Захід продовжує працювати над запровадженням нових санкцій щодо Росії після проведення нею псевдореферендумів на окупованих українських теренах. Москву чекають нові хворобливі наслідки, які завдадуть великої шкоди російській економіці.
Євросоюз уже запропонував восьмий пакет нових санкцій проти Росії у відповідь на так звані референдуми у чотирьох українських областях.
- Обмежитись косметичними заходами буде недостатньо. Чим м'якішою буде реакція на так звані референдуми, тим більшою буде мотивація для Росії до ескалації та анексії нових територій. За змістом восьмого пакету санкцій ЄС ми побачимо, як серйозно ЄС ставиться до проблеми референдумів, - заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба.
І ось німецьке видання Deutsche Welle повідомило – голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що пакет санкцій було розроблено, щоб «змусити Кремль заплатити» за ескалацію конфлікту в Україні та «фіктивні» голосування на окупованій території.
Цей пакет санкцій включає подальші заборони на імпорт російської продукції, які, як очікується, позбавлять Москву додаткових доходів у розмірі 7 мільярдів євро. Він також містить заборони на експорт таких ключових технологій, що використовуються у збройних силах, як авіаційна техніка, електронні компоненти та певні хімічні речовини.
За словами фон дер Ляйєн, пакет санкцій також визначить правову основу для обмеження цін на нафту та заборонить громадянам ЄС входити до складу керівних органів російських державних компаній.
- Ми не приймаємо фіктивних референдумів і будь-якої анексії України, і ми сповнені рішучості змусити Кремль заплатити за цю подальшу ескалацію, - заявила вона у Брюсселі.
Крім цього, Європейська комісія, швидше за все, запропонує новий механізм контролю за імпортом та експортом з Росії, включаючи заборону на імпорт російських алмазів. Також планується запровадити санкції проти більшої кількості російських чиновників та прокремлівських "сепаратистів" для посилення тиску на Кремль. У ЄС окремо заявили, що до пакету санкцій проти Росії будуть включені "особи, які, очевидно, пов'язані з цими "референдумами". Імовірно, сюди також увійдуть і громадяни держав Євросоюзу, які виконували роль "міжнародних спостерігачів" на незаконних голосуваннях.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель розповів, що Європейський союз розширить охоплення санкцій, які діють щодо анексованого Криму та інших непідконтрольних українському уряду районів України.
«Кримські санкції», запроваджені Євросоюзом після анексії півострова, включають заборону на ввезення в ЄС продукції з незаконно анексованого Криму чи Севастополя, а також заборону інфраструктурних чи фінансових інвестицій та туристичних послуг із незаконно анексованого Криму чи Севастополя.
Експорт певних товарів і технологій у кримські компанії або для використання в Криму у транспортному, телекомунікаційному та енергетичному секторах або для розвідки та видобутку нафти, газу та мінеральних ресурсів також підпадає під обмеження ЄС.
Боррель заявив, що ЄС розширить списки санкцій і введе персональні санкції проти представників міноборони РФ і підконтрольних Кремлю представників окупаційної влади в чотирьох українських областях, де відбулися псевдореферендуми РФ.
Варто зазначити, що обговорення у Єврокомісії відбуваються на тлі тертя у Євросоюзі щодо майбутнього санкцій. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликає послабити санкції, рішення про продовження яких має бути ухвалене у січні. У Чехії відбулися мітинги проти російських санкцій. А от Польща та країни Балтії наполягають на тому, що лише посилення санкцій позбавить Кремль фінансових можливостей для ведення війни.
Сполучені Штати, зі свого боку, готуються покласти додаткові та дуже болючі економічні витрати на Росію. Як повідомляє газета Wall Street Journal, адміністрація Байдена готує свою нову серію санкцій.
За словами офіційних осіб США, під санкції можуть потрапити пов'язані з урядом російські фінансові установи, що є критично важливими для економіки країни, зокрема - Російське агентство зі страхування вкладів і платіжна система "Мир". За словами офіційних осіб, США підозрюють, що Москва використовує їх, щоби обійти санкції Заходу проти її банківської системи.
Санкції також можуть бути запроваджені проти Національного клірингового центру та Національного розрахункового депозитарію, які забезпечують нормальне функціонування ринку цінних паперів.
Адміністрація Байдена також розглядає можливість відключення від системи SWIFT ще кількох російських банків, а також розширення кількості товарів, заборонених до експорту до Росії, та запровадження санкцій проти кількох російських компаній.
Крім цього, помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що проведення Росією псевдореферендумів «лише подвоїть наші зусилля щодо надання Україні озброєнь та військової техніки».
Сусідня Канада також готується до запровадження нових санкцій проти Росії через псевдореферендуми на тимчасово окупованих українських територіях.
– Ми маємо намір запровадити нові санкції проти людей та організацій, які причетні до останньої спроби підірвати принципи державного суверенітету та поділяють відповідальність за тривале безглузде кровопролиття в Україні, – сказав прем'єр-міністр країни Джастін Трюдо.
Він наголосив, що Канада ніколи не визнає результатів «референдумів» чи спроби Росії незаконно анексувати території України. Крім того, Канада співпрацює з міжнародними партнерами та союзниками для спільної реакції на «голосування».
- На жаль, черговий пакет санкцій, як і попередні, страждає на півзаходи проти Росії. Так, вони розширюють перелік російських компаній, які підпадуть під санкції, під це ж потрапляють організатори «референдумів», і навіть розглядається питання контролю цін над російськими енергоносіями. Але в той же час усі ці санкції не є всеосяжними та тотальними, у кожній з них є лазівка для їхнього обходу Росією. Відключають від SWIFT, але не для всіх російських банків, начебто хочуть заборонити експорт енергоносіїв, але нафту можна продавати за певними параметрами. І таких лазівок для Росії багато. А вони послаблюють ефект санкцій загалом.
- Нам потрібно спокійніше ставитись до того, що західні санкції є напівзаходами. Ми повинні розуміти, що коли вводяться санкції, то країни, які приймають їх, також зазнають від них збитків. І вони при цьому керуються насамперед не інтересами України, а своїми власними. Але для Києва добре і те, що вони й надалі рухаються у цьому напрямі. Це вже восьмий пакет санкцій. І кількість переростає у якість, яка приносить Україні користь. Будь-які санкції так чи інакше б'ють по Росії та мають властивість накопичуватися.