Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
25 квiтня
Завантажити ще

Навіщо Україні новий корвет, якщо Чорне море заблоковане Росією?

Навіщо Україні новий корвет, якщо Чорне море заблоковане Росією?
Фото: instagram.com/olenazelenska_official

У Туреччині на верфі RMK Marine спустили на воду перший український корвет класу ADA «Гетьман Іван Мазепа».

На корветі стоятимуть західні ракети «Гарпун»

- Сьогодні у Туреччині мала честь спустити на воду корвет, який служитиме Україні і водночас матиме турецьке серце. Протичовновий корвет типу Ada "Гетьман Іван Мазепа" (це ім'я обрав для нього президент України ще 2021 року, коли розпочиналося будівництво) буде першим кораблем такого класу для Військово-морських сил України, - повідомила перша леді України Олена Зеленська.

Перший корвет для ВМС ЗС України заклали у Туреччині у вересні 2021 року. Наприкінці грудня на суднобудівному підприємстві у Стамбулі почали збирати корпус корабля. Згідно з контрактом, підписаним між урядом України та Республікою Туреччина, Туреччина має побудувати перший корабель на своїх потужностях до 80% готовності, а потім корвет має бути дооснащений в Україні. Другий (і наступні кораблі) мав будуватися вже на потужностях заводу "Океан" (Миколаїв) в Україні із залученням турецьких фахівців. Таким чином планувалася поступова передача технологій.

Корвети типу "Ада" є сучасними кораблями прибережної зони, що мають можливості протичовнових операцій та патрулювання у відкритому морі з широким використанням у своїй конструкції принципів стелс-технологій.

ТТХ

  • Водотоннажність - понад 2400 тонн.
  • Максимальна швидкість – 29 вузлів, а дальність плавання – 3500 миль.
  • Екіпаж – 106 осіб.
  • На корветах встановлено вісім протикорабельних ракет «Гарпун» (для України кораблі будують з урахуванням можливості переозброєння, це можуть бути інші ракети), торпедні апарати для 324 мм Mk.32 або Mk.46, система захисту від торпед, артилерійська установка 76-мм Oto Melara Super Rapid, також зенітно-ракетне озброєння у вигляді RIM 116 ПУ Mk 49 RAM.
  • Корвети ADA оснащені сучасною системою бойового керування, навігацією, гідролокатором та системою РЕБ.
  • На таких кораблях є ангар для вертольота чи безпілотних комплексів.
  • Передбачено палубний майданчик для вильоту та посадки літальних апаратів.

Корабель на майбутнє

Незважаючи на цю оптимістичну новину, вона має і свої проблемні моменти. Наприклад, навіщо нам корвет, якщо Росія блокує Чорне море і може знищити його на підході, скажімо, до Одеси? Окрім цього, увесь український «москітний флот», що знаходився у Бердянську та Маріуполі, захопила Росія. У березні цього року влада України підтвердила, що військові моряки країни затопили в порту Миколаєва флагман своїх ВМС «Гетьман Сагайдачний». Це було зроблено, щоб його не захопили російські окупанти. Тож навіщо нам новий флагман? Щоб він стояв без діла у портах Туреччини?

Військовий експерт Олег Жданов пояснив ситуацію.

– Він лише спущений на воду, але ще не введений в експлуатацію. Це не означає, що він одразу і з ходу стане в стрій у ВМС України. Це питання навіть не завтрашнього дня. Спустили на воду – це означає лише те, що зібрали корпус, не більше. Його треба ще добудовувати. Тож питання його постачання Україні – це 2023-24-і роки, і це питання є перспективним. Але добре те, що він зможе нести ракетне озброєння, як російські кораблі, котрі наразі обстрілюють «Калібрами» наші міста. Після його введення в дію ми зможемо відповідати їм, – пояснив експерт.

Що ж до українського «москітного флоту», який активно розбудовувався до 24 лютого, то доля цих суден різна.

– Те, що було у Бердянську та Маріуполі, – захоплене росіянами. А те, що в Одесі та Очакові, – наразі активно воює з окупантами, – пояснив Олег Жданов.