням», - повідомляє ВВС.

«КП в Україні» з'ясовувала причини такого стрімкого падіння вотуму довіри голові Кабінету міністрів Британії і як це надалі позначиться на відносинах з Україною.

За що хочуть відсторонити прем'єра

Причина незадоволення Трасс – у її економічній політиці та реформах. Вона виступала за зниження податків на багатих, скасування запланованого підвищення податків на бізнес та килимову підтримку населення грошима у відповідь на зростання цін на світло й тепло у зв'язку з енергетичною війною Путіна проти Європи.

Радикальний план Трасс коштував приблизно чверть трильйона фунтів, проте ані вона, ані її міністр фінансів Квазі Квартенг не розповіли, звідки візьмуть гроші. І тут, як повідомляє ВВС, серед тих, хто вкладав особисті та чужі гроші в британську економіку, почалася паніка. Перспектива бути кредитором країни з діркою у бюджеті у чверть трильйона фунтів налякала інвесторів. На думку експертів, план Трасс-Квартенга замість процвітання вів країну до краху. Обвалився курс фунта стерлінгів. Зрештою міністр фінансів Квазі Квартенг подав у відставку, а тепер за ним пішла і сама Трасс.

І, як і у випадку з Борисом Джонсоном, на знак протесту проти економічної політики Трасс почали йти члени її Кабміну.

У середу ввечері, 19 жовтня, подала у відставку головний парламентський організатор більшості у Палаті громад Венді Мортон. Крім того, повноваження склала і її заступник Крейг Віттакер. У відставку також пішла міністр внутрішніх справ Суелла Браверман.

Хто якщо не Трасс

Усередині самої Консервативної партії загалом також зросла опозиція до Ліз Трасс. Близько 100 членів британського парламенту написали листи голові керівного комітету Консервативної партії (так званий «Комітет 1922») Грему Брейді з проханням про проведення вотуму недовіри лідерові партії Ліз Трасс через її невдалу економічну політику.

За правилами Консервативної партії, члени парламенту можуть написати Брейді листа з проханням про проведення вотуму недовіри лідерові партії. Для ініціювання голосування має проголосувати близько 15% членів парламенту від торі (приблизно 54 парламентарі). Після оголошення про проведення вотуму недовіри проводиться таємне голосування всіх членів парламенту від Консервативної партії. Якщо лідер партії перемагає у голосуванні (набравши понад 50% голосів), він залишається на своїй посаді й отримує річний імунітет. Якщо він програє, то змушений піти у відставку і втрачає право брати участь у наступних виборах лідера. Але це не знадобилося. Трасс їх випередила.

Крім цього, як свідчать результати опитування YouGov, опубліковані 18 жовтня, 55% представників партії торі хочуть, щоб вона залишила посаду, і лише 38% вважають, що Трасс має залишитися.

За даними опитування, якби Трасс пішла у відставку, 32% консерваторів хотіли б на її місці побачити колишнього прем'єр-міністра Бориса Джонсона. 23% підтримали б колишнього главу міністерства фінансів та конкурента Трасс у боротьбі за крісло прем'єра Ріші Сунака, 10% – міністра оборони Бена Воллеса.

Ті, хто раніше голосували за Трасс, "особливо зацікавлені" у поверненні Джонсона, якщо вона піде: 44% поставили його на перше місце у своєму списку потенційних наступників, йдеться у результатах опитування.

Водночас багато консерваторів стурбовані тим, що проведення нових виборів прем'єр-міністра погано сприйме громадськість. Адже за останні чотири роки змінилися три прем'єри, а за останні чотири місяці - чотири міністри фінансів.

Чим відгукнеться Європі та Україні відставка Трасс

За великим рахунком відхід Трасс з посади прем'єра жодним чином не позначиться на відносинах з Європою та Україною. Будь-який її наступник проводитиме політику посилення економічного та політичного впливу Великобританії у світі. Це саме стосується й України. Усі можливі кандидати на пост англійського прем'єра – Борис Джонсон, Ріші Сунак, Бен Воллес - рішуче налаштовані підтримувати Україну.

- Відставка Трасс навряд чи змінить відносини Британії з будь-ким. З приходом будь-якого прем'єра відносини Англії зі світом не зміняться. Це саме стосується й України. Підтримка Києва залишиться незмінною. Просто будь-який глава уряду буде більше сконцентрований на внутрішній політиці. Кількість проблем, які наразі навалилися на Британію, вимагатимуть від прем'єра займатися насамперед економікою та соціалкою, - розповів експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса.

Трасс йти не збиралася

До речі, ще три дні тому, 17 жовтня, Трасс в ефірі Бі-бі-сі визнала допущені помилки, але наголосила, що йти поки що не має наміру. Вона заявила, що запропоновані її кабінетом заходи були надто радикальними та поспішними, але зауважила, що вірить в економіку, засновану на низьких податках, і планує очолювати Консервативну партію і надалі. У тому числі вести її на наступні загальні вибори.