Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Від «ядерного кийка» до «ядерного цунамі»: що відомо про російську торпеду «Посейдон»

Від «ядерного кийка» до «ядерного цунамі»: що відомо про російську торпеду «Посейдон»
Фото: Sputnik Новий щоденник

Росія продовжує шантажувати Захід своєю ядерною зброєю. Днями розвідка США повідомила про зникнення з бази російського підводного човна "Бєлгород". А підвищену тривогу викликає те, що ця субмарина несе на своєму борту торпеду "Посейдон", яка має ядерну боєголовку та здатна викликати "ядерне цунамі".

Росіяни вихваляються своєю суперзброєю, а на Заході вважають це перебільшенням

Як повідомляє італійське видання La Repubblica, підводний човен К-329 "Бєлгород" вважається прототипом нової концепції війни, задуманої путінськими адміралами в останні роки після повернення напруженості у відносинах із США. Новий підводний човен був спущений на воду в липні і наразі занурений в арктичні води.

- Є побоювання, що його місія полягає у тому, щоб уперше випробувати суперторпеди "Посейдон", які часто називають "зброєю апокаліпсису", - зазначає видання. Торпеда "Посейдон", оснащена ядерною боєголовкою, може викликати "радіоактивне цунамі", здатне стерти з лиця землі такі мегаполіси, як Нью-Йорк або Лос-Анджелес, і розроблена так, щоб не випромінювати теплову хвилю, на яку налаштовані датчики НАТО.

"Посейдон" (або друга назва "Статус-6") - це не торпеда у власному розумінні, а безпілотний підводний апарат, оснащений ядерною енергоустановкою та ядерною боєголовкою. Основним завданням апарату є доставка ядерного боєприпасу до берегів ймовірного супротивника з метою ураження важливих прибережних елементів економічної інфраструктури та заподіяння гарантованої неприйнятної шкоди, коли створюються великі зони радіоактивного забруднення, цунамі та відбуваються інші руйнівні наслідки ядерного вибуху.

  • Довжина – 24 метри
  • Діаметр – 2 метри
  • Швидкість – 70 вузлів
  • Глибина дії – понад 1000 метрів
  • Двигун – ядерний
  • Боєголовка - 2 мегатонни

Вона здатна долати під водою до 10 000 кілометрів, а потім детонувати біля узбережжя, викликаючи "радіоактивне цунамі". За заявами російської преси, вражаючим фактором є створення штучного мегацунамі з висотою хвилі 300-500 м із заходом хвилі на материк за умови рівнинної місцевості до 500 км. Швидкість торпеди становить від 185 км/год.

Торпеда

Торпеда "Посейдон". Фото: commons.wikimedia.org

Підводний човен «Бєлгород» має довжину 184 метри і ширину 15 метрів і може рухатися під водою зі швидкістю близько 60 кілометрів на годину. Підраховано, що човен може бути під водою до 120 днів, не спливаючи на поверхню.

За даними видання, НАТО надіслало розвідкам союзників додаткові дані, оскільки побоюється, що РФ може провести випробування "Посейдона" в районі Карського моря. Незважаючи на попередження, мало хто вірить, що суперторпеда може бути введена в дію.

– Розробка "Посейдона" велася роками, при цьому офіційні особи НАТО скептично оцінювали її. Передбачається, що деякі випробування проводилися ще у 2015 році, але пусків із "Бєлгорода" ніколи не було. Мало хто вірить, що суперторпеда вже може бути введена в дію, пише видання La Repubblica.

Ще в 2018 році президент Росії Володимир Путін вихвалявся, що торпеда "дуже тиха і маневрена", а також абсолютно "невразлива". Проте військові експерти вважають, що насправді все не так круто, як на словах.

Директор Проєкту ядерної інформації Федерації американських учених Ханс Крістенсен переконує, що технологія досі "знаходиться у розробці - як торпеда, так і платформа". До розгортання "Посейдон" не буде готовий принаймні до 2027 року.

США витратить на свою «ядерну тріаду» трильйон доларів

Ракета

Ракета "Мінітмен" у порівнянні з людиною. Фото: commons.wikimedia.org

Але й США не дрімають у розробці та апробації нових видів ядерної зброї. Американці активно займаються оновленням свого ядерного потенціалу. Пентагон має намір у найближчі десятиліття витратити не менше одного трильйона доларів на модернізацію основних елементів ядерної тріади: бомбардувальників, підводних човнів та ракет. З цієї суми 100 мільярдів піде на створення нових наземних міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) класу «Мінітмен». Наразі у строю в США знаходиться «Мінітмен-3», який планують замінити на більш досконалу 4-у модель.

Це американська серія твердопаливних міжконтинентальних балістичних ракет наземного базування. Максимальна дальність польоту – до 13 тисяч кілометрів. Вироблено понад 2,4 тисячі ракет цієї серії. Вони здатні вразити будь-яку точку планети за 30 хвилин. Ракета несе термоядерну боєголовку, потужність заряду якої у 20 разів перевищує вибухову силу бомби, яка вбила щонайменше 90 тисяч людей у Хіросімі в серпні 1945 року.

Її вага становить близько 30 тонн, довжина – близько 17 метрів залежно від моделі, максимальний діаметр – 1,68 метра.

Покращені МБР відрізнятимуться від зброї старого зразка досконалішими ракетними прискорювачами та композитними матеріалами, а також новими системами наведення. Більш відкрите проєктування дозволить покращувати та ремонтувати вміст шахт без необхідності розгортати масштабні роботи.

Думка експерта

Ігор Романенко, військовий експерт:

– Путін використовує ядерний шантаж, бо вичерпав свої ресурси залякування. Все, що він проводив до цього, провалилося, і він не досяг своїх цілей ані в Україні, ні у світі. Він вимагав, щоб НАТО забралося з України, – безрезультатно. Традиційною зброєю він цього не досяг, тому й задіює шантаж ядерним кийком, проводячи випробування такої зброї.

Що ж до ймовірності застосування Путіним ядерної зброї в Україні та світі, то поки що вона низька. Американці конкретно попередили його, що їхня відповідь на це буде швидкою і дуже жорсткою. Але він продовжує готувати громадську думку в Росії до того, що є ймовірність застосування ядерної зброї. Тож поки що такі випробування суперзброї – це більше для внутрішнього користування.