Завантажити ще

НАБУ повідомило про підозру голові НБУ Кирилу Шевченку

НАБУ повідомило про підозру голові НБУ Кирилу Шевченку
Фото: Синица Александр / УНИАН

НАБУ та САП повідомили про підозру у розтраті голову НБУ, ексголову правління «Укргазбанку» Кирила Шевченка. За даними слідчих, підозрювані упродовж 2014-2019 рр. незаконно вивели з фінансової установи 206 млн грн.

Повідомляється, що Шевченко був на чолі організованої групи. 6 жовтня 2022 року її п'яти учасників повідомили про підозру у розтраті шляхом зловживання своїм службовим становищем коштів «Укргазбанку» та у службовому підробленні. 

- Оскільки місцеперебування ексголови правління «Укргазбанку» наразі невідоме, про підозру його повідомили в порядку ст. 278, ст. 135 КПК України, а саме – залишили в адміністрації за місцем його роботи, саме – Національному банку України. Через такі самі обставини у такому ж порядку повідомили про підозру й одного з заступників «Укргазбанку» та заступника директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами цієї держустанови, - наголосили у НАБУ.

Згідно зі слідством, посадовці «Укргазбанку» у листопаді 2014 року запровадили схему виведення коштів з держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу та державних установ і підприємств.

- Насправді ж посередництво відбувалося лише на папері: клієнти розміщували кошти в державному «Укргазбанку» на депозити за власною ініціативою або ж згідно з порядком, запровадженим для держсектора Кабміном. Натомість держбанк, на підставі фіктивних актів виконаних робіт, справно сплачував псевдопосередникам за послуги, які ті ніколи не надавали, та про яких більшість клієнтів банку навіть не знала, - розповілі у НАБУ.

Псевдопосередниками виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи. Більшість з них зареєстрували виключно для участі у наведеній схемі: після отримання коштів ці суб’єкти припиняли свою діяльність і не здійснювали іншої активності, крім зазначеної у фіктивних актах виконання послуг.

За даними слідчих, наведену схему залучення коштів не використовував жоден з решти державних банків в Україні. А після активізації слідчих дій з боку НАБУ та САП її прикрили й в самому «Укргазбанку». Однак за час її існування (з листопада 2014 по березень 2020 рр.) держустанова здійснила понад тисячу перерахувань на адресу 52 псевдопосередників, витративши на це, як вважає слідство, незаконно понад 206 млн грн.

- Організатором схеми НАБУ та САП вважають першого заступника голови правління «Укргазбанку», який невдовзі його очолив за рішенням уряду. Він ініціював зміну внутрішніх документів для легітимізації схеми, усував перешкоди для вчинення злочину через використання владних повноважень, затверджував умови співпраці з посередниками та здійснював контроль за виплатами, - йдеться у повідомленні НАБУ.

Підозри НАБУ та САП ґрунтуються на низці експертиз, допитів свідків, обушків, тимчасових доступів, інформації, отриманої від клієнтів банку, оглядах комп’ютерної техніки та мобільних телефонів із детальним листуванням між учасниками щодо вказаної схеми, вилучених документів.

НАБУ та САП встановлюють інших учасників корупційної схеми.

Кирило Шевченко був на посаді голови НБУ з 16 липня 2020 року. 4 жовтня 2022 року подав у відставку.  До цього він обіймав посаду голови правління "Укргазбанку". У 2012-2014 роках працював радником голови правління "Ощадбанку".

Новини по темі: НАБУ Укргазбанк