Завантажити ще

Ексміністр енергетики Іван Плачков: У кого є природний газ, краще гріти воду на ньому

Ексміністр енергетики Іван Плачков: У кого є природний газ, краще гріти воду на ньому
Фото: Вячеслав Ратинський/УНІАН

«Максимальна економія електроенергії - це те, що ми просимо зробити кожного українця», - сказав на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль. І нам таки доведеться від чогось відмовитися у своєму комфорті та бути готовими до «годин затемнення», бо ворог продовжує цілити по критичних цивільних об’єктах

Однак у простих людей виникає чимало запитань щодо режиму економії. Знайти відповіді «КП в Україні» допоміг колишній міністр палива та енергетики, голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков.

Аварійні і віялові

- Іване Васильовичу, наскільки вразливі об’єкти енергопостачання до ворожих снарядів та дронів і чи можна зараз зробити додатковий захист? Наприклад, натягнути сітки чи збудувати залізні укриття? Як оті «мангали» на російських танках…

- Все, що можна було зробити, уже зроблено. Електропостачальна інфраструктура дуже розвинена. Є електростанції, є підстанції, високовольтні мережі тощо. По всій країні захисних споруд не зробиш. Тому використовуються інші засоби захисту, працює ПВО.

Енергетики готувалися до можливих пошкоджень і дуже оперативно виконують відновлювальні роботи.

- Чому вживаються різні поняття – графік аварійних відключень і графік віялових відключень?

- Так, це різні графіки. Аварійні відключення відбуваються, коли є дефіцит електроенергії на нетривалий термін. А якщо дефіцит передбачається на великий термін, то вдаються до віялових відключень.

Це означає, що для всіх споживачів електрики у містах та селах буде складено графік, за яким вимикатимуть світло. І цей графік доведуть до відома населення. Припустимо, в селі Іванківці світло відключать з 10.00 до 12.00, у Петрівці – з 12.00 до 14.00 і так далі. Люди знатимуть, коли не буде енергії, і зможуть підготуватися.

Віялові відключення - це кращий варіант, ніж зовсім залишитися без світла

Зараз саме той час, коли потрібні віялові відключення. Якщо їх поки що не застосовують, то це значить, що нагальної потреби немає, але готуватися всім треба. Це кращий варіант, ніж зовсім залишитися без світла.

Чому ранок – «час пік»

- Яка оптимальна тривалість віялових відключень? Спершу казали, що це будуть дві години, потім в ДТЕК заявили про чотири, а в деяких районах Києва люди скаржилися, що і 7 годин світла не було.

- Все залежить від обсягу пошкоджень електромереж. Якщо пошкоджено станцію, її доведеться відновлювати тиждень чи два. Тривалість відключень може бути і 2, і 3, і 4 години, щоб забезпечити диспетчерам можливість повернути надійність роботи енергосистеми.

Якщо ми споживатимемо багато, а енергетики не впораються, то може бути серйозне пошкодження обладнання - і блекаут

Я хочу, щоб всі зрозуміли: споживач бере стільки енергії, скільки хоче, а енергетики в цю мить мусять таку кількість йому виробити. Складів електроенергії не існує, щоб робити запаси. Тому якщо ми будемо споживати багато, а енергетики не впораються, то може бути серйозне пошкодження обладнання - і блекаут. 

Коли все абсолютно згасне, як це було кілька разів у Сполучених Штатах Америки.

- Чому до пікових годин споживання віднесений ранок? Люди в цей час зазвичай снідають, ідуть на роботу, а не займаються пранням чи прибиранням...

- Люди прокидаються, вмикають чайники, мікрохвильові печі, електроплити. В цей же час на підприємствах вмикається обладнання. Йде велике навантаження на енергосистему.

Те саме відбувається ввечері, коли люди приходять додому, знову масово вмикають чайники, готують їжу, дивляться телевізор, експлуатують побутові прилади.

Дуже допоможе енергетикам

- Багато людей користуються електрочайниками, бо вони «швидкі». Якщо повернутися до звичайних, то їх треба ставити на вогонь. Що краще економити – електроенергію чи газ?

- На даний час краще економити електрику, бо дуже багато пошкоджень. Якщо електроенергія йде в район, припустимо, по трьох мережах, а працює тільки одна, вона перевантажена. Тож, у кого є природний газ, краще на ньому гріти воду і готувати каву або чай. 

Якщо вмикати побутову техніку вночі, буде рівний графік, бо вночі відключене обладнання на підприємствах​

З тих же міркувань для розігрівання їжі варто користуватися сковорідкою, а не мікрохвильовою пічкою, яка споживає багато енергії.

- Енергетики просять вмикати пральні машинки, обігрівачі вночі. Але якщо всі послухаються, то знову одночасно працюватиме багато електроприладів. Чи не буде перенавантаження?

- Не буде. Навпаки, буде рівний графік, бо вночі відключене обладнання на підприємствах. Якщо всі послухаються, це дуже допоможе енергетикам.

Ноутбук ощадніший

- Анонсовані в Києві відключення відбувалися не на всіх вулицях. Чи має значення для споживання електроенергії висота будинку, висотність забудови району тощо?

- Відключення насамперед були пов’язані з пошкодженням обладнання. А які будинки в районі – п’ятиповерхові чи п’ятнадцятиповерхові, немає ніякого значення.

- Мешканці столиці обурюються, що в пікові вечірні години світяться вивіски, вітрини магазинів, рекламні білборди. Якщо це все повідключати, отримаємо якусь економію?

- Якусь економію отримаємо. Але тут мають вирішувати міська влада, профільні міністри. Вони знають ситуацію.

- Чи варто задля спільної справи купувати світлодіодні лампочки?

- Безумовно, варто, бо вони споживають у 5 – 10 разів менше, ніж звичайні. Це буде і економія електроенергії, і економія грошей споживачів.

- Доцільно зараз повертатися до дистанційної роботи, щоб не витрачати електрику в офісах?

- Це залежить від офісу – як він освітлюється, як опалюється, скільки споживає. Якщо в офісі стаціонарні комп’ютери, то вони беруть більше енергії, ніж домашні ноутбуки. В деяких випадках, може, й варто. Але я думаю, хто міг перейти на дистанційну роботу, ті уже перейшли.