24 листопада
Завантажити ще

Адвокат: Через два місяці Медведєва і Захарову можна подавати на розшук Інтерполом

Адвокат: Через два місяці Медведєва і Захарову можна подавати на розшук Інтерполом
Фото: REUTERS / mid.ru

10 жовтня СБУ повідомили про те, що в рамках кримінальних проваджень, розпочатих в Україні, в національний розшук оголошено заступника голови Радбезу РФ Дмитра Медведєва, речницю російського МЗС Марію Захарову, речника Міноборони РФ Ігора Конашенкова. 

«КП в Україні» звернулася до відомого українського адвоката Ростислава Кравця за роз’ясненнями, навіщо Україні подавати в розшук російських політиків, чому відразу не оголосити їх в міжнародний розшук.

- Пане Ростиславе, поясніть, будь ласка, навіщо було оголошувати Медведєва, Захарову і Конашенкова в національний розшук, якщо зрозуміло, що в Україні вони не планують з’являтись? Хіба що навідаються в Крим, але в українських правоохоронців поки що там немає можливості їх затримати.

- Наскільки мені відомо, всі ці особи були оголошені в розшук ще декілька місяців тому. Просто в СБУ лише вчора (10.10. 2022 року) вирішили про це повідомити публічно.

У будь-кому випадку внесення їх в національний розшук - це процесуальна дія, яку повинна була зробити СБУ. Відкриті відповідні кримінальні провадження. Є підписані підозри проти цих осіб. В заочному режимі проводяться відповідні розслідування.

І процесуально, щоб продовжити розслідування, потрібно затримати осіб для подальшого притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Окрім того, є певна послідовність дій. Спочатку СБУ має подає осіб в національний розшук, а в подальшому, якщо національний розшук не дасть результатів, - звертатись в Інтерпол. Без національного розшуку Інтерпол не прийме заявку.

- Скільки має тривати національний розшук?

- Як показує досвід, двох місяців достатньо. Потім можна звертатись за отриманням відповідного ордера на міжнародний розшук і затримання у будь-якій країні світі.

- Наскільки складно подати заявку в Інтерпол і чи всі заявки приймаються?

- Якщо є бажання – не складно.

- Ви зараз про чиє бажання зауважуєте?

- У тих, хто займається цими кримінальними провадженнями. Ми бачили це на справах Януковича, Азарова, Портнова та інших осіб. Були випадки, коли Генпрокуратура зволікала або з якихось причин не надавала міжнародним органам правопорядку відповідні документи, які підтверджували необхідність міжнародного розшуку осіб, арешту їхніх активів за кордоном.

- В Росії цих осіб зобов’язані шукати чи РФ може ігнорувати запити Інтерполу?

- Між Україною з Росією є угода про взаємну допомогу у кримінальних справах. І, наскільки мені відомо, документ ще не денонсовано. В рамках цієї угоди ми обмінювались особами, які вчинили кримінальні злочини. Але через повномасштабну війну та розірвання дипломатичних зв’язків ця угода призупинена. Але якщо вона була б і не призупинена, то Росія могла б відмовитись видавати певних осіб. Наприклад, Януковича Україні не видали.

- А що стосується інших країн? Наприклад, Захарова захоче полетіти кудись за кордон відпочивати, її мають затримати в аеропорту?

- Якщо особи, які перебувають в міжнародному розшуку, будуть в’їжджати в інші країни, то вони мають бути затримані. А далі можуть бути варіанти. Її можуть затримати і передати Україні, а можуть просто затримати і не передавати нашим правоохоронцям, як це було у випадку з Олегом Бахматюком, Олександром Оніщенком, Дмитром Фірташем та ін. А не передають, зокрема, через заяви окремих політиків, які неодноразово публічно говорили, що в Україні немає справедливого правосуддя. От сторона захисту і користується заявами політиків, щоб домагатись невидачі Україні таких осіб.