Завантажити ще

Голова меджлісу Рефат Чубаров: Ми закликали мешканців Криму до протесту. Люди обрали евакуацію

Голова меджлісу Рефат Чубаров: Ми закликали мешканців Криму до протесту. Люди обрали евакуацію
Фото: Синица Александр / УНИАН

Так звана часткова мобілізація, яку оголосив Путін, торкнулася і Криму. Під загрозою бути кинутими на цю нелюдську війну опинилися кримські українці і кримські татари. Безліч сімей сьогодні виїжджають з півострова, щоб уникнути примусової мобілізації. Однак країни, які приймають втікачів з Росії, в багатьох випадках зачиняють кордони для кримчан.

Чому так сталося, «КП в Україні» розповідає голова меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

З внутрішніми паспортами тільки до Казахстану

- Рефате Абдурахмановичу, у своєму дописі в фейсбуці ви назвали ситуацію вкрай катастрофічною. Що її спричинило?

- Зараз тисячі громадян України - мешканців тимчасово окупованого Криму намагаються через Росію потрапити на території третіх країн. Переважна більшість мають лише внутрішні українські паспорти або нав’язані у 2014 – 2015 роках внутрішні паспорти Росії. Або і той, і той паспорт.

З такими документами практично потрапити можна лише до Казахстану, який пропускає по внутрішніх російських паспортах. Тому чоловіки з родинами, з малолітніми дітьми їдуть в Казахстан. А там починається друге коло проблем - реєстрація на 30 днів, потім перереєстрація на 60 днів. Українське консульство знаходиться в Астані, а до Астани від кордону треба їхати багато тисяч кілометрів.

Оформлення документів через консульство може тривати місяцями, а на що ці люди будуть жити в чужій країні?

Ці питання треба вирішувати. Евакуювати наших громадян в ті країни, де є хоча б елементарні умови для безпечного життя.

- Наскільки відомо, їдуть також через Грузію, але там нібито свої проблеми.

- Так, Казахстан - це один напрямок, другий – Грузія. Частина людей поїхала в Грузію, щоб з неї потрапити до Туреччини. Але на російсько-грузинському кордоні дуже жорсткі умови перетинання КПП. У Грузію пропускають лише за закордонними паспортами.

Всіх пропускаємо, а дитину - ні

- Відомо, що кордони зараз масово атакують втікачі-росіяни.

- Так, по всіх кордонах цих двох країн йде великий потік громадян Росії, які тікають від війни. Тому Грузія всіляко намагається обмежити кількість людей. Часто проблеми виникають через дитячі документи.

У кримських татар, у громадян України інших національностей, які виїжджають з Криму, під час окупації народжувались діти. У них свідоцтва видані російською окупаційною адміністрацією, тобто не може бути українських.

У нас є випадки, коли у батька, у мами нормальні паспорти, у двох старших дітей є українські проїзні документи. А у дитини, яка народилася в 2018 році, немає українського посвідчення, не встигли зробити. Прикордонники кажуть: пропускаємо всіх, а цю дитину – ні. Зрозуміло, що вся родина не їде.

Є випадки, коли у батьків і старших дітей українські документи, а у дитини 2018 року народження українського посвідчення немає. Прикордонники кажуть: пропускаємо всіх, а цю дитину – ні

- В Криму повістки можуть видавати навіть багатодітним батькам?

- Такі випадки є, і чимало. Але справа не в тому. Чоловік може бути бездітний, але він хоче уникнути війни. І він бере з собою маму, бере сестру, а у сестри малолітні діти. Варіантів може бути сотні. Але документи не мають бути підставою, щоб людей не пропускали.

З 24 лютого, коли почалося вторгнення, мільйони людей перетнули кордони Польщі, Румунії, Німеччини, Балтійських країн. І можна було показати ледь не шкільний атестат. От і зараз уряду України потрібно домовлятися з урядами цих країн, щоб на кримчан поширювалися такі ж ліберальні правила. Щоб зробили «зелений коридор» для громадян України – мешканців тимчасово окупованого Криму. Ми говоримо лише про громадян України!

"Сіра зона" на україно-грузинському кордоні, в якій вже кілька діб перебувають сім'ї кримчан - громадян України. Фото: facebook.com/dogrujol

Коли повертають назад, починаються приниження

- Ви писали що з «сірої» зони на кордоні з Грузією людей можуть депортувати до Росії.

- Буквально сьогодні була спроба грузинських поліцейських виштовхнути людей на російську територію.

- Кримським татарам в такому разі щось може загрожувати?

- У мене у фейсбуці одна жінка розповіла про українку з Криму, яка їхала до Естонії. Шість годин її «морозило» на кордоні ФСБ, потім випустили. А естонці не пропустили. Коли повернулася, то вже було катування.

Українку з Криму, яка їхала до Естонії, шість годин «морозило» на кордоні ФСБ, потім випустили. А естонці не пропустили. Коли повернулася, то вже було катування

Ви уявляєте російську дійсність. Коли вас випускають через кордон, а через 5 – 6 годин доводиться повертатися назад. Це привід для приниження людини. А чоловіків заносять в спеціальні списки, на деяких КПП вже поставили пересувні мобілізаційні пункти. Вразливість людей в рази підвищується.

- Що потрібно, аби владнати питання?

- Треба терміново збирати міжвідомчу робочу групу під головуванням МЗС, куди увійдуть представники Державної міграційної службі, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції, Уповноважений з прав людини. Меджліс готовий також ввійти в цю робочу групу. Бо є дуже багато проблем, я не висвітлив і одної третини.

Чому неможливий протест

- Що відбувається в Криму? Таміла Ташева говорила, що кримські татари ледь не першими отримують повістки.

- Коли почалося полювання на людей і повістки почали розносити по домах, роздавати на робочих місцях, на вулиці, то перші аналізи продемонстрували, що чисельність кримських татар в мобілізаційних списках в рази більша, ніж їхня пропорційність у складі населення. Якщо кримські татари становлять 13% всього населення Криму, то в деяких регіонах Криму і населених пунктах вони складали 80% тих, кого хочуть мобілізувати.

Кримські татари становлять 13% всього населення Криму, то в деяких регіонах Криму і населених пунктах вони складали 80% тих, кого хочуть мобілізувати

- Ми знаємо приклад Дагестану. Можливі такі ефективні протести проти мобілізації серед кримських татар?

- В Дагестані місцеве населення живе століттями. Там не має стільки підселених росіян, як у Криму. Кримських татар всього 300 тисяч на весь 2,5-мільйонний Крим. І ще є 500 000 етнічних українців.

Ми закликали всіх мешканців півострова виходити з протестами. Але люди обрали для себе шлях уникнення мобілізації, шлях самоевакуації, щоб не воювати проти своїх братів, родичів, друзів, своєї країни.

Протестувати без підтримки людей кримські татари не можуть. Бо якщо завтра вони вийдуть на площі, то окупаційній владі навіть не треба бути направляти війська. Вони натравлять місцевих шовіністів, яких там сотні тисяч.