Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 квiтня
Завантажити ще

Іноземці в Росії: заберуть на війну або зроблять заручниками

Іноземці в Росії: заберуть на війну або зроблять заручниками
Фото: 6speeddiesel/commons.wikimedia.org

Після того як Володимир Путін оголосив мобілізацію і почав загрожувати світові ядерною палицею, все більше країн закликає своїх громадян залишити Росію.

10 країн просять своїх громадян виїхати з Росії

Спочатку посольство США у Москві закликало своїх громадян негайно залишити Росію.

- Росія може відмовитися визнавати громадянство США в осіб із подвійним громадянством, позбавити їх доступу до консульської допомоги США, перешкодити їхньому виїзду з Росії та призвати на військову службу осіб, які мають подвійне громадянство, - йдеться у повідомленні диппредставництва 27 вересня.

Американські дипломати також не радять громадянам США відвідувати Росію, а тим, хто зараз перебуває в РФ, порадили уникати політичних чи соціальних протестів.

Слідом Канада запропонувала зробити те саме. Уряд цієї країни закликав своїх співвітчизників уникати будь-яких поїздок до цієї країни через наслідки війни проти України, включаючи часткову військову мобілізацію, обмеження на фінансові операції та дедалі більш обмежені варіанти перельотів.

- Якщо ви перебуваєте в Росії, ви повинні виїхати, поки що доступні комерційні шляхи. Якщо ви залишаєтеся в Росії, поводьтеся стримано, - йдеться у повідомленні. При цьому зазначається, що громадяни Канади, які мають російське громадянство, можуть бути покликані на обов'язкову військову службу.

Ну а потім ці процеси набули характеру снігової грудки. Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич 28 вересня порекомендував співвітчизникам не відвідувати Росію, а тим, хто зараз перебуває на території країни, залишити її якнайшвидше «через загострення міжнародної обстановки».

У МЗС Румунії закликали своїх громадян залишити територію Росії та утриматися від «необов'язкових поїздок» до цієї країни.

- МЗС нагадує та наполегливо повторює дані громадянам Румунії ще у лютому цього року рекомендації уникати непотрібних поїздок до Російської Федерації, а тим, хто тимчасово перебуває в цій країні, розглянути питання про виїзд з території Російської Федерації у найкоротші терміни, - повідомляється на сайті румунського МЗС.

Зі схожою заявою 27 вересня виступило Міністерство закордонних справ Польщі. У відомстві рекомендували співвітчизникам залишити територію Росії та утриматися від поїздок туди з будь-яких приводів. У міністерстві також зазначили, що через скорочення кількості дипломатів та консульського персоналу Польщі в Росії "можливість надання прямої консульської допомоги польським громадянам вкрай обмежена".

- У зв'язку із значним скороченням чисельності польського дипломатичного та консульського персоналу в Росії можливості надання прямої консульської допомоги польським громадянам дуже обмежені. Тому польським громадянам, які перебувають на території Російської Федерації, рекомендується залишити її територію, повідомляється на сайті відомства.

Щось станеться?

МЗС Болгарії порадило своїм громадянам у найкоротші терміни залишити Росію, «використовуючи наявні транспортні засоби для цієї мети».

Зовнішньополітичне відомство Естонії закликало своїх громадян не виїжджати до Росії без нагальної потреби та повністю уникати поїздок на території, що межують з Україною.

- Росія вважає осіб із подвійним громадянством своїми громадянами. "Подвійні громадяни" (естонці та росіяни) повинні враховувати, що Російська Федерація вважає їх своїми громадянами в Росії, а можливості Естонії щодо надання консульської допомоги обмежені, - повідомляється на сайті зовнішньополітичного відомства цієї країни.

29 вересня з такою заявою виступило посольство Італії - співгромадянам радять їхати, якщо їхнє перебування в РФ не становить крайньої необхідності. Дипмісія пояснює свої рекомендації «останніми подіями у міжнародній обстановці та зростаючою складністю повітряного та автомобільного сполучення з Росією».

Влада Тайваню також побоюється, що уродженці острова, які мають російські паспорти, можуть підпасти під мобілізацію. Тайванцям із подвійним громадянством варто залишити РФ, повідомили у МЗС країни.

Крім цього, Фінляндія заявила про намір збудувати паркан на кордоні на випадок, якщо Кремль заборонить виїзд із країни та розпочнуться заворушення. Латвія ввела режим надзвичайної ситуації в регіонах, що межують з Росією, а Литва привела армію в підвищену боєздатність.

Іноземні громадяни Росії можуть стати заручниками

Чому країни закликають своїх громадян їхати з Росії? Чого вони більше бояться – мобілізації своїх співгромадян у російську армію чи можливого ядерного конфлікту у вигляді удару Заходу по Росії у відповідь, якщо вона вдарить по Україні? І наскільки формальним є цей заклик?

Якщо згадати найближчу історію, то ці країни закликали покинути й Україну напередодні 24 лютого. Тоді навіть дипломатичні відомства цих держав залишили на якийсь час нашу країну. Значить, їхня влада знає, що може статися найближчим часом.

- Зважаючи на введені проти Російської Федерації міжнародні санкції, можливе погіршення ситуації з безпекою, а також обмежені можливості виїзду, ми закликаємо громадян Латвії не відвідувати Росію. Закликаємо громадян, які зараз знаходяться там, якнайшвидше повернутися до Латвії, - повідомляється на сайті зовнішньополітичного відомства Латвії.

А польський уряд попередив своїх співгромадян про те, що «у разі різкого погіршення ситуації з безпекою, закриття кордонів чи інших непередбачених ситуацій, евакуація може виявитися значно утрудненою або навіть неможливою».

Політолог Володимир Фесенко пояснює ці процеси кількома причинами. Нині це реакція на внутрішньоросійську ситуацію та загальне посилення конфронтації Росії із Заходом.

Перша причина – це мобілізація у Росії. Багато громадян західних країн мають подвійне громадянство з Росією. Тобто, для них виникає ризик бути втягнутим у війну в Україні. А друга причина – це провокації проти громадян цих країн у Росії, – вважає експерт.

Так, уже в Росії затримали двох американських громадян і висунули їм якісь претензії. На Заході побоюються, що їхні співвітчизники можуть просто стати заручниками в цій країні, якими Москва торгуватиметься із Заходом з будь-яких надуманих випадків. Так робили Іран, Північна Корея. А тепер до таких погроз починає вдаватися і Москва.

А головним індикатором остраху Заходу перед ядерним ударом Росії, на думку політолога, є посольства цих країн.

- Про критичність ситуації можна судити саме з них. Якщо вони почнуть залишати Росію, то є небезпека ядерної ескалації. Поки ж вони на місці, отже, такої загрози наразі немає, – вважає Володимир Фесенко.