13 жовтня
Завантажити ще

Чого боїться Захід, постачаючи Україні радянські танки

Чого боїться Захід, постачаючи Україні радянські танки
Фото: ParkPatriot2015part2-19.wikimedia.org

Західні партнери України, як і раніше, не поспішають передавати Києву найсучасніші моделі танків. Наприклад, США знову заявили, що нашій країні доцільніше передавати не західні, а радянські зразки танків.

Українці не готові до «Абрамсів» та «Леопардів»?

– Ми абсолютно згодні з тим, що українцям потрібні танки. З погляду негайного постачання та перекидання найпростішим варіантом є машини радянського зразка, які українці вже вміють експлуатувати і, що ще важливо, вміють їх ремонтувати, для них є запчастини, – сказав прессекретар Пентагону Пет Райдер у вівторок на брифінгу.

За його словами, «одна з проблем із впровадженням танків західного зразка полягає в їхньому обслуговуванні та технічному забезпеченні». Мовляв, українські військові не навчені воювати на суперсучасних «Абрамсах» та «Леопардах».

Високопоставлений представник Міністерства оборони США заявив, що наразі українські сили в основному покладаються на танки радянського зразка, і США доклали багато зусиль, щоб спонукати європейські країни надати танки цього типу Україні.

Раніше радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив цю саму позицію.

– Ми вже прискорили надання Україні танків з боку деяких наших партнерів у Східній Європі, які надали саме ті танки радянського зразка, які українці вміють використовувати та якими володіють. І ми продовжимо це робити, – зазначив він.

Україна вже отримала кількасот танків радянського зразка від Польщі, Чехії, Північної Македонії, Греції, Словенії.

Кіпр також заявив, що відкритий до запиту з боку США щодо передачі Україні свого озброєння радянського виробництва. Президент Кіпру Нікос Анастасіадіс позитивно сприйняв пропозицію США про передачу такого озброєння Україні та заявив, що Кіпр готовий передати Україні танки Т-80, які купив у Росії у другій половині 1990-х та на початку 2010-х. Натомість він хоче отримати від Заходу сучасні танки. В інформації, яку наводить видання, йдеться про те, що Кіпр зацікавлений у передачі російських систем Україні, якщо зможе отримати адекватну заміну.

При цьому в США не повідомляють інформації, які ще європейські країни можуть поділитися з Україною танками часів СРСР. Ними володіють майже всі колишні країни Східної та Південної Європи.

Танк PT-91 Twardy. Фото: PT_91//commons.wikimedia.org

Танк PT-91 Twardy. Фото: PT_91//commons.wikimedia.org

Українські військові можуть освоїти будь-яку високотехнологічну зброю

І тут постає питання, чому Пентагон закликав давати Україні танки радянського зразка, а не західного.

Військовий експерт безпеки Олег Жданов не зовсім погоджується з аргументацією Пентагону.

- Наші військові здатні цілком освоїти найскладніші системи високоточної зброї. Це ті ж самі «Хаймарси», безпілотники та інші сучасні види озброєння. Іспанці, наприклад, уже взяли на навчання наших танкістів, і зрозуміло, що вони їх навчатимуть управлінню не радянськими танками Т-72, які й так нам відомі. Тож швидше за все це політичні ігрища американців із росіянами навколо цієї теми, - вважає експерт.

Головна причина відмови від постачання сучасних танків, на його думку, полягає у зовсім іншому.

Перше – це небажання і страх того, що Росія може дізнатися найсучасніші західні танкові технології. І друге – на Заході побоюються, що постачання суперсучасних танків Україні розцінять Росією як пряме втручання США та НАТО у війну. Хоча нам дуже не завадили б, наприклад, американські «Абрамси» чи німецькі «Леопарди». Вони були б набагато ефективнішими за радянські Т-72 і Т-80, - пояснює військовий експерт.

Танк T-72M4. Фото: BAHNA_2018_-_342.wikimedia.org

Танк T-72M4. Фото: BAHNA_2018_-_342.wikimedia.org

Старі, але ефективні

Бойові машини, про які йдеться, належать до третього покоління основних бойових танків 1970-1980-х років, мають композитну броню та комп'ютерно-стабілізовані системи управління вогнем.

Це радянські танки Т-72, їхні модифікації та репліки (польські танки Т-72М1R та PT-91 Twardy), а також танки Т-80.

Т-72 ("Урал" - див. головне фото) - це основний бойовий, розроблений в СРСР, прийнятий на озброєння у радянській армії в 1973 році.

Технічні характеристики:

Вага – 44,5 т

Довжина з гарматою – 9,5 м

Ширина – 3,46 м

Висота – 2,1 м

Екіпаж - 3 особи

Операційна дальність - 500 (700 із зовнішніми баками) км

Швидкість по шосе до 60 км/год, бездоріжжям - 35 км/год

Головне озброєння - гармата 125-мм 2А46 та два кулемети

Крім СРСР, Т-72 та його модифікації вироблялися у Чехословаччині, Польщі, Югославії, Румунії, Індії та Іраку. І це були модифікації цього танка, основні параметри яких не відрізняються від базової моделі.

Т-72М1R – видозмінена польська модель радянського танка Т-72 «Урал». На відміну від свого радянського попередника Т-72М1R отримав новий тепловізійний приціл, прилади нічного бачення, цифрову систему зв'язку та нову систему запуску двигуна. За цими параметрами танк стає аналогом українського танка Т-72АМТ.

T-72M1 - старша версія цього ж танка, але з лазерним прицілом-дальноміром ТПД-К1 і посиленою верхньою лобовою деталлю. Також він відрізняється від T-72 додатковим 16-мм броньованим листом на верхній лобовій деталі корпусу та комбінованою бронею вежі з піщаними стрижнями як наповнювач.

Танк PT-91 Twardy («Твердий») – сконструйований на базі радянського Т-72М1, виробляється з 1993 року. Захист танка посилила активна броня власної розробки ERAWA, 394 блоки якої покривають передню частину корпусу та башту. Крім того, машину забезпечили дизельним двигуном PZL-Wola S-12U потужністю 850 л. с., системою управління вогнем (СУО) СКО-1М «Драва» та тепловізором польського виробництва та ДЗ ERAWA.

«Твердий» також має покриття, що поглинає радіаційне опромінення, систему Obra-4, що попереджає про опромінення танка лазером, 12-ствольну 81-мм систему пуску димових гранат «Хмара» і одноствольну 80-мм систему пуску антилазерних гранат.

T-72M4 CZ - чеська модифікація радянського основного бойового танка Т-72М, що є експортним варіантом Т-72А. Озброєння танка збережено на рівні прототипу, що складається з 125-мм радянської гармати 2А46М, встановленої на висхідних Т-72М, та кулеметів НСВТ та ПКТ. Однак чеська компанія Synthesia розробила нові снаряди APFSDS (бронебійний оперений снаряд з ведучими частинами, що відокремлюються) з вольфрамовим сердечником.

Т-72М4 CZ оснащений італійською системою керування вогнем TURMS-T компанії Officine Galileo. Завдяки новій СУО танк має ефективну дальність стрільби на ходу 2000 м та 4000 м дальність виявлення мети вночі.

На танк встановлений динамічний захист DYNA-72 виробництва VOP CZ, що забезпечує підвищення захисту від кумулятивних боєприпасів по похилій броні на 220%, по бортах корпусу (кут обстрілу 20°) на 190% та по передній та бортовій частині вежі на 300%.

Для боротьби з магнітними мінами встановлено електромагнітну систему TRALL (розроблена чеською фірмою Metra Blansko у співпраці з ізраїльською фірмою IAI Ramta).

Танк Т-80. Фото: T-80U.wikimedia.org/

Танк Т-80. Фото: T-80U.wikimedia.org/

Т-80 - це основний танк, що вироблявся в СРСР. Вироблявся з єдиною газотурбінною силовою установкою. Перший у світі основний танк із вбудованим протиснарядним динамічним захистом. На озброєнні з 1976 року армії СРСР, потім - Росії. Перші серійні зразки, розроблені СКБ-2 на базі Т-64А, випускалися на Кіровському заводі у Ленінграді. Танк Т-80У випускався на заводі "Омськтрансмаш" в Омську, а танк Т-80УД з дизельним двигуном - на ХЗТМ у Харкові.

Технічні характеристики:

Вага – 46 т

Довжина з гарматою – 9,6 м

Ширина – 3,5 м

Висота – 2,1 м

Екіпаж - 3 особи

Операційна дальність - 500 (700 із зовнішніми баками) км

Швидкість по шосе до 60 км/год, бездоріжжям - 35 км/год

Головне озброєння - гладкоствольна гармата 125-мм 2А46 і два кулемети